Godzina dla Ziemi – na czym polega ta inicjatywa?
Dowiedz się, na czym polega ta inicjatywa i w jaki sposób codziennymi wyborami także możesz lepiej zadbać o wspólne dobro naszej planety.
Czym jest godzina dla Ziemi?
To wydarzenie, które odbywa się zawsze w ostatnią sobotę marca i polega na wyłączeniu światła między 20:30 a 21:30. Ma to na celu zwrócenie uwagi na coraz większe zmiany klimatyczne, jakie nam towarzyszą. Pierwsza godzina dla Ziemi odbyła się w Sydney w 2007 i szybko rozszerzyła na cały świat. W tym roku będzie ona obchodzona 25 marca. Jeśli masz ochotę, także możesz się do niej przyłączyć. A jeśli chcesz zrobić jeszcze więcej, poznaj najlepsze sposoby na to, jak zapobiegać zmianom klimatycznym w codziennym życiu.
Z jakimi problemami zmaga się nasza planeta?
Oto najpoważniejsze zmiany, jakie zachodzą na ziemi. Na szczęście odpowiedzialnymi wyborami i działaniami możesz im zapobiegać.
- Zanieczyszczenie powietrza – cząsteczki PM10 i PM2,5, emitowane przez samochody czy powstające w wyniku ogrzewania drewnem lub węglem, prowadzą do poważnych schorzeń, głównie płuc.
- Zanieczyszczenie wody – odpady przemysłowe, nawozy, resztki chemicznych detergentów zanieczyszczają morza, jeziora oraz oceany.
- Wycinanie lasów – związane z np. nadmiernym zużyciem papieru, prowadzi do poważnych zmian klimatycznych, w tym do wzrostu średnich temperatur czy zwiększonego ryzyka powodzi.
- Wzrost emisji gazów cieplarnianych – do którego prowadzi nadmierna produkcja praktycznie wszystkiego. W jego wyniku zmniejsza się warstwa ozonowa Ziemi, co prowadzi do globalnego ocieplenia oraz gwałtownych zjawisk pogodowych, a także zwiększania się poziomu oceanów.
- Nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych – nadmierne wydobywanie ropy naftowej, gazu ziemnego czy minerałów prowadzi do degradacji środowiska.
Działania w codziennym życiu na rzecz ziemi
Aby zadbać o naszą planetę, zacznij wprowadzać drobne zmiany w swoim życiu. Świadome zakupy czy upcykling to tylko kilka prostych sposobów, aby próbować zapobiegać zmianom klimatycznym.
– Kupuj przyjaźnie naturze
Nadmierna czy nieetyczna produkcja „nadweręża” środowisko, prowadzi do zanieczyszczenia wód, powietrza, a także do globalnego ocieplenia. Dlatego tak ważne jest, aby kupować świadomie. Wybieraj produkty tych marek, które dbają o środowisko i już na etapie produkcji starają się zmniejszać negatywny wpływ na planetę. Jedną z takich marek jest Velvet, która z roku na rok zwiększa swoje działania na rzecz środowiska:
- Korzysta z celulozy wyłącznie z odnawialnych lasów,
- Od 2013 roku marka zmniejszyła zużycie plastiku aż o 34% a zużycie wody świeżej w procesach produkcji o 45%,
- Ograniczyła również emisję C02 o 32%, a także innych gazów cieplarnianych.
Jak jeszcze zadbać o środowisko w trakcie zakupów? Kupuj lokalne i sezonowe produkty, które nie wymagają transportu z drugiego końca świata. Jeśli możesz, to wybieraj produkty organiczne albo takie produkowane jak najbardziej naturalnie, bez dodatku syntetycznych konserwantów czy użycia pestycydów. Kupuj ubrania marek, które wspierają zrównoważony rozwój i szyją lokalnie oraz korzystają z organicznych materiałów, pozyskiwanych w etyczny sposób.
– Ogranicz plastik i materiały jednorazowe
Najważniejsze jest ograniczenie zużycia plastiku, bo to materiał, który najtrudniej się recyklinguje. Jeśli jednak musisz go użyć, wybieraj produkty z recyklatu, czyli plastiku poddanego recyklingowi. Unikaj też jednak innych produktów jednorazowych. Papier przetwarza się łatwiej, ale także wymaga to zużycia energii. Zainwestuj w wielorazowe słomki, kubki, pojemniki na jedzenie, najlepiej ceramiczne.
– Ogranicz zużycie energii
Oto jak łatwo możesz to zrobić:
*Wymień wszystkie żarówki w domu na energooszczędne. Najlepiej na LED-owe. Gdy nie korzystasz z danego pomieszczenia, nadal zawsze jednak wyłączaj światło.
*Korzystaj z ekologicznego transportu. Elektrycznej hulajnogi, roweru czy transportu publicznego. Inwestowanie w sportowe samochody, które spalają dużo paliwa, jest super niemodne i nieprzyjazne środowisku.
*Ogranicz social media. Zastanawiasz się, w jaki sposób zmniejszysz w ten sposób zużycie energii? Policz, ile razy dziennie ładujesz słuchawki, telefon, komputer czy power banka, bo cały czas z nich korzystasz.
*Zainwestuj w energooszczędny sprzęt AGD. Zwłaszcza lodówkę czy pralkę.
– Dbaj o wodę
Napraw wszystkie cieknące krany w domu oraz upewnij się, że Twoja spłuczka nie przecieka. Korzystaj mądrze z prysznica i zakręcaj wodę w trakcie mycia zębów czy naczyń. Nie rób prania, gdy pralka nie jest pełna i wybieraj tryb prania Eko.
– Upcyklinguj i recyklinguj rzeczy
Nadmierna emisja gazów cieplarnianych bierze się z przemysłu i ciągłej produkcji nowych rzeczy. Rzeczy, które są wytwarzane, bo my je kupujemy i ich używamy. Zamiast co chwilę wymieniać rzeczy na nowe, staraj się przerabiać te, które się zniszczą lub które Ci się znudzą. Starym meblom daj nowe życie przez zmianę ich zastosowania czy ich pomalowanie. Przerabiaj ubrania albo wykorzystuj te stare do sprzątania. Jeśli nie znajdziesz dobrego zastosowania dla danej rzeczy, nie wyrzucaj jej, tylko postaraj się oddać w nowe ręce. Pamiętaj też o sumiennym recyklingu odpadów, bo dzięki temu będzie można je przetworzyć i wykorzystać ponownie.
Więcej o upcyclingu napisaliśmy w tym artykule.
– Nie wyrzucaj
Oprócz znajdowania rzeczom nowego właściciela, wprowadź jeszcze inne działania, które ograniczą generowanie odpadów. Przede wszystkim kupuj mądrze. Tylko to, czego potrzebujesz i co sprawdzi się na więcej niż jeden raz. Nie kupuj też rzeczy na zapas, bo były w promocji, jeśli nie masz pewności, że uda Ci się je wykorzystać. Dotyczy to zwłaszcza jedzenia, detergentów czy kosmetyków.
– Stosuj kosmetyki i detergenty przyjazne naturze
O jak najbardziej naturalnym i prostym składzie. Środki czyszczące czy szampony lub żele pod prysznic o mocno syntetycznym składzie zanieczyszczają wodę. Proste środki czyszczące możesz też zrobić z tego, co masz w kuchni. Do sprzątania możesz wykorzystać sodę, sok z cytryny czy ocet.
– Włącz minimalizm w życiu
Posiadaj tylko to, czego potrzebujesz. Nie kupuj rzeczy po to, aby je mieć, tylko dlatego, że są Ci niezbędne. W ten sposób nie tylko zadbasz o planetę, ale oczyścisz też przestrzeń wokół siebie.
– Praktykuj przyjazną naturze turystykę
Wybierając się na wakacje, rezerwuj hotele, które mają etykietę „zrównoważone podróże”. Taką informację znajdziesz na wielu dużych portalach do rezerwacji noclegów. Oznacza to, że dany hotel czy resort stara się dbać o środowisko. Kupuj lokalne pamiątki, jedz w lokalnych restauracjach tradycyjne dania z danego regionu. Postaraj się jak najczęściej podczas podróży wybierać transport publiczny, a w miejscach, gdzie woda z kranu nadaje się do picia, noś ze sobą wielorazową butelkę, którą łatwo możesz napełniać w ciągu dnia.
Już wiesz, jak łatwo możesz zadbać o dobro planety, nie tylko podczas jednej godziny w ciągu roku. Zacznij wprowadzać zmiany do swojego życia już dziś!