Zmiany klimatyczne – jak im zapobiegać?
Nasz klimat zmienia się na niekorzyść w zaskakująco szybkim tempie.
Sprawdź, co to jest efekt cieplarniany i jak możesz mu zapobiegać w codziennym życiu.
Zmiany klimatu to problem, o którym mówi się coraz głośniej. Co jednak tak naprawdę oznaczają? To wszystkie efekty działania człowieka, które prowadzą do podwyższenia się średniej temperatury powietrza na świecie. Takie globalne ocieplenie prowadzi do gwałtownych zjawisk pogodowych, takich jak fale upałów, powodzie czy susze, które całkowicie zmieniają lokalne ekosystemy. Co wywołuje efekt cieplarniany? Przyczyny to przede wszystkim nadmierna emisja gazów cieplarnianych, głównie przez przemysł czy wycinka lasów pod pola uprawne, które naturalnie oczyszczają dwutlenek węgla z atmosfery. Mimo, że nie masz wpływu na te wszystkie zdarzenia, możesz wprowadzić drobne zmiany w codziennym życiu, które pozytywnie wpłyną na klimat. Oto nasze podpowiedzi, jak możesz próbować zmniejszyć skutki zmian klimatycznych:
1. Zmniejszenie zużycia prądu
W wielu krajach, w tym w Polsce, energia elektryczna powstaje głównie w wyniku spalania paliw kopalnianych, którego efektem jest globalne ocieplenie. Dlatego warto zużywać jej jak najmniej. W tym celu:
– Zmień żarówki w domu
Na energooszczędne LED, które zużywają zdecydowanie mniej prądu. Pamiętaj też o wyłączaniu światła, gdy wychodzisz z pomieszczenia.
– Inwestuj w energooszczędne urządzenia
Kupując nową lodówkę, pralkę czy nawet kuchenkę mikrofalową, zwracaj uwagę na ich klasę energetyczną. Takie urządzenia, zwłaszcza lodówka, zużywają w Twoim domu najwięcej prądu.
– Korzystaj z pralki w ekologiczny sposób
Jak możesz, wybieraj programy eko, który zużywają mniej prądu czy wody. Pamiętaj też o tym, aby nie wrzucać zbyt dużo prania na raz, ani nie wlewać zbyt dużo płynu do prania. Pralka będzie musiała działać dłużej, aby wszystko dokładnie wyprać i wypłukać.
2. Zmniejszenie zużycia wody
Zmiany klimatyczne prowadzą do zmniejszania się zasobów wody na świecie. Dlatego jest ona coraz cenniejsza i należy zużywać jej jak najmniej.
– Napraw kąpiące krany
Naukowcy wyliczyli, że wystarcza jedna kropla na sekundę, aby w ciągu doby „uleciało” w ten sposób z kranu aż 17 litrów wody! Jeszcze więcej, gdy masz nieszczelne rury w domu czy spłuczkę. Dlatego pamiętaj o ich regularnym uszczelnianiu i naprawach.
– Zakręcaj wodę przy myciu
Zębów, naczyń czy podczas brania prysznica. Patrząc na ogromne liczby w przypadku pojedynczych kropel, możesz wyobrazić sobie, ile wody zużywasz podczas godziny ciągłego mycia naczyń. O wiele mniej wody zużywa zmywarka, dlatego jeśli masz taką możliwość, warto w nią zainwestować. Pamiętaj, aby włączać zmywarki dopiero gdy jest pełna.
3. Przyjazne środowisku zakupy
To co dokładnie kupujesz także ma wpływ na planetę. Skutki efektu cieplarnianego to w dużej mierze niewłaściwe podejście wielu firm do procesu produkcji. Dlatego warto wspierać firmy, które działają w sposób przyjazny środowisku i kupować produkty powstające w etyczny sposób.
