Skip to main content

Top 5 sposobów na pozbycie się brzydkiego zapachu z lodówki

Poznaj najskuteczniejsze sposoby na to, jak pozbyć się brzydkiego zapachu z lodówki.

Brzydki zapach w lodówce – 5 sposobów jak się go pozbyć

Brzydki zapach w lodówce może być spowodowany wieloma czynnikami. Może być wynikiem nieodpowiedniego przechowywania produktów czy zbyt rzadkiego czyszczenia lodówki. Niektóre zapachy „trzymają” się lodówki też bardzo długo. Są nimi na przykład zapach koreańskiej kapusty kimchi, cytryn czy ryb. Nieprzyjemny zapach z lodówki może być też wynikiem na przykład źle ustawionej temperatury. Sprawdź, jak usunąć brzydki zapach z lodówki w łatwy sposób.

1. Najlepsze sposoby na czyszczenie lodówki

Najprostszym sposobem na nieprzyjemny zapach w lodówce jest jej dokładne umycie. Gruntownie, czyli razem z zamrażalnikiem, należy czyścić lodówkę co trzy do sześciu miesięcy. Przemywać należy ją jednak minimum raz w tygodniu. Aby uniknąć gromadzenia się w niej nieprzyjemnego zapachu:

 – Unikaj mycia lodówki gorącą wodą – to podnosi w niej temperaturę, przez co po umyciu lodówki musisz dłużej odczekać z włożeniem do niej ponownie produktów spożywczych. To z kolei może sprzyjać ich łatwiejszemu psuciu i ponownemu pojawianiu się brzydkiego zapachu.

 – Stosuj odpowiednie detergenty – przemywanie mokrą szmatką wnętrza lodówki naturalnie nie wystarczy, bo w ten sposób nie usuniesz tłustych plam z jedzenia i nie zabijesz bakterii. Czym zlikwidować nieprzyjemny zapach w lodówce? Do mycia możesz użyć zarówno klasycznych detergentów, jak też wody z mydłem czy roztworu sody oczyszczonej.

 – Wyczyść każdy zakamarek – pamiętaj, że lodówka musi być idealnie wyczyszczona, aby brzydki zapach z lodówki zniknął. Dokładnie umyj wszystkie krawędzie. W trudno dostępnych miejscach możesz użyć nawet patyczków kosmetycznych czy wacików, na przykład Velvet.

 – Pamiętaj o osuszaniu – gromadząca się woda może sprzyjać powstawaniu brzydkiego zapachu w lodówce. Dlatego po myciu dokładnie osusz wszystkie półki. Użyj do tego chłonnego ręcznika papierowego, który nie zostawia pyłków, takiego jak ręcznik papierowy Turbo Velvet. Ten ręcznik starczy Ci na wiele osuszeń oraz ogólnych porządków w kuchni, bo jest bardzo wydajny. To ręcznik trójwarstwowy, co oznacza, że często wystarczy jeden listek czy dwa do gruntownego posprzątania danej powierzchni.

 

2. Naturalne sposoby na nieprzyjemny zapach z lodówki

Brzydki zapach z lodówki możesz prosto usunąć naturalnymi sposobami. Poznaj te najskuteczniejsze:

 – Oczyszczająca kawa – świetnym pochłaniaczem zapachów w lodówce jest kawa. Jeśli nie możesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, wysyp na talerzyk odrobinę zmielonej kawy i umieść go na środkowej półce w lodówce. Nieprzyjemny zapach z lodówki powinien zniknąć w ciągu kilku godzin.

 – Węgiel aktywny – jeśli zastanawiasz się, czym usunąć nieprzyjemny zapach z lodówki, odpowiedzią jest węgiel leczniczy. Możesz, podobnie jak kawę, rozdrobnić go i umieścić na talerzyku w lodówce. Węgiel jest bezzapachowy, dlatego jest dobrym wyborem, jeśli nie chcesz, aby lodówka miała jakikolwiek zapach, nawet ten przyjemny. 

 – Laska cynamonu – nie tylko skutecznie usunie brzydki zapach w lodówce, ale nada jej wnętrzu słodki, apetyczny zapach. Wystarczy, że umieścisz ją w lodówce, a nieprzyjemny zapach z lodówki powinien ulotnić się po godzinie lub dwóch.

3. Właściwe przechowywanie produktów

Przechowywanie produktów w lodówce

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki na zawsze? Zacznij odpowiednio przechowywać produkty. Przede wszystkim nie przechowuj niczego luzem. Wszystkie produkty, czy to w oryginalnych opakowaniach, czy specjalnych pojemnikach, muszą być szczelnie pozamykane. 

  Zamknięte przetwory, jak dżemy czy jogurty, można przechowywać na najwyższej półce w lodówce. Panująca na niej najwyższa temperatura nie zaszkodzi ich jakości.

 – Mleko czy ryby należy przechowywać na najniższej półce, nad półką z warzywami. Panująca w tej części lodówki temperatura zapewni im dłużej świeżość. Powinny być one przechowywane w zamkniętych pojemnikach.

 – Wędliny czy nabiał powinny znajdować się na średniej półce w lodówce. Dobrze jest też umieścić na niej wszystkie produkty, które mają średni termin przydatności. Postaw tam więc świeżo przygotowaną zupę czy obiad na kolejne dni.

 – Owoce i warzywa należy przechowywać w dolnych szufladach w lodówce. Pamiętaj jednak o tym, że niektóre z nich należy przechowywać w temperaturze pokojowej. Należą do nich pomidory, ogórki czy cukinia. Umieszczone w lodówce mogą wręcz szybciej się psuć.

4. Profesjonalne pochłaniacze zapachu

Jak się pozbyć brzydkiego zapachu z lodówki, na który nie działają domowe sposoby? Najpewniejszym sposobem na nieprzyjemny zapach z lodówki jest neutralizator zapachów. Ma on niewielkie rozmiary i możesz go kupić w większości marketów. Wykonany z naturalnych składników, bezpiecznych dla zdrowia, może być używany  przez około dwa miesiące. Profesjonalny pochłaniacz zapachów warto kupić, jeśli często przechowujesz w lodówce rzeczy o intensywnych zapachach, na przykład ryby czy kiszonki.

5. Regulacja parametrów lodówki

Często za nieprzyjemny zapach odpowiada zbyt wysoka temperatura w lodówce. Wtedy produkty szybciej się w niej psują. Dlatego spróbuj obniżyć temperaturę, aby usunąć brzydki zapach z lodówki. Pamiętaj też, że temperaturę lodówki należy regulować też w ciągu roku. Latem wymaga ona niższych ustawień, niż zimą. 

Zwracaj uwagę na to, czy na tackach w lodówce nie gromadzi się woda. To ona często jest źródłem nieprzyjemnego zapachu. Może ona wyciekać z produktów spożywczych albo być sygnałem, że lodówka jest ustawiona na zbyt wysoką temperaturę.

Za nieprzyjemny zapach w lodówce może odpowiadać też umieszczona w niej zbyt duża liczba produktów. Utrudnia to przepływ w niej powietrza i powoduje, że produkty szybciej się psują, a nieprzyjemny zapach w lodówce dłużej utrzymuje.