Skip to main content

Ziemia naszym wspólnym domem – akcja sprzątania świata

Przed nami ogólnopolska, już 28. Akcja Sprzątania Świata, która odbędzie się w dniach 17-19 września. I Ty możesz wziąć w niej udział, tym samym przyczyniając się do poprawy wspólnego jutra. Zadbaj o czystość Ziemi, angażując się w sprzątanie świata.

Ziemia naszym wspólnym domem – akcja sprzątania świataDziałajmy dziś z myślą o jutrze

Tak niewiele potrzeba, aby zrobić coś dobrego dla wszystkich mieszkańców planety — akcje ekologiczne to wspaniała okazja, żeby przypomnieć sobie o tym, jakie to ważne. Jeśli sądzisz, że zaangażowanie się w tego typu wydarzenia jest trudne, przekonaj się, że to błędne założenie. Wystarczy kilka prostych działań, aby wywrzeć pozytywny wpływ na otaczające Cię środowisko.

Działaj dziś z myślą o jutrze – tak jak nasza firma Velvet. Działamy prężnie na rzecz      ochrony środowiska, wykorzystując do produkcji celulozę z odnawialnych lasów hodowlanych, tworząc wyroby, które poddają się recyklingowi, czy też korzystając z surowców wtórnych. I Ty nie pozwól, aby świat zalała powódź niesegregowanych śmieci, by lasy zamieniły się w wysypiska, a rzeki i jeziora w ścieki. Tylko wspólnie możemy temu zapobiec.

Akcja Sprzątania Świata została stworzona właśnie po to, aby inspirować do działania szerokie grono, może do niej dołączyć absolutnie każdy. W 2021 już po raz 28. Polacy zrzeszą się, aby razem pracować dla dobra planety. Chcesz, żeby w miejscach, takich jak parki czy place zabaw nie było śmieci? Weź ze sobą chętnych sąsiadów, dzieci, całe rodziny i wspólnie pozbierajcie odpadki. Zobaczysz, jaka to łatwa i satysfakcjonująca praca!

Dzień sprzątania Ziemi w Twojej okolicy

Ziemia naszym wspólnym domem – akcja sprzątania świata

Twoje działania nie muszą być doskonale zorganizowane. Każdy robi to, co może – rodzice z dziećmi, nauczyciele z uczniami czy znajomi w swoim gronie. Każdego roku chęć wspólnego działania możesz zgłaszać organizacji Akcja Sprzątania Świata, która stanowi część międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”. Możesz także działać lokalnie, pod hasłem „Sprzątamy świat”.

Jak wygląda dzień sprzątania świata w praktyce? Najpopularniejszą formą działania jest klasyczna akcja zbierania śmieci. Zaopatrz się w worki, rękawiczki oraz dużą porcję zdrowego zapału i wybierz obszar, który posprzątasz – być może będzie to nadrzeczny fragment lasu, gdzie ludzie często urządzają pikniki, okolica szkoły podstawowej albo park miejski? Dzięki rejestracji lokalnej akcji otrzymasz materiały pomocnicze, certyfikat i zostaniesz uwzględniony w raporcie.

Wdzięczność dla planety. Co jeszcze możemy zrobić?

Choć akcja sprzątanie świata jest organizowana raz do roku, w trzeci weekend września, działać można (i warto) każdego dnia. Pamiętaj o podstawach, takich jak zakręcanie kranu w trakcie mycia zębów czy wyłączanie komputera, gdy z niego nie korzystasz. W sklepach wybieraj produkty wielorazowego użytku, łatwe do recyklingu. Kupuj świadomie, zabierając ze sobą lnianą torbę. Unikaj pakowania owoców, warzyw i pieczywa w jednorazowe folie, a zużyte opakowania segreguj zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami. Kiedy wybierasz się do lasu albo do parku na piknik, zabieraj ze sobą swoje śmieci. To tylko tyle i aż tyle.

Hasło tegorocznej akcji brzmi „Myślę, więc nie śmiecę” i choć wydaje się to proste oraz całkowicie logiczne, gdyby wszyscy stosowali się do tej maksymy, sprzątanie świata nie byłoby potrzebne. Pamiętaj o tym zawsze, gdy papierek po lodowym rożku wyfrunie Ci z kieszeni – ktoś, prędzej lub później, będzie musiał się po niego schylić.