„Dzień Bez Śmieci” — czy naszą planetę da się uratować?
Nasza planeta umiera. Tony plastiku wypełniające morza i organizmy wodnych zwierząt, zanieczyszczenie powietrza, globalne ocieplenie. Czas na zmianę jest teraz, a osiągnięcie jej możliwe jest wyłącznie wspólnymi siłami. Jako firma reprezentującą wartości bliskie ludziom i naszej planecie, dołączamy do inicjatyw, których celem jest poprawa dobrostanu nas wszystkich, zachęcając naszych konsumentów do podejmowania przemyślanych i świadomych działań ekologicznych w życiu codziennym.
Zmiana, której wszyscy potrzebujemy
Istnieje wiele inicjatyw i fundacji, które oferują wysokiej jakości materiały edukacyjne na temat ekologii, jednocześnie zachęcając do zmiany sposobu swojego życia. Jedną z nich jest obchodzony dziś „Dzień Bez Śmiecenia” — oddolna, międzynarodowa inicjatywa, której inicjatorami są młodzi, świadomi i aktywni społecznie ludzie.
W związku z tym jest to szczególnie dobra okazja, abyśmy wszyscy, wspólnymi siłami podjęli działania, które zmienią obecne oblicze naszej planety, zatrzymując zbliżającą się katastrofę ekologiczną.
Czynnikiem łączącym akcje takie jak „Dzień Bez Śmiecenia” jest nie tylko próba zwiększenia naszej świadomości na temat właściwego segregowania odpadów, ale również zmiany myślenia na temat tego, czym są i czym mogą być niepotrzebne już obiekty i materiały lądujące w koszu.
Śmieci to surowiec, który nie powinien zalegać na dnie morza i wysypiskach
Śmieci mają w sobie niezwykłą moc. Jeśli tylko trafią do odpowiednio oznakowanego pojemnika, nie muszą skończyć jako odpadki, z których magazynowaniem mamy coraz większy problem. Mogą zyskać nowe życie, stać się użytecznym surowcem, który posłuży do produkcji kolejnych, nowych dóbr.
Oznacza to ogromny szereg korzyści — proces odnawiania śmieci w materiały ponownie nadające się do użycia jest znacznie prostszy i mniej szkodliwy dla środowiska niż pozyskiwanie tych materiałów od zera.
Osiągnięcie tego nie jest trudne — wystarczy, żeby więcej osób znało zasady odpowiedniego segregowania śmieci i się do nich stosowało.
Jak mogę pomóc?
Po pierwsze — poświęć czas na swoją edukację. Umiejętność segregowania śmieci nie jest trudna, a zostaje na całe życie. Pomogą ci w tym artykuły takie jak nasz bądź inicjatywy jak odbywający się dziś „Dzień Bez Śmiecenia”, oferujący kompleksową platformę edukacyjną.
Drugim, równie ważnym czynnikiem jest budowanie świadomości w swoim otoczeniu. Dziel się ze swoimi bliskimi artykułami budującymi ekologiczną świadomość, udostępniaj je na swoich social mediach. Działania ekologiczne są skuteczne jedynie na tyle, na ile powszechne i popularne jest ich zastosowanie.
Segregowanie śmieci — czego nie wiesz, chociaż wiedzieć powinieneś?
Czy wiedziałeś, że do pojemnika na szkło możesz wrzucać szklane butelki bez konieczności ich czyszczenia, jednak w pojemniku na papier nie powinieneś umieszczać papieru tłustego, mokrego bądź zabrudzonego, ani papieru toaletowego i chusteczek?
Że sprzęt elektroniczny oraz elektryczny, żarówki, baterie, akumulatory oraz pojemniki po farbach należy wyrzucić do specjalnie przeznaczonych do tego punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych?
Do dobrych praktyk przy wyrzucaniu śmieci należy również, między innymi: zgniatanie puszek i plastikowych butelek, odkręcanie nakrętek przed wyrzuceniem butelek i kartonów oraz ich opróżnianie, a także zwracanie informacji na oznaczenia umieszczone na opakowaniach, dzięki czemu dowiesz się, z czego zostały stworzone oraz w jaki sposób się ich pozbyć.
Jeśli do tej pory nie zdawałeś sobie z tego sprawy, to nic złego. Niewiedza to nie wstyd, jeśli tylko aktywnie dążysz do jej uzupełnienia.
Dlaczego warto segregować odpady?
Segregując odpady, przyczyniasz się do ograniczania zanieczyszczenia, emisji gazów cieplarnianych oraz odpadów przemysłowych.
Śmieci trafiające do odpowiednich pojemników to czystsze powietrze i woda, wyższy komfort życia wszystkich mieszkańców naszej planety.
Segregując odpady, dbasz nie tylko o siebie i swoich najbliższych, ale również całe pokolenia, które dopiero przyjdą na świat.
Przyszłość jest światem, w której odpadki ulegają szczegółowej segregacji — stań się jej częścią już teraz i podziel się naszym artykułem ze znajomymi!