Skip to main content

Świąteczne ozdoby na choinkę z recyklingu

Nie musisz kupować co roku nowych ozdób choinkowych. Wystarczy, że przerobisz stare albo w kreatywny sposób wykorzystasz to, co masz już w domu. Oto najciekawsze pomysły!

Dla wielu z nas nadchodzi najbardziej wyczekiwany czas w roku! Kupowanie prezentów, pieczenie świątecznych pierniczków, ubieranie choinki. Jeśli lubisz, gdy Twoje drzewko za każdym razem wygląda trochę inaczej, ale nie chcesz kupować nowych ozdób, włącz kreatywność i wykorzystaj to co już masz, w zupełnie nowy sposób. Przysłużysz się nie tylko swojemu portfelowi, ale też środowisku. Dowiedz się, co możesz zrobić ze starych bombek, guzików, a nawet rolek po papierze toaletowym. Baw się dobrze, tworząc unikatowe ozdoby świąteczne z recyklingu!

Świąteczne ozdoby z recyklingu – bombka z rolki po papierze toaletowym

Mikołaj z rolki po papierze

Nie wyrzucaj rolki po papierze toaletowym ani po ręczniku papierowym, na przykład Velvet. Zamiast tego wykorzystaj je do zrobienia uroczej ozdoby w kształcie Świętego Mikołaja. Potrzebujesz do tego białego i czerwonego papieru, waty, markera oraz kleju. Potnij papier na paski i przyklej je do rolki po papierze toaletowym, tak, aby stworzyć kształt i kolory mikołaja. Następnie narysuj markerem twarz Świętego Mikołaja, z waty stwórz brodę, a z części drugiej rolki czapkę. Mikołaj z rolki po papierze toaletowym gotowy!

Ozdoba na choinkę z suszonej pomarańczy

Ozdoby z plastrów suszonych owoców

Przygotowywanie ozdób z suszonych owoców to wspaniałe zajęcie nie tylko dla dorosłych, ale też dzieci. Za przygotowanie takich ozdób musisz zabrać się jednak trochę wcześniej i ususzyć plasterki jabłek czy pomarańczy. Następnie użyj słomki lub igły do zrobienia dziurki w górnej części każdego plasterka. Przez otwory przewlecz sznurek i zawiąż go tak, aby plastry można było łatwo zawiesić na choince. Tak ozdobione drzewko będzie wyglądało niezwykle oryginalnie.

Ozdoba na choinkę DIY
Materiałowe aniołki

Jeśli masz w domu resztki niepotrzebnego materiału, na przykład ubrania, których już nie nosisz, daj im drugie życie, robiąc z nich materiałowe aniołki. Wytnij z materiału dwa kształty aniołów (jeden niech będzie nieco większy od drugiego) i wypełnij je od środka bawełnianymi kulkami. Na koniec zszyj krawędzie aniołków, dodaj wstążkę do zawieszenia i voila! Piękne aniołki z recyklingu wystarczy już tylko zawiesić na choince.

Ozdoba na choinkę DIY z szyszek

Ozdoby z szyszek

Szyszki są bardzo uniwersalnym materiałem do robienia ozdób świątecznych. Możesz użyć je „saute”, po prostu wieszając na choince, albo pomalować na przykład na złoto lub srebrno, aby nadać im bardziej oryginalny styl. Przyozdobione nimi drzewko będzie miało niezwykle zimowy i nietuzinkowy wygląd.

Cukierki z rolek po papierze

To kolejne świetne ozdoby świąteczne z rolek po papierze toaletowym. Z łatwością możesz przygotować je z pomocą dziecka. Potrzebujesz do tego tylko ozdobnego papieru, rolek po papierze toaletowym, na przykład Velvet i kilku słodkości. Rolki wypełnij małymi cukierkami, żelkami czy zdrowszymi słodyczami, jeśli wolisz. Następnie nałóż na nie papier ozdobny, zwiąż końce wstążkami lub kokardkami i zawieś je na choince. Kiedy ktoś będzie miał ochotę na coś słodkiego, może po prostu odciąć jedną z wypełnionych cukierkami ozdób!

