Skip to main content

Jak wykorzystać spadające liście z drzew?

Oryginalna świeczka, ozdoba na stół, intrygujący kolaż. Sprawdź, co możesz zrobić z opadniętych liści, z dziećmi i nie tylko!

1. Kolaż z suszonymi liśćmi

To idealny pomysł na zabawę z dzieckiem, która pomoże pobudzić jego kreatywność. Po zebraniu liści i ich wysuszeniu, możecie stworzyć dowolne tematyczne kolaże. Liście mogą przeplatać się z wycinkami z gazet, zdjęciami, rysunkami. Byle było wesoło i ciekawie!

2. Świeczka

Z zebranych i podsuszonych liści możesz stworzyć też oryginalną i niezwykle nastrojową świeczkę. Potrzebujesz tylko ładnych i różnorodnych liści, przezroczystego mocnego kleju do szkła i szklanego naczynia, które posłuży za świecznik, na przykład słoika. Oto, jak przygotować świeczkę krok po kroku:

  1. Po zebraniu liści musisz dokładnie je osuszyć. W tym celu owiń je gazetą lub ręcznikiem papierowym i wsadź do książki na kilka dni. Idealny do tego zadania będzie ręcznik papierowy Velvet Boost. Ma aż trzy warstwy i jest bardzo chłonny, dzięki czemu idealnie wchłonie wodę z liści. Ręcznik Velvet Boost ma też mocno nawiniętą rolkę, złożoną z dużych listków, dlatego posłuży Ci też w domu do wielu innych zadań.
  2. Upewnij się, że słoik jest dokładnie umyty i odłuszczony. Najlepiej przetrzeć go chusteczką lub detergentem z alkoholem.
  3. Liście zacznij przyklejać do zewnętrznej strony słoika. Pokryj je klejem z obu stron, aby się nie pokruszyły. Między liściki pozostaw widoczne elementy słoika. Dzięki temu podświetlony będzie ładnie rozpraszał światło.
  4. Włóż to środka tea-lighta i ciesz się długim, jesiennym wieczorem!

3. Napis w parku

To świetny pomysł na zajęcie uwagi dziecka na zewnątrz, który pozwoli Wam spędzić więcej czasu na świeżym powietrzu. Tak jak układa się na plaży napisy z muszelek na piasku, możesz zrobić to samo z liści na chodniku czy trawie. Co najlepiej napisać? Na co tylko macie ochotę! Wasze imiona, aktualną datę czy tytuł ulubionej piosenki.

4. Mandala na ścianę

Z liści możesz stworzyć tymczasową ozdobę na ścianę w pokoju dziecka, zwłaszcza, jeśli lubi częste zmiany. Po osuszeniu liści można je pomalować, na przykład białą kredką, w oryginalne wzory i powiesić na ścianie w ciekawy sposób. Jeśli chcesz, aby konstrukcja była tylko czasowa, użyj dwustronnej taśmy albo zmywalnego kleju. Między liśćmi możesz umieścić też włóczkę czy taśmy, dla bardziej oryginalnego i rustykalnego efektu. Jeśli wolisz, aby liście wyglądały na bardziej świeże, możesz wcześniej zaimpregnować je laminatem czy woskowanym papierem.

5. Girlanda

DIY stroik jesienny wykonany z liści
Osuszone liście możesz przykleić też do sznurka i powiesić jako ozdobną girlandę. Możesz umieścić ją na zewnątrz, nad drzwiami, w salonie, albo nad łóżkiem w sypialni. Bardziej oryginalnym pomysłem będzie przytwierdzenie liści do ozdobnych, wiszących lampek, które pięknie je podświetlą!

6. Element opakowania na prezent

Suszone liście mogą łatwo sprawić, że Twój prezent, a raczej jego opakowanie, stanie się niezwykle oryginalne. Wystarczy, że wysuszone liście pokryjesz klejem z brokatem, na przykład złotym, i umieścisz je na kokardzie lub na papierze do pakowania. Takie opakowanie prezentu na pewno zrobi wrażenie!

7. Zakładka do książki

DIY zakładka do książki z liści
To najbardziej klasyczne, ale też sentymentalne użycie jesiennych liści, jakie można sobie wyobrazić. Suszone liście mogą bezpośrednio służyć Ci jako zakładka do książki. Możesz jednak przykleić je też do wyciętego prostokąta z kartonu czy sztywnego papieru i stworzyć bardziej oryginalną zakładkę!

8. Ozdoba na stół

DIY stroik ozdobny na stół wykonany z liści
Liście możesz wykorzystać tu na wiele sposobów. Po pierwsze, pojedyncze suszone liście możesz umieścić przy serwetce i zestawie sztućców na bardziej formalnej kolacji czy obiedzie. Innym ciekawym pomysłem jest napisanie imienia gościa na liściu i umieszczenia go na talerzu. Przy mniej formalnej kolacji możesz umieścić liście w formie bukietu w wazonie czy luźno złożone na środku stołu.

9. Bukiety z liśćmi

Wysuszone liście warto wkomponować jesienią w bukiety, wraz z innymi jesiennymi kwiatami. Mini jesienny bukiet możesz stworzyć samodzielnie w domu, z samych ususzonych liści i żurawiny lub jarzębiny, czy kwiatów słonecznika. Taki sezonowy bukiet na każdym na pewno zrobi wrażenie!

10. Książka z listkami

Zabawa i nauka w jednym. Z jesiennych liści możesz stworzyć ciekawą zabawę edukacyjną. Kup specjalny zeszyt A4 i zbierz z dzieckiem jak najwięcej rodzajów liści. Po ususzeniu wklejcie je do zeszytu wraz z informacją, z jakiego drzewa pochodzi dany liść i jego krótką charakterystyką. To sposób dla dziecka na zdobycie wiedzy w łatwy i przyjemny sposób!

11. Malowanie liści

Na liściach możesz pisać, jak wspomnieliśmy wcześniej, ale możesz też dowolnie na nich malować. Dodać trochę oryginalnych kolorów albo całkowicie zwariowanych, namalować wzory czy postaci. Pozwól sobie i dziecku na całkowitą swobodę w tej zabawie.

12. Oprawianie w ramki

Wysuszone liście możesz umieścić też w ramach, jak zdjęcia. Taka ozdoba może być niezwykle oryginalna i ciekawa, zwłaszcza, jeśli znajdziesz nietypowe liście, na przykład asymetryczne, wyjątkowo duże liście czy w super ciekawym połączeniu kolorystycznym.

13. Podkładka pod herbatę

Suszonych liści możesz też użyć jako… podkładek pod herbatę czy kawę, aby jeszcze bardziej poczuć jesienny klimat. Pojedynczy listek możesz użyć pod swój napój, a na niedzielny obiad czy kolację ze znajomymi, pod szklankę czy kieliszek możesz podłożyć kompozycję suszonych liści, ułożonych w okrąg. Taka ozdoba na pewno zrobi furorę i będzie tematem spotkania!

Już wiesz, w jaki sposób możesz wykorzystać opadnięte liście. Wypróbuj jeden z naszych pomysłów albo stwórz coś zupełnie innego, bo pomysły na użycie opadających liści nigdy się nie kończą!