Skip to main content

Jak segregować odpady higieniczne Velvet?

Właściwe segregowanie odpadów jest niezwykle ważne, bo pozwala lepiej zadbać o planetę. Pewnie doskonale wiesz, co należy wrzucać do plastiku, szkła czy papieru. Ale może masz wątpliwości, co robić z odpadami higienicznymi i ich opakowaniami? Poniżej postaramy się je rozwiać i podpowiemy, jak dokładnie segregować odpady z naszych produktów higienicznych.

Produkty higieniczne Velvet – jak je segregować

Sprawdź, gdzie wyrzucać nasz nawilżany papier, patyczki czy płatki kosmetyczne.

  • Nawilżany papier toaletowy – wytwarzany z naturalnych włókien celulozowych (bez zawartości plastiku!) listek papieru nawilżanego Velvet jest biodegradowalny i spłukiwalny. Dzięki temu, po użyciu, możesz go bez obaw wyrzucić do toalety tak, jak klasyczny papier toaletowy w rolce. Włókna papieru w kontakcie z wodą ulegają rozluźnieniu, a na skutek dalszych, prawidłowo przebiegających procesów zachodzących w systemie kanalizacyjnym, dochodzi do dezintegracji, a więc rozwłóknienia i rozproszenia włókien w układzie. Z czasem włókna te ulegną biodegradacji, a więc rozkładowi do prostych związków organicznych, przyswajalnych przez środowisko naturalne. Gdy już wykorzystasz wszystkie listki papieru nawilżanego, opakowanie po nim wrzuć do pojemnika na plastik. Każdy komponent opakowania papieru nawilżanego Velvet (laminat, wieczko, naklejka pod wieczkiem) są wykonane z tego samego surowca polipropylenowego – to ważne, ponieważ jednorodność materiałowa ułatwia segregację i sprzyja recyklingowi. Opakowania papieru nawilżanego Velvet w 100% nadają się do recyklingu.

Segregowanie odpadów higienicznych – nawilżany papier toaletowy Velvet

 

  • Suchy papier toaletowy – na pewno nie masz wątpliwości, co zrobić z zużytym papierem. Natomiast tulejkę, która pozostała po papierze, należy wyrzucić do pojemnika na papier, a opakowanie, w którym znajdował się papier, do plastiku.

Segregowanie śmieci higienicznych – papier toaletowy Velvet

 

  •  Ręcznik papierowy – zastanawiasz się, gdzie wyrzucić tłusty, a gdzie tylko lekko wilgotny od wody ręcznik papierowy? Niezależnie od stopnia zabrudzenia czy zmoczenia, powinien on wylądować w pojemniku na odpady zmieszane. Tulejkę z opakowania umieść natomiast w pojemniku na papier, a nasze opakowanie,
    w które był zapakowany ręcznik, w pojemniku na plastik.

Sortowanie śmieci – ręcznik Velvet Turbo

  • Patyczki higieniczne – wiele osób popełnia błąd i wyrzuca je do toalety. Mimo że są niewielkich rozmiarów oraz wykonane z naturalnych materiałów, patyczki higieniczne nie są przystosowane do spuszenia w toalecie. Dlatego zużyte należy wyrzucać zawsze do kosza z odpadami zmieszanymi. Nasze patyczki Velvet są zapakowane w papierowe, przyjazne środowisku opakowanie, które należy po zużyciu wyrzucić do papieru. Opakowania plastikowe patyczków innych marek powinno się natomiast wyrzucać albo do pojemnika na plastik albo na odpady zmieszane. Dokładna informacja o tym powinna znaleźć się na samym opakowaniu.

Segregowanie śmieci higienicznych – Velvet patyczki do uszu

 

  • Płatki kosmetyczne – zużyte płatki kosmetyczne należy wyrzucać do odpadów zmieszanych. Niezależnie od tego, czy są nasączone kosmetykiem czy jedynie wodą. Do odpadów zmieszanych należy też wyrzucić sznureczek ściągający z opakowania. Samo opakowanie należy za to umieścić w pojemniku na plastik.

