Skip to main content

Jak prawidłowo korzystać z toalety?

Prawidłowe korzystanie z toalety, zarówno w domu, jak i w miejscach publicznych, jest kluczowe dla utrzymania higieny i zdrowia. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak prawidłowo korzystać z toalety.

Korzystanie z toalety w domu

Oto, jak powinna wyglądać Twoja higiena w toalecie domowej.

1. Utrzymanie czystości

Regularne sprzątanie toalety, w tym mycie podłogi, ścian, muszli klozetowej oraz umywalki, jest kluczowe dla utrzymania prawidłowej higieny. Używanie odpowiednich środków czyszczących może dodatkowo pomóc w lepszej eliminacji bakterii i wirusów. Jakie preparaty najlepiej stosować? O ile nadużywanie produktów antybakteryjnych do sprzątania całego domu nie jest do końca zdrowe, o tyle w przypadku toalety są one bardzo pomocne.

Utrzymywanie toalety w czystości

2. Używanie papieru suchego i mokrego

Korzystanie z duetu papieru suchego i mokrego pozwala na osiągnięcie jeszcze lepszego poziomu higieny po każdej wizycie w toalecie. Wybieraj miękki, a zarazem wytrzymały papier toaletowy, taki jak 3-warstwowy papier toaletowy Velvet ecoROLL, w którym 4 duże rolki zastępują 8 standardowych rolek. Papier nawilżany z kolei stanowi doskonałe uzupełnienie standardowego papieru suchego, zapewniając nieporównywalnie wyższe poczucie komfortu, odświeżenia i łagodnej, kosmetycznej pielęgnacji. Po użyciu, papier nawilżany można wyrzucić do toalety tak, jak suchy papier toaletowy w rolce. Więcej o tym, jak go najlepiej stosować, przeczytasz TUTAJ.

Papier toaletowy nawilżany Velvet i Velvet EcoRoll

3. Zamykanie klapy przed spłukiwaniem

Zamykanie klapy przed spłukiwaniem zapobiega rozpryskiwaniu się wody i przedostawaniu się mikroorganizmów do pozostałych części łazienki. Jest to szczególnie ważny element utrzymania higieny w toalecie, o którym często zapominamy.

Higiena w toalecie

4. Utrzymywanie odpowiedniej pozycji

Oto, jak najlepiej korzystać z toalety:

  • Pamiętaj, aby niczego nie przyspieszać i nie napinać zbyt mocno mięśni.
  • Staraj się unikać zbyt powolnego korzystania z toalety. Nie chodź do toalety z książką lub smartfonem, co może wydłużać cały proces.
  • Załatwianie się w pozycji z uniesionymi pośladkami i w mocnym pochyleniu, jak zdarza się wielu osobom w toaletach publicznych, jest bardzo niezdrowe. Staraj się tego unikać.
  • Najlepiej robić to w tylko lekkim pochyleniu, a idealnie z jak najbardziej wyprostowanymi plecami i delikatnie rozstawionymi nogami.

Jak prawidłowo korzystać z toalety

5. Właściwie mycie rąk

Odpowiednie korzystanie z toalety jest bardzo ważne, ale równie ważna jest odpowiednia higiena rąk. Sprawdź, jak powinna wyglądać ta prawidłowa:

  • Po skorzystaniu z toalety myj ręce mydłem przez co najmniej 20 sekund. Najlepiej używać delikatnego, naturalnego mydła, które nie wysusza rąk. Nie używaj do codziennego mycia rąk mydeł antybakteryjnych, bo mogą wyjaławiać mikrobiom na skórze Twoich dłoni.
  • Podczas mycia należy dobrze namydlić ręce, nie pomijając powierzchni między palcami, na ich koniuszkach, pod paznokciami i na nadgarstkach.
  • Następnie spłucz dokładnie ręce ciepłą wodą.
  • Na koniec osusz je ręcznikiem papierowym lub własnym ręcznikiem domowym.

Mycie rąk po skorzystaniu z toalety

Jak korzystać z toalety publicznej?

Korzystanie z toalety publicznej rządzi się innymi prawami niż z domowej. Higiena w toalecie publicznej powinna wyglądać następująco:

1. Bezpieczny papier toaletowy

W przypadku korzystania z toalet publicznych, zabieranie ze sobą poręcznego opakowania nawilżanego papieru toaletowego może znacząco zwiększyć Twój komfort, szczególnie gdy brakuje papieru w podajnikach. Nawilżany papier toaletowy Velvet pomaga w utrzymaniu prawidłowej higieny okolic intymnych po skorzystaniu z toalety. Może być także przydatny w sytuacjach, gdy dostęp do wody jest ograniczony. Jeśli korzystasz już z papieru publicznego, najlepiej oderwać pierwszy listek, który zwisa z podajnika i użyć dopiero kolejnego.

Nawilżany papier toaletowy Velvet

2. Właściwa dezynfekcja

Używanie płynu antybakteryjnego do wyczyszczenia deski toaletowej lub nakładki na deskę toalety może pomóc w utrzymaniu lepszej higieny. Warto mieć przy sobie małą butelkę żelu antybakteryjnego także po to, aby w razie potrzeby zdezynfekować ręce po wizycie w toalecie. Pamiętaj, że zbyt częste załatwianie się w pozycji, w której nie siadasz na desce, może być niezdrowe i prowadzić do wielu problemów. Dlatego lepiej wykorzystywać powyższe rady podczas korzystania z toalet publicznych, zwłaszcza gdy robisz to często, na przykład podczas pracy w biurze.

Higiena w toalecie

3. Zachowanie czystości

Upewnij się, że toaleta pozostaje czysta po Twoim użyciu, aby inni także mogli z niej bezpiecznie korzystać. Jeśli zauważysz brak papieru toaletowego lub inne problemy, zgłoś to odpowiedzialnym za to osobom.

Zachowanie czystości w toalecie

4. Unikanie spłukiwania nieodpowiednich przedmiotów

Biodegradowalne listki nawilżanego papieru toaletowego Velvet są wykonane z naturalnych włókien celulozowych i nie zawierają w sobie plastiku. Po wyrzuceniu do toalety ulegają rozpadowi w systemie kanalizacyjnym, podobnie jak standardowy suchy papier toaletowy. Inne produkty higieniczne, takie jak podpaski, chusteczki higieniczne, ręczniki papierowe czy chusteczki nawilżane dla dzieci, powinny trafić do kosza na śmieci. W ten sposób lepiej zadbasz o środowisko i unikniesz zatkania rur kanalizacyjnych.

Czego nie spuszczać w toalecie?

Korzystanie z toalety w sposób odpowiedzialny i higieniczny jest bardzo ważne dla Twojego zdrowia i komfortu. Przestrzeganie odpowiednich zasad dotyczących odpowiedniej pozycji załatwiania się, higieny oraz właściwego mycia rąk, pomoże Ci uniknąć infekcji oraz wielu problemów zdrowotnych. Dodatkowo poprawi Twój komfort korzystania z każdej toalety, także w miejscach publicznych.