Skip to main content

Nie tylko Mikołaj! Kto jeszcze przynosi prezenty dzieciom?

Obraz roześmianego Mikołaja w orszaku reniferów na dobre zadomowił się w świadomości dzieci i dorosłych. Sprawia to, że nasze regionalne tradycje powoli ustępują miejsca symbolom znanym na całym świecie. Czy pamiętacie jeszcze darczyńców typowych dla Waszego regionu zamieszkania? Przypominamy ich wszystkich! 

Dzieci opierają swoje wyobrażenia świąt na globalnym obrazie wykreowanym przez media i internet. Niekiedy nie chcemy “komplikować sprawy” i tłumaczyć im, dlaczego innym dzieciom prezenty przynosi Mikołaj, a innym Gwiazdka. Tym sposobem naturalnie odchodzimy od tradycji przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jednak warto ocalić pamięć o nich i przez chwilę zamyślić się nad korzeniami świąt! Zobaczcie nasze zestawienie świątecznych darczyńców.

Dzieciątko i Aniołek – od dzieci dla dzieci

Cóż może być bardziej wychowawczego niż zwyczaj, w którym uczymy dzieci, że nawet najmłodsi mogą rozdawać prezenty? Ta czeska tradycja wiele lat temu przekroczyła naszą granicę i zagościła na Śląsku. W wigilię Bożego Narodzenia prezenty przynosi tam Dzieciątko, które symbolizuje małego Jezusa Chrystusa. Ślązacy są dumni ze swojej tradycji i pilnują jej przestrzegania, dlatego Święty Mikołaj odwiedza ich tylko 6 grudnia – w mikołajki. Podobnym obyczajem mogą poszczycić się także mieszkańcy Małopolski, gdzie na terenach dawnej Galicji prezenty roznosił śliczny, mały Aniołek.

 width=

Gwiazdor – sprawiedliwy darczyńca

Gwiazdor bywa często utożsamiany z Mikołajem, dlatego określenie “Gwiazdor” traktuje się jako synonim słowa “Mikołaj”. Był to najszerzej znany dobrodziej na dawnych ziemiach Polski, a największą popularnością cieszył się zwłaszcza na Kaszubach i w Wielkopolsce. Swoją tożsamość skrzętnie ukrywał za maską, którą nakładał na srogą twarz posmarowaną sadzą. Na głowie nosił grubą, futrzaną czapkę, więc przypominał przybysza ze słowiańskiej północy. Postać Gwiazdora nigdy nie była uznawana za jednoznacznie pozytywną – na jego prezenty trzeba było sobie zasłużyć, gdyż niegrzecznym dzieciom konsekwentnie przynosił rózgi.

 width=

Gwiazdka i Dziadek Mróz

Gwiazdka to przede wszystkim określenie na cały okres bożonarodzeniowych świąt – jednak kiedyś był to po prostu podarunek wigilijny, a także postać, która je roznosiła. W jednej z dawnych tradycji Pomorza występowali Gwiżdż i Gwiazdka – chłopak i dziewczyna, którzy przebrani w białe stroje, wędrowali w orszaku świątecznych przebierańców i roznosili prezenty dzieciom. Innym, znanym dawniej świątecznym autorytetem był Dziadek Mróz, który wywodził się z kultury zakorzenionej na Kresach Wschodnich. Jest on często identyfikowany z Mikołajem, lecz jego postać znacznie odbiega od popularnych, mikołajowych standardów. Starzec nie przynosił prezentów na wigilię, a w Nowy Rok – a zamiast przez komin, wchodził drzwiami.

 width=

Mikołaj

Mikołaj, czy Święty Mikołaj? Dziś trudno to rozróżnić, bo choć postać mikołaja czcimy ze względu na korzenie religijne, obecny Święty Mikołaj w czerwonym stroju z białym futerkiem wywodzi się z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Telewizja sprawiła, że z bożonarodzeniowej atrakcji stał się olbrzymim symbolem kultury masowej. Jego wizerunek – pulchnego, rumianego dziadka, który zamieszkuje Biegun Północny – utrwalił się głównie dzięki popularnym reklamom i filmom emitowanym na całym świecie. Medialne oblicze Mikołaja jest na tyle mocne, że dzisiejszym dzieciom z trudem przychodzi myśl, że ich ulubieniec mógłby wyglądać i nazywać się inaczej.

 width=

Nieważne, kto zjawia się w Waszym domu. Pamiętajcie, by dla tego wędrowca na szafce zostawić pudełko chusteczek Velvet. Długa podróż na pewno przymroziła mu nos! No, a skoro będzie u Was mikołaj – może chusteczka przyda się także Rudolfowi?

Sprawdźcie, które opakowanie chusteczek Velvet będzie idealnie pasowało do świątecznego nastroju w Waszych domach