Skip to main content

Jak sprawić radość najmłodszym w mikołajki? Tradycje mikołajkowe

Dowiedz się, jak zaplanować idealną mikołajkową imprezę i poznaj nasze pomysły na sprawdzone mikołajkowe prezenty.

Mikołajki obchodzimy w Polsce 6 grudnia. Tego dnia imieniny mają prawie wszyscy Mikołajowie, a więc obchodzimy także imieniny świętego Mikołaja z Miry, kapłana, który był pierwowzorem obecnego Świętego Mikołaja. To dzień szczególnie uwielbiany przez dzieci, które otrzymują wtedy drobne podarunki i przedsmak tego, co czeka je wkrótce, w Święta Bożego Narodzenia. Odliczanie do mikołajek jest więc dla nich niezwykłym czasem.

A jak wyglądają tradycje mikołajkowe w innych krajach? 6 grudnia, albo na kilka dni przed tą datą, dzieci między innymi w Belgii czy Holandii także odwiedza Mikołaj. Zwyczaj jest tu dość podobny jak u nas. W Belgii Mikołaj w krótkim odstępie przychodzi dwa razy: 4 grudnia, aby „sprawdzić” jak dzieci sprawowały się przez cały poprzedni rok oraz 6 grudnia, przynosząc im prezenty. W Holandii Mikołaj przynosi natomiast prezenty 6 grudnia, a czasem też kilka dni wcześniej odwiedza dzieci podobnie jak w Belgii, aby zapytać, czy były grzeczne.

W wielu krajach to więc niezwykłe święto dla dzieci. Sprawdź, co możesz zrobić, aby w tym roku było dla nich jeszcze bardziej niezapomniane.

1. Pomysły na imprezę mikołajkową

Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby urozmaicić tegoroczną imprezę i wzmocnić tradycje mikołajkowe.

 • Wypieki w kształcie mikołaja

Pierniki w kształcie Świętego Mikołaja i renifera

To idealny pomysł, aby zachęcić dzieci do wspólnej zabawy i wpleść w imprezę jak najwięcej mikołajowych motywów. Możecie upiec pierniczki z foremek w kształcie Mikołaja albo klasyczne ciasteczka i „przyozdobić” je mikołajowymi czapeczkami z kolorowego lukru.

 • Mikołajkowy wystrój

Uśmiechnięty chłopiec pokazujący własnoręcznie zrobione Mikołaje z rolek po papierze toaletowym

Każda porządna mikołajkowa impreza powinna mieć jakieś świąteczne elementy. Mogą to być kupione mikołajkowe czapki, które dzieci będą nosiły na imprezie, małe przywieszane do sufitu sanie, wycięte z kartonu albo dekoracje udające prezenty. W formie jak najbardziej eko możesz zrobić je na przykład z opakowań po chusteczkach higienicznych Velvet. Wystarczy, że okleisz je kolorowym papierem i obwiążesz ozdobną wstążką.

 • Wspólne ubieranie choinki

Ojciec z córką wieszający bombki na choinkę

Mikołajki to tak naprawdę pierwszy moment, kiedy oficjalnie możesz ubrać choinkę. Czemu więc nie zrobić tego wspólnie z dzieciakami podczas imprezy mikołajkowej? Aby jeszcze bardziej ją urozmaicić, możecie wcześniej zrobić wspólnie proste ozdoby na choinkę!

 • Zabawy mikołajkowe

Dziecko przebrane za Świętego Mikołaja

Aby podtrzymać zainteresowanie najmłodszych imprezą na jak najdłużej, koniecznie zaplanuj na niej jakieś zabawy. Oto kilka podpowiedzi na najpopularniejsze i najciekawsze zabawy dla dzieci:

*Listy do Mikołaja

Zaplanujcie pisanie listów do Mikołaja, które później zostaną wrzucone do jednej skrzyni. Ustalcie wspólnie, że założenie jest takie, że listy mają być wykonane w jak najbardziej oryginalny sposób. Pamiętaj więc o dostarczeniu dzieciom akcesoriów takich jak kolorowe flamastry, kolorowy papier czy wycinanki.

