Skip to main content

Higiena intymna kobiet – o czym pamiętać

Dowiedz się, jak jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie intymne. Oto 15 najlepszych sposobów.

1. Zwracaj uwagę na bieliznę

Zwracaj uwagę na bieliznęZwłaszcza, jeśli masz skłonność do częstych podrażnień okolic intymnych lub infekcji. Najzdrowsza i najbezpieczniejsza jest przewiewna bielizna, wykonana w 100 % z bawełny. Unikaj za to materiałów syntetycznych, takich jak nylon. Zwracaj też uwagę na fakturę. Najlepsza będzie gładka, bezszwowa bielizna. Koronki lub nadruki mogą powodować podrażnienia.

2. Pamiętaj o osuszaniu

To niezwykle ważna zasada, zwłaszcza latem, gdy często kąpiesz się w morzu czy basenie. Chodzenie przez kilka godzin w wilgotnej bieliźnie zwiększa ryzyko podrażnień oraz infekcji bakteryjnych okolic intymnych. Dlatego staraj się mieć zawsze ze sobą na przebranie suchą bieliznę.

3. Unikaj perfumowanych podpasek

Unikaj perfumowanych podpasekMimo że mogą wydawać się bardziej higieniczne, znajdujące się w nich substancje zapachowe mogą podrażniać delikatne okolice intymne. Najlepsze są całkowicie bezzapachowe podpaski, wykonane z organicznej bawełny. To idealny wybór zwłaszcza dla alergików.

4. Zadbaj o właściwe pH

Nie używaj do mycia okolic intymnych klasycznego mydła. Obniża ono pH skóry, przez co staje się ona bardziej podatna na infekcje. Możesz używać delikatnego żelu do ciała, bezzapachowego albo antyalergicznego. Najlepsze są jednak specjalne żele do higieny intymnej. Zawierają one dodatkowo składniki łagodzące oraz podwyższające pH skóry.

5. Ostrożnie z proszkiem do prania

Ostrożnie z proszkiem do praniaCierpisz na częste podrażnienia okolic intymnych lub nawracające infekcje? Musisz podejść super profesjonalnie do higieny okolic intymnych, w tym do prania bielizny. Zwykły proszek do prania może podrażniać te delikatne okolice. Najlepiej zamienić go na proszek dla alergików lub dzieci. Pamiętaj też, aby prać bieliznę w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza.

6. Nie przesadzaj z higieną

Nadmierna higiena jest tak samo zła dla Twoich okolic intymnych, jak ta niedostateczna. Gdy zbyt często myjesz okolicę intymną, osłabiasz jej naturalną barierę ochronną oraz florę bakteryjną. Przez to staje się o wiele bardziej podatna na atak bakterii, wirusów czy grzybów.

Kiedy należy więc się podmywać, aby było to bezpieczne?

  • Standardowo podczas brania prysznica.
  • Po wypróżnieniu. Sam papier może nie być wystarczającym środkiem higienicznym.
  • Po stosunku, zwłaszcza, gdy masz skłonność do infekcji.
  • Po skorzystaniu z basenu czy po plaży. Słona woda może, choć nie musi, wywoływać podrażnienia.

7. Uważaj na obcisłe spodnie i legginsy

Uważaj na obcisłe spodnie i legginsyZbyt długi ucisk okolic intymnych może wywoływać mechaniczne podrażnienia, które z kolei sprzyjają infekcjom. Obcisłe spodnie, rajstopy czy legginsy utrudniają też naturalną wentylację skóry i okolic intymnych. Podobnie jest z piżamą. Powinna być luźniejsza i przewiewna, aby zapewnić jak najlepszą kondycję tej okolicy w trakcie nocy.

8. Tampony czy podpaski?

 Tampony czy podpaski?Kobietom z częstymi infekcjami intymnymi ginekolodzy polecają podpaski. Pamiętaj jednak, że należy je zmieniać nie rzadziej niż co 4 godziny. Jeśli nie masz skłonności do infekcji, możesz używać tamponów, ale w ich wypadku częsta wymiana jest jeszcze ważniejsza. Na noc nie są one jednak zbyt dobrym pomysłem.

