Skip to main content

Przetwory domowe – proste przepisy

Przekonaj się, jak łatwo przygotować domowe dżemy, konfitury czy syropy wykorzystując najlepsze smaki lata!

1. Jabłkowy mus z dodatkiem kardamonu

Możesz go jeść jako lekką przekąskę albo używać jako dodatek do ciast czy naleśników. Do przygotowania litra musu potrzebujesz około 2 kg jabłek na 1/3 szklanki wody. Obierz i pokrój jabłka na mniejsze kawałki, a następnie gotuj je na małym ogniu z dodatkiem wody. Gdy jabłka będą miękkie, wystarczy je zmiksować na gładką masę i dodać odrobinę kardamonu. Możesz go też zastąpić cynamonem.

Mus jabłkowy – jak zrobić

2. Agrestowy syrop do pancake’ów i lodów

Agrestowy syrop jest doskonałym dodatkiem do pancake’ów i lodów, który nadaje im świeży i owocowy smak. Do przygotowania syropu potrzebujesz 2 kg agrestu, litr wody i 50 g cukru. W celu przygotowania syropu, zagotuj oczyszczony agrest z wodą i cukrem na małym ogniu, a następnie przetrzyj przez sitko. Syrop możesz wzbogacić dodając trochę skórki z cytryny lub liście mięty, aby nadać mu jeszcze bardziej wyrafinowany smak.

Mus agrestowy przepis

3. Malinowa konfitura z dodatkiem wanilii

Dżemy domowe albo konfitury są łatwe w przygotowaniu w domu. Na przygotowanie jednego słoiczka użyj 350 g malin, 130 g cukru i 130 g wody. Następnie zagotuj maliny z cukrem (lub słodzikiem) na małym ogniu, dodaj ziarenka wanilii i gotuj je aż do zgęstnienia. Jeśli nie masz wanilii, możesz użyć ekstraktu waniliowego lub po prostu zrezygnować z tego składnika, skupiając się na naturalnym smaku malin. Konfiturę możesz wykorzystać od razu albo zapasteryzować, aby cieszyć się jej słodkim smakiem również zimą. Aby Twoja kuchnia nie stała się malinowym polem bitwy, podczas przygotowywania konfitury używaj wytrzymałego i chłonnego ręcznika, takiego jak ręcznik kuchenny Velvet Turbo. Jego każdy listek składa się z aż trzech warstw. Dzięki temu jest niezwykle chłonny i nie rozrywa się pod wpływem wilgoci. Dostępny w formie GIGA rolki, starczy Ci na jeszcze wiele kuchennych wyzwań.

Velvet turbo – ręczniki papierowy

4. Porzeczkowy ocet do sałatek i marynat

Porzeczkowy ocet to wyjątkowy dodatek do sałatek i marynat, który nadaje potrawom subtelny i orzeźwiający smak. Potrzebne składniki to 1 l octu winnego, 400 g porzeczek i 6 łyżek miodu lub innej substancji słodzącej. Zmiksuj porzeczki z octem winnym i odrobiną cukru lub miodu i zalej wodą. Następnie odstaw przykrytą mieszankę na kilka dni, aby smaki dobrze się przeniknęły. W tym czasie regularnie mieszaj ocet. Zamiast octu winnego, przygotowując przetwory domowe tego typu możesz użyć np. ocet jabłkowy.

Ocet porzeczkowy – przepis

5. Śliwkowe powidła bez dodatku cukru

Domowe konfitury albo powidła możesz też zrobić w wersji dietetycznej. Śliwkowe powidła bez cukru to zdrowsza alternatywa dla tradycyjnych powideł. Na przygotowanie jednego słoiczka powideł potrzebujesz ok. 1 kg śliwek. Aby je przygotować, obierz i pokrój śliwki, a następnie gotuj je na małym ogniu z dodatkiem niewielkiej ilości wody, do momentu, aż śliwki będą miękkie. Następnie wystarczy je zmiksować na gładką masę. W przypadku, gdy unikasz cukru, możesz dodać do powideł niewielką ilość miodu lub syropu klonowego, aby nadal cieszyć się słodyczą.

Śliwkowe powidła - przepis

6. Jeżynowy mus z dodatkiem cytryny i cynamonu

Dlaczego warto przygotowywać w domu przetwory domowe? Cena w sklepie, zwłaszcza tych całkiem naturalnych, często zwala z nóg. Sama możesz zrobić je prosto i z samych sezonowych składników. Na jeden duży słoik musu użyj około 500 g jeżyn, trzy łyżki soku z cytryny i trzy łyżki cukru. Aby przygotować jeżynowy mus, zmiksuj jeżyny z sokiem z cytryny i odrobiną cynamonu. Zamiast cytryny możesz użyć też soku z limonki lub pomarańczy, które również dodadzą musowi charakterystycznego aromatu.

