Konkurs „Liderzy ESG” rozstrzygnięty – nasza firma otrzymała Nagrodę Diamentową w kategorii Program Edukacyjny!

Z radością informujemy, że realizowany przez nas program dla szkół podstawowych pod nazwą „Velvet. Piątka dla natury” zyskał przychylność Kapituły konkursu „Liderzy ESG” organizowanego przez Warsaw Stock Exchange (GPW), PwC NN Investment Partners TFI. To dla nas niezwykłe wyróżnienie i wyraz uznania dla prowadzonych przez nas działań – spośród grona około 100 firm, które wysłały zgłoszenia, to właśnie my zostaliśmy uhonorowani najwyższą nagrodą w jednej z trzech kategorii konkursowych. Dziękujemy! Z założeniami zwycięskiego programu można zapoznać się na www.piatkadlanatury.pl – zapraszamy!

EDYCJA OGÓLNOPOLSKA
PROGRAMU EDUKACYJNO – GRANTOWEGO

„VELVET. Piątka dla Natury”
pod patronatem honorowym
Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Już z początkiem października 2021 r. rusza ogólnopolska edycja programu „Velvet. Piątka dla Natury”. Program edukacyjno – grantowy jest skierowany do wszystkich szkół podstawowych w Polsce i swoim zasięgiem obejmie ponad 14 tys. placówek. Ideą programu jest propagowanie wiedzy i postaw ekologicznych oraz zachęcanie do wdrażania ekologicznych rozwiązań zarówno przez dzieci jak i ich nauczycieli oraz rodziców. Dzięki temu zachowania pro ekologiczne będą coraz szerzej wprowadzane na poziomie domu, szkoły oraz najbliższego otoczenia. Opiekunem programu jest firma Velvet CARE, która w ramach swojej strategii ECO Agenda 2025 opracowała działania pro ekologiczne w pięciu obszarach:

 • ochrona zasobów leśnych,
 • redukcja plastiku,
 • oszczędzanie wody,
 • redukcja emisji CO2,
 • recycling.

Program „Velvet. Piątka dla Natury” jest odzwierciedleniem tych pięciu obszarów symbolizowanych znakiem „save nature” umieszczonym na opakowaniach produktów Velvet.

Program otrzymał honorowy patronat Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jest też objęty patronatami honorowymi wielu Kuratoriów i Urzędów Marszałkowskich.

Program „Velvet. Piątka dla Natury” opiera się na dwóch filarach. Pierwszy filar – edukacja – skierowany jest do nauczycieli i dzieci w klasach 1-3. Nauczanie początkowe to idealny moment aby uczyć dzieci dobrych nawyków ekologicznych, takich, które w przyszłości zaprocentują dbaniem o środowisko naturalne wokół nas, a w skali makro o całą naszą Planetę. 

W ramach edukacji nauczyciele wraz z uczniami realizują lekcje ekologiczne na podstawie specjalnie opracowanych scenariuszy edukacyjnych. Następnie realizują tzw. EKO wyzwania i przygotowane prace konkursowe przesyłają jako zgłoszenia konkursowe. 

Centrum obsługi programu to specjalnie dedykowana aktywna platforma internetowa: www.piatkadlanatury.pl. Na stronie programu można znaleźć wszystkie informacje:

 • na czym polega program,
 • jak zarejestrować się w programie,
 • materiały oraz scenariusze edukacyjne,
 • harmonogram programu,
 • jak zgłosić prace konkursowe,
 • głosowanie na eko wyzwania,
 • listy laureatów.

Dostępne jest też Biuro Programu, które pomoże we wszystkich sprawach związanych z obsługą czy pytaniami n/t programu. 

Drugi filar programu – realna zmiana – to konkurs grantowy dla dyrektorów szkół. W ramach tego konkursu dyrektorzy mogą składać wnioski o dofinasowanie EKO projektów, które mają pozytywny wpływ na otoczenie szkoły.

Przyjmowanie zgłoszeń do obu konkursów rozpoczyna się 07.10.2021 r. i potrwa do 11.02.2022 r..

Od połowy stycznia do połowy lutego 2022 planowane jest publiczne głosowanie na prace konkursowe Eko wyzwania. Oznacza to, że każdy konsument może zagłosować na wybraną klasę i zgłoszone przez nią prace kreatywne.

