Skip to main content

Dbanie o środowisko – jak możesz pomóc?

Obecne stulecie przynosi coraz większe wyzwania w kontekście ochrony zasobów naturalnych. Dbanie o środowisko staje się elementem życia każdego z nas, niezbędnym do zapewnienia obiecującej przyszłości kolejnym pokoleniom. Jakie sposoby dbania o środowisko możesz wybrać w codziennym funkcjonowaniu?

Jeśli chcesz poprawić stan naszej planety, nie musisz robić nic spektakularnego. Dbanie o środowisko to tak naprawdę sztuka codziennych wyborów, np. to, jakim środkiem transportu dotrzeć do pracy, jak ogrzać lub ochłodzić dom, jaką torbę zabrać ze sobą na zakupy, gdzie wyrzucić odpady.

Zasady dbania o środowisko – dlaczego warto dbać o środowisko?

Przede wszystkim dlatego, że to przyszłość Twoja i Twoich dzieci. Zmiany zachodzące w przyrodzie mają realny wpływ na jakość życia już teraz. Jeśli nic nie zrobisz, będą coraz bardziej uniemożliwiały normalne funkcjonowanie. Wiele niewyobrażalnych sytuacji może być naszą codziennością już w nieodległym czasie, np. odżywianie się robakami.

Człowiek pierwotny stosował zasady dbania o środowisko, mimo że nie był świadomy ich istnienia. Jadł tylko tyle, ile był w stanie zebrać lub upolować. Wykorzystywał zasoby tak, aby były w stanie się odnowić i zapewnić mu przetrwanie. Wraz z rozwojem cywilizacji, ludzkość przestała zachowywać wspomniany umiar, posiłkując się mechanizmami ułatwiającymi zbieractwo i łowiectwo, które stanowiły gospodarkę rabunkową dla środowiska.

Najogólniej rzecz ujmując, zasady dbania o środowisko obejmują zmniejszenie produkcji zanieczyszczeń oraz ograniczenie zużycia zasobów naturalnych. Sprowadza się to między innymi do wykorzystywania w codziennym życiu tylko tych przedmiotów, które są nam faktycznie niezbędne, a starym nadawanie nowych funkcjonalności. Ważne jest też niemarnowanie żywności.

Zasady dbania o środowisko uwzględniają też korzystanie z odnawialnych źródeł energii i ekologicznych pojazdów. Przy wyborze żywności oraz przedmiotów codziennego użytku powinieneś zastanowić się, w jaki sposób i z jakich surowców zostały wyprodukowane i czy ich opakowanie podlega recyklingowi. Istotna jest także ilość szkodliwych substancji powstających w procesie produkcji i transportu do miejsca przeznaczenia.

Sposoby dbania o środowisko – przykłady korzystnych nawyków w codziennym życiu.

Dłonie dorosłej osoby i dzieci trzymające kartonikową planetę - Dbanie o środowisko – jak możesz pomóc?

Jeśli zastanawiasz się, jak na co dzień dbać o środowisko, to masz do dyspozycji wiele możliwości – rozpoczynając od przemyślanych zakupów, przez ekologiczne sposoby utrzymania czystości w domu, na wyborze codziennej diety czy środka transportu kończąc. Te wszystkie podstawowe czynności są milowym krokiem dla naszej planety i choć może wydawać się, że wszystkie są mało istotne, w ujęciu całościowym mają kolosalne znaczenie.

Sposoby dbania o środowisko to nie tylko segregacja śmieci, czy zmniejszenie zużycia wody, choć te kwestie pozostają nadal bardzo ważne. Brudną wodę po zmywaniu naczyń czy kąpieli można wykorzystać, np. do spłukania toalety. Jeżeli posiadasz ogród, warto także zbierać deszczówkę i wykorzystywać ją w suche dni do nawadniania roślin.

Należy podkreślić, że istotne jest ponowne wykorzystanie zużytych produktów, zanim zostaną wyrzucone. Słoiki mogą posłużyć do przechowywania żywności lub małych przedmiotów. Zużyte butelki, ręcznie dekorowane staną się wyjątkowym wazonem. Jednym ze sposobów dbania o środowisko jest też używanie naturalnych, nieszkodliwych detergentów. Można je zrobić samodzielnie, np. z sody oczyszczonej lub octu.

Sposoby na dbanie o środowisko nie ograniczają się jednak do wspomnianych nawyków. Ekologiczny styl życia rozpoczyna się już w momencie podejmowania decyzji zakupowych, dotyczących niezbędnych przedmiotów codziennego użytku. Warto wiedzieć jak najwięcej o firmie, która dostarcza kupowane produkty, ich składzie i rodzaju opakowania, w których są przechowywane. Wybór polskiego dostawcy zdecydowanie zmniejsza ilość szkodliwych gazów, emitowanych przy transporcie danego produktu, ponieważ nie trzeba ich przywozić z odległych lokalizacji.

Ważny jest także skład detergentu i opakowania, niepowodujący dalszego wyczerpywania zasobów naturalnych, których ilość i tak jest ograniczona lub możliwość poddania ich recyklingowi/ponownemu wykorzystaniu. Wysoka jakość towarów zapewnia z kolei w dalszej perspektywie dłuższe użytkowanie, a co za tym – idzie mniejszą ilość odpadów.

Mniej oczywistym, a niezmiernie istotnym sposobem dbania o środowisko jest wybór diety. W szczególności chodzi o spożycie mięsa, którego produkcja zużywa ogromne ilości zasobów naturalnych. Hodowla zwierząt oraz uprawa roślin na paszę zajmuje znaczne połacie ziemi, na których mogłyby rosnąć lasy, produkujące niezbędny do życia tlen. Na dodatek zużywa znaczne ilości wody oraz powoduje emisję dużej ilości gazów cieplarnianych.

Wspominając o emisji zanieczyszczeń do atmosfery, nie sposób ominąć powszechnie znanego problemu zmian klimatycznych, wywołanych głównie CO₂ oraz metanem uwalnianym do środowiska. Sposobem dbania o środowisko jest bowiem także dobór odpowiedniego ogrzewania domu oraz środków transportu np. napędzanych siłą mięśni — roweru czy hulajnogi.

Jak Velvet dba o środowisko?

Jesteśmy jedną z firm, dla której los planety nie jest obojętny. W czasie produkcji dbamy o jakość oraz wydajność naszych towarów — tak, aby zapewnić jak najdłuższy okres ich użytkowania, a co za tym idzie mniejszą ilość odpadów. Ponadto nasze produkty oraz opakowania, w których są sprzedawane, nadają się w 99% do recyklingu.

Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, iż dzięki skróceniu drogi z fabryki do sklepu (lokalna produkcja) oraz sposobu pakowania, ograniczyliśmy wielkość emisji CO₂, pochodzącej z transportu do miejsca przeznaczenia. Bardzo wydajnym produktem naszej marki jest np. wysokiej jakości ręcznik papierowy Turbo, którego bardzo chłonne, 3-warstwowe listki składają się na giga rolki, zapewniające długi okres użytkowania.