Światowy Dzień Recyklingu Baterii
Recykling baterii jest równie ważny dla naszej planety jak segregowanie plastiku czy szkła. Dowiedz się dlaczego i jak powinna wyglądać prawidłowa utylizacja baterii.
Idealną okazją, aby rozpocząć recykling baterii jest Międzynarodowy Dzień Recyklingu Baterii. Jest on obchodzony 9 września. Tego właśnie dnia urodził się włoski naukowiec Luigi Galvani, którego odkrycia doprowadziły do powstania baterii.
Baterie są niezwykle ważne i przydatne w naszym życiu. Jakąś formę baterii ma praktycznie każde urządzenie. Bardzo ważne jest jednak to, aby prawidłowo utylizować zużyte baterie. Recykling ich pozwoli uchronić środowisko. Baterie zawierają bowiem szkodliwe metale ciężkie, takie jak ołów, rtęć czy kadm, które mogą przenikać do gleby czy wód gruntowych i je zanieczyszczać. To z kolei zagraża naszemu zdrowiu. Właśnie dlatego właściwy recykling baterii jest tak ważny.
1. Jak należy utylizować baterie?
Zacznijmy od tego, że recyklingowi należy poddawać wszystkie baterie. Niezależnie od tego, czy są to alkaliczne „paluszki” czy akumulator ze smartfona czy szczoteczki elektrycznej do zębów. Żadnej z tych baterii nie można wyrzucać do zwykłego kosza ani do „odpadów zmieszanych”. Według obowiązującego w Polsce prawa wyrzucanie w ten sposób baterii jest nielegalne i grozi sankcjami prawnymi.
Zużyte baterie można wyrzucać lub oddawać do:
– sklepów, które prowadzą zbiórkę baterii. Bardzo często takie zbiórki znajdziesz w sklepach z elektroniką.
– zużyte baterie czasem są też zbierane w urzędach, szkołach lub innych instytucjach publicznych.
– baterie są też zbierane w PSZOK-u, czyli Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Taki punkt powinna posiadać każda gmina.
2. Jak przygotować baterie do recyklingu
Równie ważne jak prawidłowa utylizacja baterii jest ich odpowiednie przechowywanie oraz zabezpieczenie przed oddaniem. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo:
- Jeśli zbierasz w domu paluszki alkaliczne, przed oddaniem do punktu zbiórki przechowuj je w suchym pojemniku, wykonanym z materiałów, które nie są łatwopalne. W takim pojemniku nie powinno być żadnych metalowych elementów, które mogłyby doprowadzić do spięcia. Warto zabezpieczyć też oba bieguny baterii taśmą klejącą lub papierem. To ochroni je przed zwarciem. Pojemniki z bateriami alkalicznymi powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej.
- Baterie muszą być przechowywane tylko z bateriami takiego samego rodzaju. Nie powinny się one ze sobą stykać też w pojemniku.
- Jeśli bateria jest uszkodzona, nie przechowuj jej w domu, tylko zanieś od razu do punktu zbiórki.
- Ostrożnie przechowuj zwłaszcza baterie zawierające lit, na przykład litowo – jonowe. Takie baterie najczęściej znajdują się w smartfonach, laptopach czy power bankach. Baterie litowe, zwłaszcza gdy są uszkodzone, są bardzo łatwo palne.
3. Co daje recykling baterii?
Odpowiedni recykling baterii unieszkodliwia ich potencjalnie toksyczne działanie i chroni w ten sposób środowisko. Utylizacja baterii pozwala jednak odzyskać też z nich metale, takie jak aluminium, cynk, kadm, kobalt, lit, miedź, nikiel, ołów, mangan, mosiądz czy rtęć.
Takie metale mogą być potem wykorzystane do tworzenia nowych akumulatorów czy baterii. W ten sposób można odzyskać ponad 90 procent metali i elektrolitów z baterii i dać im drugie życie, chroniąc przy tym zdrowie ludzi oraz zwierząt. Właśnie dlatego jeśli jeszcze nie segregujesz odpowiednio baterii, zacznij robić to już dziś.