Skip to main content

Co zabrać ze sobą na wycieczkę do lasu?

Wybierasz się na jednodniową wycieczkę lub weekendowy wypad do lasu? Sprawdź, co koniecznie musisz ze sobą zabrać, aby spędzić idealny czas!

1. Apteczka SOS

Apteczka turystyczna – Co zabrać ze sobą na wycieczkę do lasu? - Velvet
Mimo że Twój wyjazd przebiegnie najprawdopodobniej bez najmniejszych zakłóceń, warto przygotować się na każdą okazję. Dlatego na wycieczkę do lasu, zarówno tę kilkugodzinną, jak i weekendową, warto zabrać ze sobą odpowiednio skomponowaną apteczkę. Oto, co powinno się w niej znaleźć:

 • plastry, bandaże
 • środek odkażający
 • na kilkudniowy wyjazd także: lek na zatrucie pokarmowe, lek przeciwgorączkowy i przeciwbólowy
 •  preparat na podrażnienia skóry

2. Spray na komary

Kobieta pryskająca rękę sprejem na komary – Co zabrać ze sobą na wycieczkę do lasu? - Velvet
Warto o nim pamiętać, aby ochronić się przed ugryzieniami i podrażnieniami skóry. Zwłaszcza w okresie po intensywnych deszczach, w lesie możesz spodziewać się prawdziwej inwazji komarów! Środek na komary częściowo odstrasza też inne insekty.

3. Latarka

Na kilkudniowy wyjazd warto wziąć oddzielnie latarkę, nawet jeśli masz już jedną w telefonie. Telefon może się po pierwsze łatwo rozładować, po drugie światło znajdującej się w nim latarki jest o wiele słabsze i ma mniejszy zasięg, niż tradycyjnej. Nie zapomnij o umieszczeniu w niej świeżych baterii!

4. Dobrze naładowany telefon

Ludzie przy stoliku, na którym są kubek termicznym aparat fotograficzny, smartphone, powerbank i metalowy kubek z kawą - VelvetNawet jeśli chcesz odciąć się od social mediów i cyfrowego świata podczas wycieczki, w lesie musisz mieć ze sobą telefon. Po pierwsze, może zdarzyć się, że Ty lub towarzysząca Ci osoba będziecie potrzebować pomocy. Może to też dotyczyć kogoś, kogo napotkacie. Gdy zauważysz też w lesie jakieś niepokojące czy nielegalne zachowania, na przykład rozpalanie ogniska, warto zgłosić to od razu na policję.

5. Mokry papier toaletowy

Mama z córka bawiące się na trawie. Na pierwszym planie znajduje się nawilżany papier toaletowy Velvet JuniorDocenisz go podczas swojej leśnej wycieczki, zwłaszcza jeśli podróżujesz z dzieckiem. Mokry papier toaletowy, taki jak nawilżany papier Velvet Junior, działa jak papier toaletowy i oczyszczające, odświeżające chusteczki w jednym. Ma przyjemny, brzoskwiniowy zapach, jest miękki i delikatny, dlatego zapewnia ochronę wrażliwej skóry dziecka. Nawilżany papier toaletowy Velvet może mieć jednak o wiele więcej zastosować: możesz użyć go do odświeżenia rąk, gdy nie masz dostępu do bieżącej wody, czy jako mokrej chusteczki. Dodatkowym atutem jest szczelne zamknięcie za pomocą klapki, która chroni chusteczki przed wysychaniem.

6. Odpowiedni zestaw ubrań

Do lasu warto zabrać następujące rzeczy:

 • odpowiednie obuwie, w którym można bezpiecznie chodzić po nierównym czy mokrym terenie.
 • nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne
 • płaszcz przeciwdeszczowy
 • bluzę i długie spodnie

Na kilkudniową wycieczkę będziesz potrzebować dodatkowo zmianę bielizny, koszulek i piżamę.

7. Worek na śmieci

To tak naprawdę najważniejsza rzecz, którą musisz zabrać ze sobą do lasu. Zarówno na kilkudniowy wypad, jak i na godzinną wycieczkę. Aby Twój spacer był całkowicie bezpieczny dla leśnego ekosystemu i go nie zakłócił, powinien przebiegać według zasady „leave no trace”, czyli nie pozostawiaj śladu. Oznacza to, że nie zabierasz nic z lasu, ani nic w nim nie zostawiasz. W worku musisz umieścić wszystkie odpady, łącznie z resztkami jedzenia, i wyrzucić je poza lasem.

8. Chusteczki

Żółty plecak z mapą i okularami, a obok niego aparat fotograficzny, kapelusz i chusteczki higieniczne Velvet
Miękkie i wytrzymałe, takie jak chusteczki Velvet Original, nadają się nie tylko do wycierania nosa podczas kataru. Mają również wiele innych zastosowań np. idealnie sprawdzą się do opatrzenia rany i nałożenia płynu dezynfekującego, wytarcia dłoni czy buzi.

Paczuszka chusteczek Velvet jest bardzo poręczna – zmieści się zarówno do kieszeni spodni, plecaka czy torebki, dlatego warto mieć je zawsze pod ręką.

9. Przekąski

Zwłaszcza na dłuższy pobyć w lesie warto mieć ze sobą przekąski. Najlepiej sprawdzą się te, które szybko dodają energii, takie jak energetyczne batony czy orzechy. Pamiętaj jednak, żeby nie zostawiać nigdzie resztek jedzenia, a jeśli zostajesz w lesie na noc, odpowiednio je zabezpiecz przed zwierzętami.

10. Zapas wody

Czarno-niebieski plecak trekkingowy z karimatą i bidonami na wodę - Velvet
Jest niezwykle ważny, bo zwłaszcza w gorący dzień łatwo o odwodnienie. Jeśli nie chcesz nosić ze sobą plastikowych butelek, możesz mieć ze sobą specjalną butelkę filtrującą do ekstremalnych warunków. Z pomocą takiej butelki możesz pić nawet wodę ze strumienia, bo oczyszcza ona z toksyn, bakterii czy pasożytów.

11. Odstraszacz kleszczy

Borelioza i inne choroby odkleszczowe stają się coraz poważniejszym problemem. Dlatego zabezpieczenie się przed kleszczami, zwłaszcza w lesie, jest niezwykle ważne. Oprócz tradycyjnych preparatów na kleszcze, możesz wyposażyć się w specjalne mikrourządzenia, które emitują ultradźwięki i odstraszają kleszcze.

12. Nocleg w lesie

Jeśli planujesz spędzić noc, lub kilka w lesie, będziesz potrzebować jeszcze następujących rzeczy:

 • namiotu
 • śpiwora lub/i maty
 • ręczników
 • kuchenki przenośnej
 • wielofunkcyjnego, ekologicznego mydło do mycia twarzy, ciała i włosów lub mokrych chusteczek, gdy nie masz dostępu do wody.

13. Biwakowanie w lesie a natura

Uśmiechnięta kobieta siedząca w namiocie dachowym samochodu - Velvet
Jeśli planujesz biwakować w lesie, musisz to robić w bezpieczny i legalny sposób. Na to musisz zwrócić uwagę:

 • Biwakowanie w polskich lasach jest legalne tylko na ściśle oznaczonych terenach. Rozstawianie namiotu w innym miejscu może zaowocować srogimi karami.
 • W lesie nie można samodzielnie rozpalać ogniska. Jeśli posiada on strefę turystyczną, prawdopodobnie jest tam wyznaczony obszar do rozpalenia ogniska.
 • Pamiętaj, żeby nie ustawiać namiotu bezpośrednio pod drzewem w przypadku złej pogody. W słoneczne dni warto umieścić go za to oczywiście w cieniu.
 • Spacerując w lesie korzystaj raczej z wyznaczonych szlaków, aby nie niszczyć naturalnej roślinności i nie płoszyć lokalnych zwierząt.

Już wiesz, jak przygotować się na każdą wycieczkę do lasu, niezależnie od długości jej trwania oraz pogody. Teraz możesz w całkowicie bezpieczny sposób, dla siebie i lasu, korzystać z jego uroków!