Skip to main content

Dyrektywa plastikowa UE – na czym polega

Z początkiem lipca zaczynają obowiązywać przepisy przyjętej w 2019 roku dyrektywy, ograniczające zużycie plastiku. Dowiedz się, na czym polega i jak zastosowaliśmy się do niej w Velvet.

Z analiz naukowców wynika, że aż 80–85 % odpadów, które znajduje się w środowisku morskim w Unii Europejskiej, to właśnie odpady plastikowe.

Niestety aż 50 procent z nich stanowią produkty jednorazowe, wytwarzane z tworzyw sztucznych. Dla porównania przedmioty związane z połowami, takie jak sieci rybackie, stanowią o wiele mniejszą część, bo zaledwie 27 procent. 

Resztki plastiku stanowią duże zagrożenie w morzach i oceanach, bo są zjadane przez stworzenia morskie, takie jak ryby czy żółwie i szkodzą ich zdrowiu.

Aby lepiej zadbać o przyszłość wód, konieczne jest ograniczenie zużycia plastiku. W Europie rozpoczęło się to już teraz.

Dyrektywa plastikowa – czego dotyczy i od kiedy obowiązuje 

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/904 z dnia 5 czerwca 2019 roku w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, zwana potocznie „dyrektywą plastikową”, ma na celu ograniczenie zużycia plastiku we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dotyczy ona głównie produktów jednorazowych, zużywanych w ogromnych ilościach, których nie można poddać recyklingowi. Pierwsze przepisy określone w dyrektywie zaczynają obowiązywać już od tego roku, a dokładniej od trzeciego lipca. Kolejne mają wejść w życie w najbliższych latach.

Czym jest plastikowy produkt jednorazowy według “dyrektywy plastikowej”?

To produkt, który częściowo lub w całości jest wykonany z tworzywa sztucznego. Takiego produktu nie można wprowadzić ponownie do obrotu, czyli poddać go recyklingowi. Według obowiązującej ustawy musi on zostać zastąpiony teraz innym produktem, który można przetwarzać.

Jakie produkty plastikowe ogranicza dyrektywa unijna?

Plastikowe sztućce, słomki, kubki - Dyrektywa plastikowa UE - na czym polega

Obecnie nie można już sprzedawać ani używać w restauracjach następujących plastikowych produktów:

  • patyczków higienicznych
  • sztućców
  • talerzy
  • słomek
  • mieszadełek do napojów
  • patyczków do balonów
  • pojemników i kubków do transportowania żywności

W kolejnych latach mają nastąpić jeszcze większe zmiany:

*2025 

– od tego roku pojawi się zakaz sprzedaży produktów z plastikowymi wieczkami lub nakrętkami. Wyjątkiem będą te, w których plastikowe elementy są przymocowane na stałe.

 – wszystkie plastikowe butelki będą musiały być wykonane w minimum 25% z plastiku pochodzącego z recyklingu.

*2030 

– od tego roku plastikowe butelki muszą być wykonane już w 30% z plastiku poddawanego recyklingowi.

Wchodzące w tym roku w życie przepisy unijne obejmują zarówno producentów, jak i sklepy, które nie mogą sprzedawać już jednorazowych plastikowych produktów. Podobnie restauratorzy nie mogą sprzedawać już na wynos jedzenia ani napojów w plastikowych pojemnikach.

Łatwe sposoby na ograniczenie plastiku w codziennym życiu

Zastanawiasz się, w jaki sposób Ty też możesz ograniczyć stosowanie plastiku już dziś? Oto kilka sposobów:

1. Zwracaj uwagę na produkty jednorazowe 

Większość firm dostosowała się już do obowiązujących przepisów i usunęła z użycia jednorazowe plastikowe produkty, takie jak patyczki do uszu. Jedną z nich jesteśmy my. W ofercie Velvet znajdziesz wyłącznie patyczki kosmetyczne biodegradowalne. Wprowadziliśmy taką formę patyczków jeszcze przed wejściem dyrektywy w życie, aby lepiej zadbać o przyrodę.

Patyczki kosmetyczne Velvet są wykonane z papieru, ich główka z bawełny, a całość jest zapakowana w papierowe opakowanie. Cały produkt jest więc biodegradowalny i przyjazny środowisku.

2. Stosuj duże opakowania 

Unikaj małych butelek półlitrowych z wodą oraz innymi napojami. Wybieraj duże, na przykład pięciolitrowe. W ten sposób diametralnie ograniczysz zużycie plastiku w swoim domu.

3. Wybieraj opakowania do ponownego napełnienia

Kosmetyki czy produkty do sprzątania domu kupuj w szklanych opakowaniach albo takich, które możesz ponownie napełniać.

4. Sprawdzaj składy

Wybieraj produkty w opakowaniach, które mimo unijnych przepisów już teraz wykorzystują plastik z recyklingu. Informacja o takim plastiku znajduje się zawsze na opakowaniu.

5. Unikaj plastikowych akcesoriów 

Szczoteczek do zębów, szpatułek czy pędzli do makijażu. Wybieraj te wykonane z naturalnych materiałów, jak bambus czy drewno.