JURY natomiast wybierze zwycięzców Eko projektów spośród wszystkich zgłoszonych przez dyrektorów wniosków. Ogłoszenie listy laureatów obu konkursów nastąpi 07.04.2022 r..

Regulamin wchodzi w życie od 31.12.2021 r..

Nagrody w programie „Velvet. Piątka dla Natury”

W ramach konkursu EKO wyzwania, dla 160 klas z całej Polski zostały ufundowane atrakcyjne wycieczki do ośrodków przyrodniczych. Wszyscy nauczyciele biorący udział w programie otrzymają certyfikaty potwierdzające przeprowadzenie eko lekcji.

W ramach eko projektów zostało ufundowanych 16 grantów, każdy o wartości 7000 zł. Dodatkowo kolejne 36 szkół otrzyma wyróżnienia w postaci 1 palety papieru toaletowego Velvet na każdą szkołę.

Zakończenie edycji ogólnopolskiej planowane jest w czerwcu 2022 roku.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Programie oraz poinformowanie o nim innych.

Wystarczy wejść na link : www.piatkadlanatury.pl

Od 01.03.2022r. do 31.03.20222 r. planowane jest publiczne głosowanie na prace konkursowe Eko wyzwania. Oznacza to, że każdy konsument może zagłosować na wybraną klasę i zgłoszone przez nią prace kreatywne.

Edycja regionalna programu

„Velvet. Piątka dla Natury”

Działamy dziś z myślą o jutrze – przyszłości planety i naszych dzieci. Właśnie dlatego troszczymy się o edukację najmłodszych na temat ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Dobre nawyki i mądre wybory zaprocentują w przyszłości!

W ramach programu „Piątka dla Natury” od lutego 2021 r. wspieraliśmy nauczycieli uczących w klasach 1-3 szkól podstawowych w prowadzeniu lekcji na temat ekologii i ochrony przyrody.

Udostępniliśmy specjalnie przygotowaną platformę internetową www.piatkadlanatury.pl z materiałami edukacyjnymi, które w kreatywny i angażujący sposób pomogły przekazać wiedzę na temat pięciu kluczowych obszarów dbania o środowisko:

troska o drzewa

oszczędzanie wody

segregowanie
odpadów

redukcja zużycia
plastiku

zmniejszanie emisji
gazów cieplarnianych

Tematyka ta jest dla nas wyjątkowo ważna – ujęliśmy ją w strategii naszej firmy pod hasłem ECO Agenda 2025, a jej symbolem jest znak „Save Nature” widoczny na opakowaniach naszych produktów Velvet.

Uczniowie szkół, którzy wzięli udział w programie, mieli szansę wykazać się pomysłowością w konkursach ekologicznych i wygrać atrakcyjne nagrody.

Dodatkowo chcemy pomóc szkołom w ich działaniach proekologicznych, współfinansując różnorodne eko inicjatywy – od renowacji zieleni wokół placówki poprzez tworzenie miejsc do właściwej segregacji odpadów, po odnawialne energie (panele słoneczne).

Więcej o programie dowiesz się na www.piatkadlanatury.pl

Sprawdź o co najchętniej pytają inni.

Zakończenie regionalnego etapu programu „Velvet. Piątka dla Natury”

29 kwietnia zakończyło się zbieranie zgłoszeń do konkursów na Eko wyzwania oraz Eko projekty w regionalnym etapie programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury”.

Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i czas poświęcone programowi promującemu rozwój wrażliwości ekologicznej u dzieci oraz za pracę włożoną w wykonanie Ekowyzwań i przygotowanie projektów Ekograntów.

Bardzo się cieszymy, że nasz program wzbudził tak dużą motywację do wdrażania w życie proekologicznych postaw. Wierzymy, że czas i wysiłek włożony w rozwój przyjaznych dla środowiska nawyków u najmłodszych, przyniesie w przyszłości wiele pozytywnych zmian, w myśl naszego hasła „Działamy dziś, z myślą o jutrze!”

Zapraszamy na stronę internetową programu „Piątka dla Natury”, gdzie została już ogłoszona lista laureatów konkursu. Zobacz prace laureatów