Skip to main content

Ozdoby na Wielkanoc – dekoracje DIY

Koszyczki z recyklingu, nowoczesne świąteczne napisy, a może serwetki w kształcie króliczych uszu? Przygotuj wyjątkowe dekoracje i spraw, aby te Święta Wielkanocne były wyjątkowe!

1. Koszyczki z pudełek po chusteczkach

Połącz przyjemne z pożytecznym i wykonaj ozdoby wielkanocne z recyklingu. Możesz wykorzystać do tego pudełka po chusteczkach higienicznych, na przykład Velvet, i łatwo zrobić z nich koszyczki wielkanocne. Najlepiej użyć prostokątnego pudełka. Wytnij całą jego górę, pomaluj lub obklej je w wielkanocne wzory i przyklej rączkę, wykonaną ze sztywnego papieru. