Obieg zamknięty – jak chronić środowisko
Zużywając mniej i przetwarzając ponownie rzeczy możesz wydłużyć cykl życia surowców i lepiej zadbać o planetę.
Czym jest obieg zamknięty? To idea, według której jak najdłużej wykorzystujesz ponownie produkty. Na co dzień mamy tendencję do szybkiej konsumpcji. Kupujemy rzeczy, szybko je zużywamy i wyrzucamy. To prowadzi do produkcji ogromnej ilości odpadów i zużywania zasobów naturalnych. Aby ochronić planetę, powinniśmy jak najdłużej wykorzystywać wszystkie produkty. Naprawiać je, pożyczać, przetwarzać. Zarówno w przemyśle, jak i w życiu codziennym. Zobacz, jak działa gospodarka o obiegu zamkniętym. Przykłady, które możesz zastosować w swoim życiu już dziś, znajdziesz poniżej!
1. Kupuj rzeczy dobrej jakości
Ubrania, meble, sprzęty elektroniczne. Nie chodzi o to, żeby kupować tanio, często i jak najwięcej. Zgodnie z ideą obiegu zamkniętego warto kupować jak najrzadziej, za to rzeczy dobrej jakości, które przetrwają jak najdłużej. Gdy coś się popsuje, nie wyrzucaj tego do kosza, zamieniając na nowe. Postaraj się naprawić i korzystać z tego ponownie.
2. Kupuj rzeczy pochodzące z recyklingu
Recykling daje rzeczom drugie życie. Często tym, które w innym wypadku ekstremalnie zanieczyszczałyby środowisko naturalne, jak plastik. Właśnie dlatego inwestuj w rzeczy, które pochodzą z recyklingu. Takie są na przykład papiery toaletowe Velvet w opakowaniach pochodzących w 30 procentach z recyklatu, czyli recyklingowanego plastiku. Kupując je i podobnie wykonane rzeczy, wspierasz obieg zamknięty i Planetę.
3. Wymieniaj, zamiast kupować nowe
Posiadasz coś, czego już ewidentnie nie potrzebujesz albo nie wiesz, jak możesz to ponownie wykorzystać? Gospodarka cyrkularna w takim wypadku ma jasne założenie: nie wyrzucasz, ale oddajesz lub wymieniasz. Znudziła Ci się sukienka czy płaszcz? Poszukaj ośrodka pomocy, w którym mogą go potrzebować albo kiermaszu wymiany ubrań. A jeśli nic takiego nie ma w Twojej okolicy, urządź własny!
4. Korzystaj z transportu elektrycznego
Paliwo zanieczyszcza środowisko i zużywa zasoby, które nie są potem możliwe do odtworzenia. Właśnie dlatego jak najczęściej korzystaj z transportu elektrycznego. Hulajnogi, roweru, a na wyjeździe wynajmij samochód elektryczny, jeśli to możliwe. O ile sam wynajem może wydawać się droższy, zaoszczędzisz potem sporo na paliwie, bo ładowanie elektryczne jest znacznie tańsze od benzyny.
5. Wprowadź w życiu minimalizm
Nie kupuj rzeczy pod wpływem impulsu ani po to, by użyć ich tylko raz czy sezonowo, bo są akurat modne. Gospodarka o obiegu zamkniętym polega nie tylko na jak najdłuższym wykorzystywaniu rzeczy, ale również na wykorzystywaniu ich jak najmniejszej ilości. Właśnie dlatego wprowadź w życiu minimalizm. Kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz i co będzie Ci służyć na długo. Zastanów się dwa razy, zanim coś kupisz, a jeśli już po zakupie masz wątpliwości, po prostu to oddaj.
6. Wspieraj lokalne firmy
Lokalne markety, producentów ubrań czy kosmetyków. Gospodarka cyrkularna, jak już wspomnieliśmy, to nie tylko ponowne wykorzystywanie rzeczy, ale też ogólne zmniejszanie generowania odpadów. Egzotyczne owoce oraz ubrania z drugiego końca świata wymagają dużych nakładów paliwa na ich transport lub użycia środków konserwujących, które zanieczyszczają środowisko. Właśnie dlatego kupuj jak najbardziej lokalnie.
7. Upcyklinguj rzeczy, które już masz
Dawaj drugie życie rzeczom, które już posiadasz. Nie lubisz już długich spódnic, które masz w swojej szafie? Przerób je na miniówki albo chociaż potnij na wielorazowe szmatki do sprzątania, zamiast wyrzucać. Znudziła Ci się stojąca lampa w Twoim salonie? Przerób jej klosz, tak, aby powstało coś zupełnie nowego. Masz dość drewnianej szafy w sypialni? Przemaluj ją na inny kolor. Te proste zmiany naprawdę wspierają Planetę.
8. Zamieniaj plastik na szkło
Szkło to idealny element gospodarki cyrkularnej, bo można przerabiać je praktycznie w nieskończoność. Z plastikiem jest niestety inaczej, bo można przerobić go tylko określoną ilość razy. Właśnie dlatego staraj się ograniczać jego zużycie i, jeśli tylko to możliwe, zamieniać na szkło. Oto kilka przykładów, jak to zrobić:
- Kupuj kosmetyki i detergenty w szklanych opakowaniach
- Plastikowe pojemniki na jedzenie zamień na szklane
- Jeśli kupujesz butelkowaną wodę, wybieraj szklaną, a nie plastikową. Podobnie zamieniaj wszystkie napoje w puszkach na szklane.
9. Recyklinguj dobrze śmieci
To bardzo ważne, bo gospodarka o obiegu zamkniętym wykorzystuje ponownie jak największą ilość rzeczy. Segregując dobrze śmieci i wrzucając do plastiku, szkła czy papieru wszystko tak, jak należy, umożliwiasz ich odpowiednie przetworzenie.
10. Wybieraj produkty z certyfikatami
Kupuj produkty marek, które dbają o środowisko. Takie, dla których gospodarka cyrkularna jest ważna i które angażują się w ponowne przetwarzanie zasobów i np. korzystają z plastiku z recyklingu. Upewnij się, że marki działają w sposób bezpieczny dla środowiska np. pozyskują celulozę do produkcji papieru z zasobów leśnych zarządzanych w odpowiedzialny i zrównoważony sposób oraz ze źródeł kontrolowanych.
11. Kupuj jak najbardziej naturalnie
A dokładniej produkty z materiałów przyjaznych środowisku, które go nie zanieczyszczają i nie powodują w nim żadnych szkód. Dotyczy to głównie organicznego jedzenia czy kosmetyków, ale także ubrań czy mebli wykonanych z materiałów bezpiecznych dla środowiska.
12. Wypożyczaj, zamiast kupować
Zamiast kupować rower, wypożycz miejski. Podobnie zrób z samochodem, gdy potrzebujesz go tylko od święta. Jeśli potrzebujesz namiotu na jeden wyjazd, zapytaj znajomych, czy nie mają do pożyczenia albo zadaj pytanie na Facebooku.
W ten sposób ograniczasz niepotrzebną konsumpcję.
Wprowadzając proste zmiany w codziennym życiu, możesz być częścią obiegu zamkniętego i lepiej dbać o środowisko, które posłuży nam wszystkim na dłużej!