Dom pełny inspiracji
Gdy pandemia przewraca nasze życie do góry nogami i zamyka nas w czterech ścianach, warto poszukać sposobów kreatywnego spędzenia tego nietypowego czasu. Podrzucamy Wam garść inspirujących pomysłów.
Oczywiście – oglądamy zaległe seriale i filmy, nadrabiamy lektury. Ale to nie wszystko. Przekonajcie się, jak ciekawie i pożytecznie można spędzić czas w domu:
Nauka języków obcych
Na to nigdy nie jest za późno. A przyda się zawsze, choćby podczas wakacji. Przyswojenie kilku słówek może się stać początkiem wielkiej lingwistycznej przygody! Wystarczy kilka wolnych chwil, trochę silnej woli i wybór ulubionej metody nauczania. Wizualizacja obcego słowa za pomocą wszystkich zmysłów (metoda 5S), wplatanie go w wypowiedź w ojczystym języku czy rysowanie go na kartce – to tylko ułamek kreatywnych metod przyswajania obcego języka. Jakie jeszcze oryginalne rodzaje mnemotechniki (czyli strategii ułatwiającej zapamiętywanie nowego materiału) proponują lingwiści? Świetnym pomysłem jest łańcuch skojarzeń, czyli stworzenie z nowo poznanych wyrazów krótkiej historii zakończonej wizualizacją. Pomocne są też kaligramy, czyli obrazkowe zapisywanie nowych słówek. Tak więc angielskie słówko fall (spadać) można zapisać w postaci spadających liter, a thunderstorm (burza z piorunami) – wykorzystując symbol błyskawic.
Gotowanie z resztek
Kreatywność w kuchni jest bezcenna. Dlatego zachęcamy do gotowania w duchu zero waste, czyli pichcenia z resztek jedzenia i tego, co dotychczas często lądowało w koszu. Idealna kuchnia na trudne czasy i nie tylko. Podrzucamy kilka prostych, użytecznych pomysłów:
- resztki chleba czy bułki można spożytkować na tosty, grzanki do zupy lub zetrzeć na bułkę tartą
- pozostały po posiłku ryż będzie bazą nowego dania: risotto lub sałatki
- resztkę pomidora można dorzucić do jajecznicy, zetrzeć i zrobić sos do makaronu lub wetrzeć w kromkę chleba, skropić oliwą i posypać solą (to typowe danie Katalończyków)
- wczorajsze ziemniaki posłużą na kopytka lub gnocchi
- białka jajek warto wykorzystać do zrobienia bezy, a z ubitych jajek może powstać biszkopt
- z resztek kaszy szybko usmażycie pyszne, wegetariańskie kotleciki lub pulpety (wystarczy trochę mąki, jajko, sól i pieprz)
- kawałki gotowanego lub smażonego mięsa nadają się na farsz do krokietów lub pasztecików, a resztki ryby – na pyszną, pożywną pastę kanapkową.
Szafa kapsułowa
Minimalizm we własnej szafie? Czemu nie. Przejrzyjcie swoją garderobę. Zostawcie tylko te ubrania, które lubicie, nosicie i w których dobrze się czujecie – resztę sprzedajcie lub podarujcie. Stwórzcie bazę ulubionych kolorów podstawowych i dodatkowych – to punkt wyjścia do zbudowania szafy kapsułowej. A nowe ubrania kupujcie z rozwagą. Kolejnej liliowej sukience powiedzcie zdecydowane „nie”!
Domowe kosmetyki
Nigdy nie było na to czasu. Ale dla urody warto poświęcić chwilę. Pójdźcie o krok dalej i oprócz odprężającej kąpieli zafundujcie swojemu ciału własnoręcznie zrobiony kosmetyk. Tonik z octu jabłkowego (100 ml ostudzonej, przegotowanej wody zmieszać z 50 ml jabłkowego octu winnego i gotowe!), peeling z kawy i oliwy czy maska do włosów z siemieniem lnianym czynią cuda. Skóra Wam się odwdzięczy!
Scrapbooking
Obudźcie swoje wewnętrzne dziecko. Odkryjcie prosty sposób na odcięcie się od problemów dnia codziennego i… zróbcie własny notes! Tu najważniejsza jest wyobraźnia i niczym nieskrępowana kreatywność. A także wszelkie kamyczki, ścinki, wycinki, skrawki, płatki, muszelki, wstążki i tego typu skarby. Nożyczki w ruch, klej do ręki – żeby ozdabiać, personalizować i mieć frajdę. W ten twórczy sposób możemy również dekorować kartki świąteczne, urodzinowe lub ślubne i albumy ze zdjęciami.