Ozdoby na choinkę DIY

Papierowy łańcuch

Tę niezwykle klasyczną ozdobę świąteczną możesz wykonać bardzo łatwo z materiałów pochodzących z recyklingu! Wystarczy, że weźmiesz kilka starych gazet lub magazynów i potniesz je na paski. Następnie sklej je końcami tak, aby stworzyć pętelki. W ten sposób otrzymasz długi łańcuch, który możesz dodatkowo pomalować i owinąć potem wokół choinki, lub zawiesić w innym miejscu w domu.

Świąteczne kokardki z makaronu

Masz w domu nadmiar makaronu w kształcie kokardek, którego data ważności dobiega końca? Jeśli nie masz ochoty na jedzenie teraz codziennie pasty, wykorzystaj go do zrobienia ozdoby w kształcie kokardek na choinkę! Pomaluj makaron na dowolny kolor (czerwony, zielony, złoty czy srebrny), a następnie przyklej do niego wstążkę lub przewlecz sznurek.

Zawieszki wycięte z kartonu po chusteczkach

To łatwa do stworzenia ozdoba choinkowa z recyklingu. Puste pudełko po chusteczkach higienicznych, na przykład Velvet, możesz wykorzystać do zrobienia oryginalnych zawieszek na choinkę. Po prostu wytnij z kartonu ozdoby w kształcie bałwanów, choinek czy aniołków i w każdym z nich zrób dziurkę na górze. Następnie przewlecz sznurek przez otwór i zawieszki są gotowe! Możesz też oczywiście okleić je dodatkowo papierem albo pomalować na dowolne kolory.

Mikołaje z kapsli od butelek lub guzików

Kapsle lub guziki idealnie nadają się do stworzenia ozdób w kształcie mikołaja! Wystarczy skleić lub przyszyć do siebie kapsle lub guziki, tworząc z nich twarz, czapkę, ciało oraz ręce mikołaja. Na sam koniec dodaj wstążkę lub nitkę i mikołaj z recyklingu jest gotowy do zawieszenia na choince!

Ozdoby na choinkę DIY

Recykling starych bombek

Nie wyrzucaj obdrapanych bombek. Zamiast tego przerób je na nowe. Oklej je papierem, pomaluj, dodaj cekiny lub brokat. Wykorzystaj swoją kreatywność, świetnie się przy tym bawiąc i tworząc zupełnie nowe ozdoby świąteczne z recyklingu!

Ozdoby na choinkę DIY

Bombki z rolek po papierze

Z rolek po papierze toaletowym, na przykład Velvet, możesz bardzo łatwo stworzyć też oryginalne bombki. Możesz na przykład przewiązać je grubymi warstwami włóczki w świątecznych kolorach – złotą czy srebrną albo okleić warstwami kolorowego błyszczącego papieru. Im więcej warstw dodasz, tym możesz nadać bombkom bardziej okrągły kształt.

Ozdoby na choinkę - pierniczki

Smakowite pierniczki

Jeśli na święta w domu czy do szkoły dziecka przygotujesz zbyt wiele pierniczków, wykorzystaj je do przyozdobienia choinki. Jeśli zamierzasz je potem zjeść, po prostu przytwierdź do nich nitkę i zawieś na choince. Jeśli nie planujesz ich potem zjadać, pomaluj je w ciekawe wzory i dopiero wtedy udekoruj nimi choinkę. Możesz też użyć specjalnych jadalnych farb do dekorowania!

Przy odrobinie kreatywności możesz przerobić wszystkie stare ozdoby choinkowe na zupełnie nowe lub wykorzystać do ich stworzenia coś całkiem nietypowego! Wypróbuj jeden z naszych pomysłów na recykling i ciesz się oryginalnym i pięknym drzewkiem w nadchodzące Święta!