– Sezonowe warzywa i owoce
Kupuj to, co rośnie tu i teraz i pochodzi z lokalnej produkcji. Nie kupuj mango w środku zimy czy egzotycznych przypraw z dalekich zakątków świata. A przynajmniej nie rób tego regularnie. Do ich transportu zużywane są bardzo duże ilości paliwa, co nasila negatywne zmiany klimatu.
– Ekologiczne produkty
Jak możesz, kupuj organiczne lub naturalne produkty, powstające bez dodatku pestycydów. Pestycydy nie tylko są niezdrowe, ale zanieczyszczają też zdrowe gleby i wody, których zasoby kurczą się przez zmiany klimatu.
– Wspieranie firm dbających o środowisko
Kupuj jedzenie, kosmetyki, ubrania, produkty domowego użytku tych firm, którym także zależy na ograniczeniu zmian klimatycznych i które zmieniają swoje działania tak, aby zmniejszać globalne ocieplenie. Jedną z takich firm jest Velvet CARE, producent wyrobów marki Velvet, której prośrodowiskowe działania określa zielony znak „Save Nature” symbolizujący troskę o środowisko w pięciu obszarach:
- ochrona zasobów leśnych,
- recykling opakowań oraz surowców,
- oszczędne wykorzystywanie wody w procesie produkcyjnym (od powstania firmy zużycie wody na tonę wyprodukowanej bibułki zredukowano aż o 45%!)
- redukcja ilości wykorzystywanego plastiku (udział plastiku w zakupie surowców został zmniejszony aż o 34%!)
- zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych (dzięki nowoczesnym instalacjom, emisje CO2 w fabryce Velvet CARE zredukowano o 32%!)
4. Zmniejszenie produkcji odpadów
Ma ono na celu zahamowanie nadmiernej konsumpcji i wprowadzanie zużytych rzeczy ponownie do obiegu.
– Kupuj mniej
I tylko to, czego potrzebujesz. Dzięki temu nie napędzasz nadmiernej konsumpcji. Wszystkie nowe rzeczy, które nabywasz, muszą zostać wcześniej wyprodukowane. A podczas produkcji są emitowane gazy cieplarniane. Przerywanie tego groźnego dla planety kręgu może pomóc firmom wypracować lepsze nawyki, na przykład produkować mniej rzeczy albo bardziej trwałe, co w efekcie zmniejszy zmiany klimatyczne.
– Zużywaj mniej plastiku
Plastik trudno się recyklinguje i można to robić tylko określoną ilość razy. Dlatego staraj się korzystać z opakowań wielorazowych, na przykład szklanych, albo w ostateczności papierowych.
– Nie wyrzucaj jedzenia
Skutki efektu cieplarnianego odczuwamy również przez… wyrzucanie jedzenia. Przyczynia się ono, jak wyliczyli klimatolodzy, do emisji aż 3,49 mld ton CO2 ekwiwalentnego rocznie. Właśnie dlatego rób regularny przegląd lodówki i staraj się zjeść wszystko, zanim udasz się na kolejne zakupy. Jeżeli obawiasz się, że jedzenie się wcześniej zepsuje, oddaj je do lokalnej jadłodzielni.
5. Dbanie o powietrze
– Wybieraj samochody elektryczne lub transport zbiorowy
Samochody w dużym stopniu przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania, z których wynika, że samochody są odpowiedzialne za emisję aż 1/5 wszystkich gazów cieplarnianych w tym kraju. Dla planety bezpieczniejszy jest transport zbiorowy, rowery czy samochody elektryczne, które zmniejszają skutki zmian klimatu.
– Nie pal w kominku
Palenie węglem czy drewnem prowadzi do emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Nie mówiąc o uwalnianiu się innych zanieczyszczeń. Właśnie dlatego przestaw się w miarę możliwości na bardziej zielone formy dogrzewania, na przykład ogrzewanie na podczerwień.
Mimo, że skutki efektu cieplarnianego to głównie efekt działania przemysłu, każdy z nas, swoimi codziennymi wyborami, może przysłużyć się lepszemu klimatowi w przyszłości.