Recykling – co to jest?
W ostatnich latach recykling to bardzo popularny temat. Coraz częściej pojawia się w mediach masowych i towarzyszy każdej rozmowie poruszającej problematykę ekologii i ochrony środowiska. Co to jest recykling? W najprostszym ujęciu termin oznacza szereg czynności podejmowanych w celu ponownego wykorzystania odpadów. Najlepsza sytuacja to taka, w której dany surowiec odzyskuje się wielokrotnie i przerabia po każdym użyciu aż do momentu, w którym będzie całkowicie nieprzydatny.
Co to jest recykling w praktyce
Podstawa recyklingu to odpowiednie segregowanie i selekcja odpadów, a następnie przetworzenie ich na nowe produkty do ponownego wykorzystania. Co jest celem podejmowania tego typu działań? Przede wszystkim oszczędność energii oraz ochrona zasobów naturalnych. Jeśli można przetworzyć i ponownie wykorzystać dany surowiec, nie trzeba eksploatować dóbr planety w celu pozyskania go. To bardzo istotne w przypadku stale malejących złóż zasobów nieodnawialnych.
W życiu codziennym obserwuje się rosnącą świadomość na temat ochrony środowiska – w tym także recyklingu. Możliwość ponownego wykorzystywania odpadów to coś, na co zwracają uwagę zarówno producenci, jak i konsumenci. Chociaż postawy ekologiczne często wynikają z panujących trendów, nie można zaprzeczyć, że ten rodzaj mody jest dobroczynny dla planety oraz ogólnej populacji. Coraz więcej klientów rezygnuje z jednorazowych foliowych reklamówek na rzecz materiałowych oraz decyduje się na kupowanie artykułów w opakowaniach biodegradowalnych i przeznaczonych do recyklingu.
Rosnąca świadomość ludzi sprawia również, że segregowanie domowych odpadów staje się normą i nie budzi już skojarzeń z niepraktycznymi wymysłami, ale raczej z obowiązkiem wynikającym ze społecznej odpowiedzialności. Surowce przeznaczone do obróbki i ponownego wykorzystania umieszcza się w przeznaczonych do tego pojemnikach. Jeszcze kilkanaście lat temu miejskie legendy głosiły, że segregowanie śmieci nie ma sensu, ponieważ i tak trafiają one do jednej śmieciarki. Aktualnie wiadomo, że to nieprawda. Nowoczesne pojazdy do przewozu odpadów posiadają specjalne przegrody. Poszczególne miasta wprowadziły również osobne dni, w których to zbiera się dany rodzaj śmieci.
Recykling plastiku
Smutną prawdą jest to, że planeta staje się coraz bardziej zanieczyszczona przez tworzywa sztuczne. Butelki i plastikowe słomki pływające w oceanach to obraz, który widzieli wszyscy dzięki przekazom medialnym. Okres rozkładu plastiku jest niezwykle długi – foliowa reklamówka potrafi rozkładać się nawet 500 lat, przy okazji wydzielając do środowiska szkodliwy dla organizmów żywych mikro- i nanoplastik oraz inne toksyczne związki. Z tych względów recykling plastiku to temat, który spędza sen z oczu ekologom od wielu lat.
Przetworzony plastik to surowiec, z którego można zrobić zarówno nowe opakowania, jak i odzież. Ponowne wykorzystywanie tworzyw sztucznych zapobiega ich nagromadzaniu w środowisku, dlatego tak ważne jest odpowiednie segregowanie odpadów. Plastik wyrzuca się do specjalnie przygotowanych żółtych kontenerów na śmieci. Najkorzystniejsze jest jednak ograniczanie jego zużycia wtedy, gdy jest to możliwe – na przykład poprzez zamianę foliowych reklamówek na materiałowe torby.
Recykling papieru
Papier otacza ludzi ze wszystkich stron. Artykuły biurowe, rachunki, paragony, zeszyty to tylko jedne z licznych przedmiotów papierowych, które każdy posiada zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Według szacunków prawie połowę światowej wycinki drzew przeznacza się właśnie do produkcji tego surowca, dlatego jego ponowne wykorzystywanie jest tak istotne. Recykling papieru pomaga nie tylko chronić drzewa, ale również przyczynia się do ograniczenia zużycia wody oraz emisji zanieczyszczeń.
Papier i tekturę należy wyrzucać do kontenerów niebieskich. Nie każdy produkt nadaje się jednak do recyklingu. Do kosza na makulaturę nie powinno się wrzucać lakierowanych i foliowanych gazet, tapet czy artykułów higienicznych takich jak ręczniki papierowe, waciki, podpaski czy pampersy (te kwalifikują się jako odpady zmieszane).
Recykling szkła
Mówi się, że szkło to najbardziej wdzięczny surowiec pod względem zdatności do recyklingu. Jego ponowne wykorzystanie jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Przetworzone szkło nie traci na jakości – zachowuje swoje pierwotne właściwości oraz jest tak samo trwałe, jak wcześniej. Recykling szkła pozwala na zaoszczędzenie piasku kwarcowego i energii – stłuczka szklana topi się w niższej temperaturze niż pierwotny materiał. Produkcja szkła z recyklingu jest więc zwyczajnie tańsza i bardziej opłacalna.
Niektóre legendy miejskie głoszą, że ponowne wykorzystanie szkła oznacza po prostu umycie go i wprowadzenie do obiegu, co budzi kontrowersje ze względu na higienę. Jest to oczywiście nieprawda. Zebrane szkło przeznaczone do recyklingu przerabia się na stłuczkę, którą można następnie przetopić na nowe opakowania.
Jak Velvet chroni środowisko poprzez recykling?
Nasza marka poczyniła zmiany, starając się także dołożyć swoją „cegiełkę” do działań na rzecz ochrony środowiska. Wszystkie oferowane przez nas produkty, takie jak np. chusteczki w pudełku są teraz zdatne do recyklingu. Dawniej wykorzystywany lakier UV zastąpiliśmy lakierem dyspersyjnym, który jest nieszkodliwy i rozpuszcza się w wodzie. Kartoniki pozbawiliśmy także długo rozkładającej się w środowisku plastikowej wkładki. Co więcej, opakowania są produkowane z tektury makulaturowej posiadającej certyfikat FSC® (C119667).
Na naszych produktach można zauważyć charakterystyczne logo FSC® (C119667). Etykieta ta informuje o tym, że cały łańcuch dostaw związany z danym produktem spełnia standardy FSC® (C119667) (Forest Stewardship Council). Oznacza to, że dany artykuł wyprodukowaliśmy w sposób etyczny oraz bez naruszania bogactwa naturalnego lasów. Nasze ekologiczne produkty posiadają również znak „Save Nature”, informujący o działaniach na rzecz ochrony środowiska – oszczędnym wykorzystywaniu wody, zmniejszaniu emisji spalin i innych.