Skip to main content

Rusza II. ogólnopolska edycja programu edukacyjnego

„Velvet. Piątka dla Natury” z ciekawymi eko lekcjami i konkursem z atrakcyjnymi nagrodami

  • Dzieci nauczą się, jak oszczędzać media i dawać rzeczom drugie życie

Uśmiechnięty chłopiec wrzuca plastikową butelkę do pudełka na plastik

  • Szkoła będzie mogła stać się miejscem bardziej przyjaznym dla środowiska

Uśmiechnięta nauczycielka siedząca przy stoliku z sześciorgiem dzieci

3 października 2022 roku rozpoczynamy II. ogólnopolską edycję programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury”. Celem akcji jest edukacja ekologiczna uczniów na etapie wczesnoszkolnym. Do udziału w programie ponownie zaprosiliśmy nauczycieli szkół podstawowych z całej Polski, co oznacza, że program swoim zasięgiem obejmuje ponad 14 tys. placówek. Podobnie, jak w ubiegłym roku, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych będą mogli skorzystać z niezwykle ciekawych scenariuszy eko lekcji. W tej edycji tematami przewodnimi będą:

1) oszczędzanie mediów

Dwóch uśmiechniętych chłopców czytających książkę o ekologii

2) ograniczanie odpadów

Chłopiec i dziewczynka leżący na podłodze i bawiący się papierem z recyklingu
Przygotowane dla nauczycieli klas I-III scenariusze eko lekcji są w pełni zgodne z podstawą programową. W tegorocznej ogólnopolskiej edycji programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury”, który będzie realizowany w roku szkolnym 2022/23, postanowiliśmy pogłębić temat oszczędzania wody i energii, rozszerzając go m. in. o mądre wykorzystanie zasobów naturalnych, np. poprzez odnawialne źródła energii, jak również temat ograniczania wytwarzania odpadów poprzez życie w duchu less i zero waste.

Dlaczego te obszary tematyczne wybraliśmy w II edycji programu „Velvet. Piątka dla Natury”?

Obszary tematyczne, jakie wybraliśmy, nie tylko idealnie wpisują się w działania na rzecz ochrony środowiska i strategię zrównoważonego rozwoju firmy Velvet CARE, ale odpowiadają też na współczesne wyzwania. Wiemy, że szkoły stoją przed różnymi wyzwaniami organizacyjnymi, wynikającymi m. in. z trwającej już od ponad pół roku wojny w Ukrainie, dlatego postanowiliśmy maksymalnie uprościć formułę programu – zamiast Ekograntów zaoferujemy zwycięskim szkołom gotowe rozwiązania ekologiczne, które pomogą im być miejscem bardziej przyjaznym dla środowiska.

Podejmij Ekowyzwanie i wygraj atrakcyjne nagrody dla szkoły i klasy!

Po przeprowadzeniu eko lekcji na podstawie przygotowanych scenariuszy nauczyciel może zaprosić dzieci do udziału w konkursie kreatywnym dla całej klasy na „Ekowyzwanie”,

W tym roku do wygrania jest 10 nagród głównych w postaci instalacji ekologicznych dla szkoły, w której uczy się zwycięska klasa, a także wycieczki edukacyjne do wybranego miejsca na terenie województwa, w którym działa szkoła. Dodatkowo klasy te, a także 100 kolejnych zwycięzców otrzyma atrakcyjne nagrody rzeczowe, w tym zestawy edukacyjne dla całej klasy oraz dla każdego dziecka w klasie, a także gadżetu dla nauczyciela.

Do udziału w programie edukacyjnym „Velvet. Piątka dla Natury” zaprosiliśmy wszystkie szkoły podstawowe w całym kraju. Aby otrzymać dostęp do scenariuszy eko lekcji, nauczyciel musi jedynie zarejestrować się na stronie www.piatkadlanatury.pl. Na profilu użytkownika będzie też mógł przesłać zgłoszenie konkursowe.
Warto podkreślić, że w II. edycji programu pojawił się nowy element – pakiety startowe dla 250 klas, które najszybciej zarejestrują się w nowej edycji programu. Pakiety zawierają zestawy edukacyjne „nauka przez zabawę” oraz gotowe materiały do przeprowadzenia eko lekcji. Przyjmowanie zgłoszeń do konkursu rozpocznie się 10 października i potrwa do końca lutego 2023r.

Szczegółowe informacje dotyczące programu edukacyjnego „Velvet. Piątka dla Natury” oraz regulamin „Ekowyzwania” dostępne są na stronie www.piatkadlanatury.pl.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w naszym programie!

Grupa uśmiechniętych dzieci z wyciągniętymi kciukami w górę wskazującymi znak OK