Powidła jeżynowe - przepis

7. Wiśniowy syrop do nalewek i koktajli

Wiśniowy syrop to świetny dodatek do koktajli, drinków i nalewek. Aby go przygotować, zagotuj ok. 2 szklanki wiśni ze szklanką wody i szklanką cukru na małym ogniu, a następnie przetrzyj przez sitko, aby uzyskać gładką konsystencję. Jeśli wolisz wytrawny smak, możesz zmniejszyć ilość dodanego cukru lub zastąpić go miodem.

Syrop wiśniowy - przepis

8. Morelowe konfitury z cynamonem i goździkami

Naturalne konfitury robione w domu nie muszą być nudne! Morelowe konfitury to idealny dodatek do pieczywa, naleśników czy serów. Jeśli chcesz przygotować jeden mały słoik, użyj ok. 250 g moreli, 50 g cukru oraz niewielką ilość wody. Zacznij od obrania i pokrojenia moreli. Następnie zagotuj je na niskim ogniu z dodatkiem cukru, cynamonu i goździków. Po odpowiednim zagotowaniu, konfitury można przelać do słoików i zakręcić. Aby dotrzymały do zimy, musisz je potem jeszcze zapasteryzować.

Morelowe konfitury – przepis

9. Truskawkowy dżem z dodatkiem mięty

Truskawkowy dżem z miętą to idealny orzeźwiający dodatek do potraw, nie tylko na lato. Użyj ok. 2 kg truskawek i 500 g cukru. Aby przygotować dżem, pokrój truskawki, a następnie gotuj je z cukrem (lub słodzikiem) i liśćmi mięty na małym ogniu. Po odpowiednim zagotowaniu dżemu, wystarczy go przelać do słoików i zakręcić. Jeśli chcesz, aby przetrwał do zimy, nie zapomnij o pasteryzacji. W ten sposób powstaną idealne domowe przetwory na zimę.

Dżem truskawkowy przepis

10. Jagody w miodzie z kruszonką

Ich przygotowanie jest bardzo łatwe. Możesz zrobić większą lub mniejszą kruszonkę z jagodami, ale kieruj się takimi samymi proporcjami. Na 500 g jagód użyj szklankę cukru, 3/4 kostki masła, szklankę zmielonych płatków owsianych, szklankę mąki. Umyj jagody i następnie przygotuj kruszonkę z mąki, płatków owsianych i masła. Rozgrzej piekarnik i nasmaruj brytfankę masłem. Wyłóż jagodami, zalej miodem i na górze ułóż kruszonkę. Piecz przez około 40 minut, aż kruszonka się przybrązowi. Smacznego!

Dżem jakogodowy - przepis

11. Gruszkowy sos do mięsa z dodatkiem czerwonego wina

Gruszkowy sos doskonale komponuje się z mięsem, dodając mu słodko-kwaśnego smaku. Wykorzystaj 2 gruszki, 1/3 szklanki wina, 2 łyżki cukru. Aby przygotować sos, gruszki pokrój na mniejsze kawałki i gotuj z czerwonym winem oraz odrobiną cukru, aż owoce zmiękną i sos zgęstnieje. Na koniec możesz dodać szczyptę cynamonu lub imbiru, aby podkreślić smak.

Sos gruszkowy - przepis

12. Śliwkowy syrop

Śliwkowy syrop jest doskonałym dodatkiem do napojów, koktajli, deserów czy lodów. 2 kg śliwek ugotuj z wodą i ok. 1 kg cukru, aż owoce zmiękną. Następnie przetrzyj masę przez sito i gotuj, aż uzyskasz gęsty syrop. Możesz dodać trochę soku z limonki lub skórkę z pomarańczy, aby nadać syropowi delikatnego, cytrusowego aromatu.

Syrop śliwkowy - przepis

13. Sok malinowy

Sok malinowy to doskonały sposób na zachowanie smaku i aromatu lata na cały rok. Maliny zasyp cukrem i odstaw na chwilę. Użyj o połowę mniej cukru niż malin. Przy kilogramie malin wykorzystaj tylko 500 g cukru. Następnie gotuj wszystko, aż cukier się rozpuści. Przecedź wszystko przez sito, aby usunąć pestki i pulpę malinową. Dodaj sok z cytryny i zapasteryzuj, jeśli chcesz, aby przetwory domowe przetrwały wiele miesięcy.

 Sok z malin - przepis

14. Brzoskwiniowy relish na ostro

To idealny dodatek do dań dla wielbicieli słodko – ostrych smaków. Wykorzystaj 4 brzoskwinie, 2 łyżeczki czerwonego chili, 100 g octu jabłkowego. Brzoskwinie pokrój w drobną kostkę i gotuj z octem jabłkowym oraz chilli, aż owoce zmiękną i powstanie relish o delikatnie pikantnym smaku. Można zastąpić też chili papryczkami jalapeno lub dodać kilka kropli sosu sojowego, aby uzyskać bardziej orientalny smak, inspirowany kuchniami Azji.

Przetwory z brzoskwiń - przepis

Już wiesz, jak zrobić pyszne domowe przetwory. Przepisy, które podajemy są łatwe i super szybkie w wykonaniu. Miłego letniego gotowania!