Skip to main content

Urządźcie pokój dziecka tak… by zachęcić je do sprzątania

Czy pokój dziecka może zostać urządzony tak, by panował w nim porządek? Może nie będzie sprzątał się sam, ale jego wystrój może zachęcać dziecko do podejmowania prób samodzielnego porządkowania zabawek. Przedstawiamy pomysły na twórcze inspirowanie dziecka do sprzątania.

Zamiast tworzyć przydługie monologi na temat bałaganu, przy jednoczesnym sprzątaniu po dziecku, lepiej nauczyć je radzić sobie same. Zobaczcie, jakimi metodami tego dokonać!

Zacznijcie od najmłodszych lat

Utrzymywanie wokół siebie porządku to trudna sztuka, dlatego warto przybliżać ją dziecku od najwcześniejszych lat. W budowaniu pożytecznych przyzwyczajeń liczą się już małe gesty – dlatego czasami warto powstrzymać się przed wyręczaniem pociechy, “aby było szybciej”. Podejdźcie cierpliwie do powolnego sprzątania połączonego z zabawą i dostosujcie wnętrze do takich kreatywnych porządków.

Przede wszystkim postawcie na proste meble, które obsłuży z łatwością nawet najmniejszy maluszek. Otwarte skrzynie na kółkach umożliwią mu samodzielne umieszczanie w nich zabawek. Zadbajcie o to, by na skrzyniach znajdowały się oznaczenia lub animowane postaci, które pozwolą mu je rozróżniać.

Kolorowy wystrój pokoiku umożliwi Wam tworzenie narracji wokół czynności, jakie wykonuje dziecko. Mówcie np.  “zobacz, lisek na pudełku pilnuje twoich zabawek i czeka aż wrzucisz wszystkie tutaj, by mógł cała noc nad nimi czuwać”. Zabawki to pierwsze przedmioty, do których dziecko się przywiązuje, dlatego z zainteresowaniem wysłucha opowieści, które kończy oczywiście piękny morał “wszystko na swoim miejscu”.

 width=

Wszystko na swoim miejscu

Wymyślanie opowieści nauczy Was patrzenia na ład w pokoju z perspektywy dziecka. Jego potrzeby są wyjątkowe i porządki nie mogą ich przekreślać. Postarajcie się, aby przedmioty, których często używa, były dla niego dostępne. Stwórzcie możliwość segregowania przedmiotów dziecka – np. jeżeli używa osobno kredek i w innych przypadkach mazaków, trzymajcie je w odrębnych pojemnikach.

Przekonajcie Wasze dziecko, że porządek służy wygodzie. Jeżeli czytacie dziecku przed snem, zamontujcie w pobliżu łóżka lub na widoku półkę, na której będziecie ustawiać książki. Możecie podkreślać, że warto odkładać książeczki na miejsce, bo wtedy nie trzeba ich szukać, kiedy chcemy poczytać ciekawą opowieść.

 width=

Nauka czystości od podstaw

Czasami sztuka tkwi w szczegółach. Kiedy już nauczycie dziecko zauważać bałagan, pozwólcie także, by mogło reagować na brud, który powstaje w trakcie zabawy. Ustawcie w jego pokoju ozdobne lub zabawne opakowanie chusteczek, a zawsze będzie mogło samo zadbać o swoje rączki wymazane farbkami lub napój rozlany na biurku. Udostępnienie dziecku odpowiednich narzędzi to pierwszy krok ku samodzielności!

Pamiętajcie też, że porządek w pokoju dziecka nie musi być idealny. Dajcie malcowi trochę przestrzeni na eksperymenty! Nasze pociechy rozpiera energia i zawsze wkładają w coś ręce, a niekoniecznie muszą to być porządki. Warto nauczyć dziecko sprzątania po skończonej zabawie i spędzać razem czas tak, by nabrało pewności, że najlepiej to mieć wszystko dobrze poukładane.

 width=