Skip to main content

Jak nauczyć dziecko korzystania z toalety?

Jak pomóc dziecku zacząć załatwiać się samodzielnie? Przyda Ci się między innymi nawilżany papier toaletowy czy kolorowa woda w toalecie. Poznaj najskuteczniejsze tricki.

Według Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrów znaczna część dzieci zaczyna wykazywać gotowość do korzystania z nocnika czy toalety w wieku 18–24 miesięcy. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie dzieci będą w tym czasie gotowe na pożegnanie z pieluszką. Wiele z nich przestawi się na nocnik dopiero między 30 a 36 miesiącem życia. Obserwuj więc uważnie swoje dziecko i poczekaj, aż będzie w pełni gotowe na transformację.

Tricki, które zachęcą dziecko do korzystania z toalety

1. Kolorowa woda w nocniku

Aby zachęcić dziecko do korzystania z nocnika czy toalety, dolej do niego odrobinę kolorowego barwnika. W przypadku toalety wrzuć go bezpośrednio do muszli. Kolorowa woda zaciekawi dziecko i zachęci do korzystania z toalety. Możesz umieścić też w okolicy toalety kolorowe gadżety, na przykład ulubione zabawki dziecka, kolorowy nawilżany papier toaletowy dla dzieci czy kolorowe chusteczki.

2. Dopingujące piosenki

Gdy chcesz zachęcić dziecko do skorzystania z nocnika czy toalety, puszczaj mu jego ulubione lub energetyczne piosenki. Na Youtubie znajdziesz też specjalne „toaletowe” piosenki dla dzieci. Ich puszczanie w porze na toaletę może stać się codziennym rytuałem i zachęcić malucha do korzystania z nocnika czy toalety.

3. Pokazuj dobre nawyki

Zabieraj dziecko ze sobą do toalety i pokazuj jak z niej korzystać. Dzieci najszybciej uczą się przez obserwację. Jeśli maluch zobaczy, do czego służy toaleta i w jaki sposób z niej korzystasz, łatwiej będzie mu się do niej przekonać. Pamiętaj, żeby wszystko robić ze spokojem i nie przymuszać do niczego dziecka. Cały proces ma nastąpić naturalnie, co wymaga oczywiście czasu.

4. Wspieraj dziecko

Czasami dziecko nie chce zacząć korzystać z nocnika czy toalety z bardzo prozaicznych przyczyn. Na przykład ma problem ze wstaniem z nocnika po załatwieniu się. To je odstrasza i sprawia, że boi się korzystać z nocnika. Dlatego dokładnie obserwuj reakcje dziecka i bądź w pogotowiu, żeby mu pomóc. Wtedy nocnik lub toaleta będą kojarzyły mu się z bezpiecznym miejscem, w którym zawsze może liczyć na Twoją pomoc.

5. Stwórz przyjazną strefę

Nocnik dziecka najlepiej, aby znajdował się zawsze w tym samym miejscu, żeby uznało je za swoją strefę. Na początek warto stworzyć dosłownie całą strefę, w której będą znajdowały się te same przedmioty – papier toaletowy, papier toaletowy mokry i na przykład jedna ulubiona zabawka dziecka.

6. Naucz korzystania z toalety z książką

Dobrym sposobem na nauczenie dziecka korzystania z toalety lub nocnika, jest edukowanie go na ten temat. Kup książeczkę dla dzieci o korzystaniu z nocnika lub toalety i czytaj ją oraz przeglądaj razem z dzieckiem regularnie. W ten sposób może nauczyć się, że toaleta to nic złego, bo jego ulubieni bohaterowie przecież z niej normalnie korzystają.

7. Podchodź pozytywnie do nauki

Pamiętaj, aby w trakcie nauki korzystania z nocnika lub toalety, podchodzić do wszystkiego z dystansem. Jeśli dziecku przydarzy się mały wypadek, nie okazuj złości, zaniepokojenia, a już na pewno go nie krytykuj. Obróć całą sytuacje w żart i pokaż dziecku, że nic się nie stało. Miej po prostu w pogotowiu mokre chusteczki lub mokry papier toaletowy. Dzięki temu dziecko nie zniechęci się do korzystania z toalety.

Papier toaletowy nawilżany a korzystanie z toalety

Niezwykle prostym sposobem na przekonanie dziecka do nocnika lub toalety jest papier nawilżany Velvet Junior. Dzięki temu, że jest to papier toaletowy „mokry”, przy jego użyciu małemu dziecku jest o wiele łatwiej skutecznie zadbać o własną higienę intymną. Mokry papier toaletowy zdecydowanie pomaga mu w tym trudnym zadaniu, bo jest bardziej miękki i delikatny niż sam suchy papier (podobnie jak stosowane u niemowląt nawilżane chusteczki).

Warto jednak zwrócić uwagę, że nawilżający papier toaletowy w przeciwieństwie do chusteczek można bez obaw spłukiwać w toalecie. Pokażmy więc dziecku, że może używać obu papierów – najpierw jednego, a potem drugiego, a na koniec wszystko razem bez obaw spłukać w ubikacji. Ma to duże znaczenie, bo w ten sposób dziecko od początku uczy się prawidłowych nawyków.

Nawilżany papier toaletowy Velvet Junior ma delikatny, brzoskwiniowy zapach i jest zapakowany w ładne, praktyczne opakowanie z klapką chroniącą przed wysychaniem. Dzięki temu zachęca najmłodszych do nauki samodzielności, a rodzicom pomaga we wprowadzaniu zasad i rytuałów higienicznych od najmłodszych lat. Papier toaletowy nawilżany najwygodniej przechowywać w bliskim sąsiedztwie toalety czy nocnika, na przykład na koszu, półce lub szafce – tak by zawsze był pod ręką, gdy będzie potrzebny.

Koniecznie zadbajmy o to, aby dziecko samodzielnie mogło sięgnąć po mokry papier toaletowy. Delikatna formuła nawilżanego papieru Velvet Junior, odpowiednie pH oraz zawartość kwasu mlekowego sprawiają, że może on być bezpiecznie stosowany także do higieny miejsc intymnych u dzieci. Ten nawilżany papier toaletowy został przetestowany dermatologicznie, nie zawiera alkoholu, parabenów i PEG-ów.Więcej informacji o nawilżanych papierach toaletowych Velvet możesz znaleźć w zakładce Produkty.