Skip to main content

Ekologiczne patyczki do uszu – jak wybrać najlepsze

W trosce o środowisko zwykłe patyczki kosmetyczne zostają zastąpione przez biodegradowalne. Sprawdź, co musisz o nich wiedzieć i jak wybrać te najlepsze.

Od 2021 w całej Unii Europejskiej klasyczne, czyli plastikowe patyczki, zostają zakazane, podobnie jak jednorazowe plastikowe talerzyki czy słomki. Zakaz ma na celu zmniejszenie zużycia plastiku, które w przypadku właśnie tych jednorazowych produktów jest bardzo duże.

Od tego roku w sklepach możesz więc kupić wyłącznie ekologiczne patyczki do uszu oraz kosmetyczne, czyli wykonane z biodegradowalnych materiałów, takich jak papier, drewno czy bambus. To, z jakiego materiału patyczki najlepiej wybrać, zależy od kilku czynników:

 – Patyczki papierowe – są idealne, jeśli używasz ich przy dziecku albo do wielu kosmetycznych zadań. Takie patyczki są całkowicie bezpieczne, bo nie rozwarstwiają się, jak np. drewniane.

 – Patyczki bambusowe – jeśli masz słabo wentylowaną łazienkę albo mieszkasz w wilgotnym klimacie, takie patyczki będą na pewno trwalsze niż papierowe, które mogą rozwarstwiać się w kontakcie z dużą ilością wody.

 – Patyczki drewniane – takie eko patyczki do uszu i innych zadań kosmetycznych są bardzo wytrzymałe na czynniki mechaniczne.

Najczęstsze pytania dotyczące patyczków kosmetycznych

Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące patyczków higienicznych.

1. Jak wybrać najlepsze patyczki kosmetyczne?

Obecnie, gdy w sklepach dostępne są już tylko bio patyczki do uszu, wybór jest dużo prostszy, niż kiedyś. Sam patyczek najczęściej jest stworzony z jednego z trzech materiałów, o których pisaliśmy powyżej. Jeśli zależy Ci na całkowicie ekologicznych i bezpiecznych dla skóry patyczkach, wybierz takie, których główki są stworzone z niebielonej, ekologicznej bawełny.

Możesz też spotkać się z tym, że eko patyczki higieniczne mają różne kształty. Najbardziej popularne są okrągłe. Niektóre mają jednak drugą końcówkę w bardziej spiczastym kształcie. Warto pamiętać, że nie nadaje się ona do mycia uszu i jest przeznaczona do stosowania na przykład przy manikiurze czy nakładaniu eyelinera lub brokatu podczas makijażu.

2. Patyczki kosmetyczne – czy należy ich używać?

Niektórzy radykalni zwolennicy ekologii uważają, że jednorazowych patyczków nie powinno się w ogóle używać. W wielu sytuacjach ekologiczne patyczki do uszu oraz kosmetyczne są jednak niezastąpione. Zwłaszcza przy poprawkach makijażu ciężko znaleźć ich bezpieczny i skuteczny zamiennik. Są one niezwykle przydatne przy usuwaniu smug z cienia, wyrównywaniu kreski na oku, ścieraniu szminki z poza konturu czy pozbywaniu się pokruszonych fragmentów tuszu spod oka.

3. Czy mogę czyścić z ich pomocą uszy?

Patyczki do uszu ekologiczne mogą być w wielu przypadkach bezpiecznie stosowane do czyszczenia małżowiny usznej. Należy zachować jednak kilka reguł. Należy stosować je przede wszystkim do czyszczenia zewnętrznych partii małżowiny usznej. Nie są one zalecane do czyszczenia wnętrza kanału ucha, a w przypadku operowania w nim patyczkiem należy uważać, aby nie umieścić patyczka zbyt głęboko. Jakikolwiek opór lub dyskomfort jest sygnałem, aby zakończyć czyszczenie uszu.

Osoby z przewlekłymi chorobami uszu czy problemami ze słuchem, przed używaniem patyczków powinny skonsultować się z lekarzem. Również te, które mają dużo woskowiny usznej. Bardziej skuteczna w ich przypadku może okazać się inna metoda.

4. Jak bezpiecznie stosować patyczki kosmetyczne?

 – Stosuj jednorazowo – nigdy nie używaj patyczka dwa razy, zwłaszcza przy makijażu. W pozostałościach kosmetyków rozwijają się mikroorganizmy, które mogą wywołać infekcję, zwłaszcza w kontakcie z delikatną okolicą oka.

 – Zachowaj delikatność – biodegradowalne patyczki do uszu należy stosować z rozwagą, zwłaszcza przy czyszczeniu okolic oka czy ucha.

5. Jak jeszcze mogę wykorzystać patyczki kosmetyczne?

Już wiesz, że patyczki do uszu eko mogą pomóc Ci na przykład przy poprawkach makijażu. Możesz ich śmiało używać też przy:

 – Tuszowaniu rzęs – bio patyczki do uszu pomogą Ci ściągnąć nadmiar maskary i zapobiec sklejeniu rzęs.

 – Aplikacji korektora – patyczki ułatwią Ci bardziej precyzyjną aplikację kosmetyku na niedoskonałości.

 – Nakładaniu lakieru do paznokci – jeśli nałożysz go nierównomiernie lub niechcący dotkniesz czegoś zanim wyschnie, biodegradowalne patyczki do uszu przyjdą Ci z pomocą. Wystarczy, że zanurzysz je w zmywaczu i delikatnie, bez dociskania, wyrównasz powierzchnię lakieru.

 – Sprzątaniu akcesoriów – ekologiczne patyczki do uszu nie służą jednak tylko do higieny. Są też idealnym narzędziem do czyszczenia klawiatury komputera czy laptopa, airpodsów oraz wszelkich trudno dostępnych powierzchni.

 – Czyszczeniu biżuterii – patyczki higieniczne zadbają o czystość Twoich kolczyków, naszyjników czy pierścionków. Patyczki do uszu biodegradowalne bardzo dobrze sprawdzają się zwłaszcza przy czyszczeniu pierścionków z kamieniami, na przykład zaręczynowych.

Poznaj nowe eko patyczki higieniczne Velvet – w nowej przyjaźniejszej dla środowiska wersji.

Velvet pomaga w zmniejszeniu ilości plastiku krążącego w środowisku. Już teraz możesz kupić nowe patyczki higieniczne, stworzone w myśl EKO.

Patyczki kosmetyczne Velvet są wykonane z miękkiego, papierowe patyczka i zakończone po obu stronach równie miękką, bawełnianą główką. Dzięki temu są wyrobem w 100% biodegradowalnym. Na ich przyjazność środowisku składa się też papierowe opakowanie z otworem, dzięki któremu czujesz, że stosujesz produkt całkowicie w zgodzie z naturą.

Patyczki higieniczne Velvet to produkt hipoalergiczny, który został przebadany dermatologicznie. Oznacza to, że można go bezpiecznie stosować w kontakcie ze skórą. W poręcznym opakowaniu znajdziesz aż 200 sztuk całkowicie biodegradowalnych patyczków.

Zacznij zmieniać planetę razem z Velvet!

 class=