9. Sięgnij po nawilżany papier toaletowy

Sięgnij po nawilżany papier toaletowyIdealnym wyborem dla kobiet będzie nawilżany papier toaletowy Velvet Intima, który stanowi połączenie w 100% naturalnej włókniny oraz delikatnej formuły kosmetycznej wzbogaconej w dobroczynny kwas mlekowy, prebiotyki, inulinę, panthenol oraz wyciąg z aloesu. Dzięki tym składnikom papier idealnie sprawdzi się też w roli chusteczek do higieny intymnej. Warto mieć go w torebce, bo pozwala zadbać o higienę okolic intymnych w każdych warunkach: w pracy, w podróży czy po skorzystaniu z toalety publicznej, zapewniając uczucie świeżości, czystości i pełnego komfortu. Produkt przydaje się szczególnie w niespodziewanych sytuacjach, jak i podczas tych „trudniejszych dni” w miesiącu, zwłaszcza, że zużyte listki mogą być dyskretnie wyrzucane do toalety. Produkt został przebadany dermatologicznie oraz ginekologicznie. Więcej dowiesz się tutaj.

10. Zadbaj o dietę

Może wyda Ci się to zaskakujące, ale to co jesz ma wpływ na Twoje zdrowie intymne. Zbyt duża ilość cukru w diecie może sprzyjać stanom zapalnym okolic intymnych albo je zaostrzać. Bakterie czy grzyby żywią się bowiem głównie cukrem. Dlatego warto ograniczyć go w diecie. Zarówno w formie słodkich przekąsek, jak i dużej ilości owoców.

11. Ostrożnie z kąpielą

Ostrożnie z kąpieląJeśli masz skłonność do infekcji, powinnaś niestety ograniczać kąpiele. Zarówno w wannie, zwłaszcza z dodatkiem perfumowanych płynów do kąpieli, jak i w „stojącej wodzie”, czyli basenach, jacuzzi. Zwłaszcza w tych, z których korzystają też inni ludzie. Jeśli się na nie zdecydujesz, pamiętaj, że najbezpieczniejsze są baseny z przelewaną wodą. Kąpiele warto ograniczać tuż przed menstruacją oraz tuż po niej. Przez zmiany hormonalne, okolice intymne są wtedy najbardziej podatne na infekcje.

12. Specjalne produkty dla alergików

Jeśli masz skłonność do częstych infekcji, do higieny okolic intymnych używaj ekologicznych produktów albo przeznaczonych dla alergików. Nie tylko żeli do mycia i podpasek, ale też np. bezzapachowego papieru.

13. Higiena w podróży

Gdy podróżujesz, higiena intymna może być wyzwaniem. Są jednak sposoby, aby zadbać jak najlepiej o zdrowie intymne.

  • Miej przy sobie zawsze mokre chusteczki odświeżające. Przydadzą się do odświeżenia okolic intymnych podczas długiej podróży samolotem, autobusem czy w przypadku, gdy nie masz dostępu do bieżącej wody, na przykład na kempingu.
  • Regularnie zmieniaj bieliznę – na przykład gdy lecisz kilkanaście godzin samolotem na wakacje. W trakcie lotu warto zmienić bieliznę.
  • Odpowiednie ubranie – w podróży najważniejsze są luźne ubrania, z przewiewnych materiałów.
  • Pij dużo wody – to akurat ochroni Cię przed infekcjami dróg moczowych.

14. Ręcznik czy papier?

Czego używać do osuszania po prysznicu? Jeśli wybierasz ręcznik, to powinien być przeznaczony tylko do tych okolic. Zawsze powinien być też suchy, bo w wilgotnym łatwo rozwijają się bakterie. W przypadku skłonności do infekcji, lepszą, choć oczywiście mniej ekologiczną opcją, jest papier.

15. Monitoruj zdrowie intymne

Monitoruj zdrowie intymneRegularnie robisz samobadanie piersi? Tak samo zadbaj o zdrowie intymne. Jeśli zauważysz, że cokolwiek odbiega od normy – podrażnienie, pieczenie, nietypowa wydzielina, inny niż zazwyczaj zapach, udaj się do ginekologa. Niewyleczone infekcje intymne mogą przejść w formę przewlekłą. Pamiętaj też o regularnych badaniach profilaktycznych, jak cytologia i usg.

Powyżej przedstawione zostało 15 sposobów niezbędnych, aby móc zminimalizować ryzyko infekcji i podrażnień w okolicach intymnych kobiet. Zasady te powinna przestrzegać każda kobieta, ponieważ pochwa jest szczególnie narażona na zagrożenia. Stosuj się do wyżej wymienionych zasad i zapobiegaj niechcianym dolegliwościom!