Segregowanie śmieci higienicznych – Velvet płatki kosmetyczne

 

  • Chusteczki higieniczne – zużyte chusteczki zawsze wyrzucaj do kosza na odpady zmieszane. W przypadku chusteczek w pudełku kartonowym, opakowanie powinno wylądować w pojemniku na papier, natomiast opakowania z naszych chusteczek jednorazowych powinny zostać umieszczone w pojemniku na plastik.

chusteczki higieniczne - Velvet

Dlaczego prawidłowa segregacja jest tak ważna?

To, czy prawidłowo wyrzucisz wszystkie odpady, ma o wiele większe znaczenie, niż może Ci się wydawać. Oto najczęstsze błędy popełniane przy segregacji odpadów higienicznych oraz ich konsekwencje dla środowiska.

Zasady segregacji odpadów higienicznych

 

Błąd: spuszczanie w toalecie niewłaściwych odpadów. Spuszczanie w toalecie odpadów, które nie są do tego przeznaczone, może nie tylko zatykać przewody kanalizacyjne, ale również zanieczyszczać środowisko. To, że ręcznikiem papierowym łatwo możesz zatkać rury, jest dla Ciebie na pewno oczywiste. Gdy jednak wyrzucasz do toalety na przykład waciki nasączone acetonem, mogą one zanieczyszczać wody gruntowe i szkodzić żyjącym w nim zwierzętom oraz roślinom. Dotyczy to wszystkich odpadów, które nie są całkowicie biodegradowalne oraz przystosowane do spuszczania w toalecie – wacików, ręczników, a także patyczków.

system segregacji odpadów higienicznych

 

– Błąd: wyrzucanie brudnego papieru (ręczników, chusteczek) do pojemnika na papier. Nie grozi to na szczęście w żaden sposób skażeniem środowiska, ale może utrudniać efektywny recykling. Gdy wyrzucasz brudny ręcznik do odpadów papierowych, możesz doprowadzić do ich zanieczyszczenia. Wtedy cała partia odpadów z papieru, która mogłaby zostać przetworzona i wykorzystana ponownie, musi zostać przekierowana do odpadów zmieszanych i wylądować na wysypisku śmieci. To z kolei prowadzi do jeszcze większego gromadzenia się śmieci w środowisku. Podobnie dzieje się, gdy wrzucasz do kosza na papier zużyte płatki czy patyczki.

Zasady segregacji odpadów higienicznych

 

– Błąd: Zabrudzone opakowanie foliowe wyrzucane do śmieci zmieszanych. O ile wyrzucanie tam zabrudzonego papieru jest jak najbardziej prawidłowe, o tyle w pojemnikach na odpady zmieszane nie powinna nigdy znajdować się zabrudzona folia. Plastik łatwo ulega czyszczeniu, podczas procesu recyklingu jest myty, segregowany i rozdrabniany. Dlatego nie ma problemu, gdy zabrudzony ląduje w pojemniku na plastik. Co więcej, gdy wyrzucasz brudny plastik do odpadów zmieszanych, zamiast zostać zrecyklingowany, ląduje on na wysypisku śmieci. A, jak zapewne wiesz, jest to materiał, który najdłużej rozkłada się w środowisku. Fragmenty mikroplastiku łatwo przedostają się też do gleby czy wód gruntowych. Dlatego zwłaszcza prawidłowa segregacja odpadów plastikowych jest tak ważna dla naszego środowiska.

segregacja śmieci co do czego

Dzięki mini poradnikowi wiesz, jak prawidłowo segregować odpady higieniczne Velvet oraz które z nich można bezpiecznie spuszczać w toalecie. Segregując właściwie odpady przyczyniasz się razem z nami do ochrony naszej planety 😊.