*Zabawa w łańcuch

To idealna zabawa dla młodszych dzieci. Idea jest taka, że tniesz łańcuchy w drobniejsze fragmenty, dzielisz dzieci na grupy, dajesz im klej i prosisz o stworzenie jak najdłuższych łańcuchów. Niech wyzwanie trwa tylko kilka minut. Wygrywa ta drużyna, która stworzy najdłuższy łańcuch.

*Łapanie bombek

To bardzo prosta zabawa. Potrzebujesz do niej tylko nietłukących się bombek. Dzieci działają w kółku, a w jego środku umieszczasz bombkę. Następnie prosisz dzieci o dotykanie po kolei różnych części ciała, na przykład muszą złapać się za ucho, za stopę, palec u ręki, itd. W pewnym momencie wyliczanki mówisz „bombka” i dzieci muszą złapać za bombkę. To, które złapie ją pierwsze, wygrywa rundę. Powtórz tak kilka lub kilkanaście rund. Kto chwyci bombkę najwięcej razy, wygrywa zabawę i jakiś drobny, przygotowany wcześniej przez Ciebie upominek.

*Mikołajkowe przebieranki

Warto, aby impreza mikołajkowa była tematyczna. Dlatego zaproponuj, aby wszystkie dzieci przyszły w tematycznych kostiumach. Ten, który będzie najbardziej oryginalny, oczywiście wygrywa!

2. Kilka pomysłów na prezenty dla dzieci

Prezenty w butach z okazji Mikołajek

Chcesz sprawić swojemu dziecku przyjemność na mikołajki albo szukasz drobnego podarunku dla dziecka znajomych? Oto kilka niezawodnych pomysłów. Podpowiedź: wszystkie mają w sobie mocno świąteczne akcenty.

 1. Mikołajkowe słodycze
  Słodycze w kształcie Mikołaja, choinki czy renifera to idealny pomysł na drobny, niezobowiązujący prezent dla dziecka. Oczywiście najlepiej w formie zdrowej czekolady, z niską zawartością cukru!
 2. Świąteczne puzzle
  Puzzle, składające się w świąteczny obrazek, to idealny sposób na podtrzymanie magicznej atmosfery między mikołajkami a świętami bożego narodzenia.
 3. Mikołajkowe ubrania
  Sweter z nosem renifera czy gwiazdkami ze śniegu to świetny prezent dla dziecka, w którym z przyjemnością będzie chodziło przez cały grudzień.
 4. Świąteczna książka
  Najchętniej taka, którą dziecko będzie chciało czytać i oglądać na wiele razy przed Świętami.
 5. Niezwykłe maskotki
  To świetny prezent dla młodszych dzieci. Maskotka w kształcie renifera, świątecznego niedźwiedzia czy Mikołaja będzie mogła mu towarzyszyć całą zimę.

3. Mikołaj – zwyczaj z innych stron świata

Święty Mikołaj sięgający po przygotowane dla niego ciastko

A może zainspirujesz się tradycjami z innych stron świata? W Holandii na mikołajki Mikołaj zostawia dzieciom w bucie pierwszą literę ich imienia z czekolady. W innych krajach, na przykład w Stanach Zjednoczonych czy we Włoszech, na święta, które są jednak obchodzone innego dnia niż u nas, dzieci zostawiają Mikołajowi jedzenie czy napój, na przykład kakao, aby zachęcić go do pozostawienia prezentów. Wspólne przygotowywanie takiej „uczty” dla Mikołaja może też stać się mile spędzoną chwilą z dzieckiem.

Spraw, aby te mikołajki były wyjątkowe. Z naszymi poradami możesz zaplanować je łatwo i bez większego wysiłku. Odliczanie do mikołajek czas start!

#porady