Skip to main content

Jak wyczyścić piekarnik? Poznaj najlepsze sposoby!

W bardzo prosty sposób możesz usunąć nawet ciężkie i oporne zabrudzenia. Przekonaj się, jak łatwo wyczyścić piekarnik domowym sposobem.

Jak umyć piekarnik w środku?

Jeśli nie robisz tego regularnie, wyczyszczenie zaschniętego tłuszczu czy przypalonego jedzenia może być nie lada wyzwaniem. Jednym ze skutecznych sposobów, który nie wymaga szorowania piekarnika i narażenia go na uszkodzenia, jest czyszczenie go sodą. Jak wyczyścić piekarnik sodą? Zrób gęstą pastę z sody oraz wody i nałóż ją na ścianki piekarnika. Po kilku godzinach zetrzyj mieszankę wilgotną szmatką. Dzięki temu łatwo pozbędziesz się zaschniętego tłuszczu w przyjazny dla środowiska sposób. Możesz też użyć specjalistycznych środków do usuwania tłuszczu z piekarnika. Jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem? Może być on bardziej wrażliwy na uszkodzenia, dlatego pozostań przy naturalnych substancjach czyszczących.

jak wyczyścić piekarnik z termoobiegiem

Czyszczenie blachy oraz rusztu

Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania go godzinami? Blacha i ruszt to tak naprawdę najbardziej problematyczne elementy piekarnika, które najłatwiej się brudzą. Jak wyczyścić blachę z piekarnika oraz ruszt? Najlepiej jest moczyć je przez kilka godzin w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń, który delikatnie rozpuści zabrudzenia. Przy silnych zabrudzeniach możesz też dodać trochę sody oczyszczonej, co dodatkowo może wspomóc rozpuszczenie tłuszczu. Jak wyczyścić przypalony bardzo mocno piekarnik? Jeśli blachy są silnie zabrudzone, warto skorzystać z mieszanki octu i sody, które w połączeniu skutecznie usuwają przypalone resztki. Dobrze działa też posypanie solą przypalonych resztek jedzenia na blachach, a następnie podgrzanie ich. To sprawi, że zabrudzenia staną się łatwiejsze do usunięcia. Regularne czyszczenie tych elementów po każdym użyciu przedłuży ich żywotność i pozytywnie wpłynie na jakość i lepszy smak pieczonych potraw.

Jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu

Czyszczenie szybki piekarnika

jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik

To jeden z delikatniejszych elementów piekarnika, który dość łatwo może ulec uszkodzeniu, w tym zmatowieniu przy zbyt mocnym szorowaniu. Dlatego przy czyszczeniu szybki możesz skorzystać ze sposobu na to, jak wyczyścić piekarnik cytryną. Cytryna doskonale rozpuszcza tłuszcz. Wystarczy połączyć sok z cytryny z wodą, przelać do atomizera i spryskać szybę. Po kilkunastu minutach przemyj ją miękką szmatką, a następnie osusz ręcznikiem papierowym. Użyj chłonnego ręcznika papierowego, który nie pozostawi na szybie białych „kłaczków”, takiego jak ręcznik kuchenny Velvet Turbo. Dzięki aż trzem warstwom jest nie tylko bardzo chłonny, ale też wytrzymały. Pod wpływem wody czy detergentów nie rozpada się i nie rozwarstwia, a jego duża rolka wystarczy na wiele godzin sprzątania. Czyszczenie piekarnika cytryną to naturalna, tania i bardzo skuteczna metoda. Jeśli brud zbyt mocno przywarł do brzegów szybki, możesz zastosować też pastę z sody i wody. Nałóż ją na szybkę i zostaw na kilka godzin. To powinno pomóc pozbyć się ciężkich zabrudzeń.

jak wyczyścić przypalony piekarnik, ręcznik kuchenny Velvet Turbo

Jak dbać o piekarnik?

Oprócz znalezienia sposobu na to, jak wyczyścić piekarnik z zaschniętego tłuszczu, warto zadbać też o piekarnik bardziej ogólnie. Dzięki temu posłuży Ci na dłużej. Przede wszystkim stosuj do niego tylko te naczynia, które są przeznaczone do wysokich temperatur. Inaczej mogą one odkształcać się i lekko topnieć, przez co zniszczą piekarnik lub przedostaną się do jedzenia. Dbaj też o otwory wentylacyjne, a dokładnie o to, aby nie były zatkane. Zapewnia to gwarancję sprawnego działania piekarnika. Najlepiej też regularnie czyścić piekarnik. Dzięki temu nie tylko zapewnisz sobie idealny smak potraw, ale też nie doprowadzisz do powstania ciężkich zabrudzeń, które musisz potem bardzo długo czyścić.

jak wyczyścić piekarnik domowym sposobem

Czego unikać przy czyszczeniu piekarnika?

Oprócz tego, jak wyczyścić piekarnik z przypalonego tłuszczu czy jak wyczyścić piekarnik octem, równie ważne jest to, czego unikać przy jego sprzątaniu. Oto kilka rzeczy, których zdecydowanie nie należy robić:

  • Agresywne środki chemiczne. Choć wiele środków czyszczących gwarantuje dobre efekty, mogą one zawierać składniki, które są zbyt agresywne dla piekarnika i sprzyjają jego niszczeniu. Pamiętaj też, aby nie stosować detergentów w większej ilości niż jest zalecana i stosować tylko te przeznaczone do kontaktu z żywnością. Inaczej ryzykujesz nawet zatruciem pokarmowym.
  • Zbyt duża ilość wody. Nadmierne użycie wody, szczególnie w piekarnikach z termoobiegiem, może prowadzić do jej przedostawania się do elementów elektrycznych, co zwiększa ryzyko awarii.
  • Zbyt agresywne szorowanie. Używanie zbyt szorstkich gąbek lub szczotek drucianych może porysować wnętrze piekarnika, co będzie prowadziło do szybszego osadzania się na nim zabrudzeń w przyszłości. Unikaj metalowych szczotek lub szorstkich materiałów, które mogą uszkodzić powierzchnię piekarnika.
  • Nieodpowiednie domowe metody. Chociaż wiele domowych sposobów na czyszczenie piekarnika jest skutecznych, nie wszystkie są bezpieczne. Na przykład niektóre metody polegające na mieszaniu różnych środków czyszczących mogą prowadzić do wydzielania się toksycznych oparów. Tak jest zwłaszcza w przypadku syntetycznych detergentów, które możesz kupić w supermarketach. Dlatego unikaj eksperymentowania z ich mieszaniem na własną rękę.

Już wiesz, jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik i jak o niego zadbać, aby posłużył Ci na jak najdłużej. Z naszymi sposobami będzie to łatwe i przyjemne!

: jak wyczyścić piekarnik bez szorowaniaVelvert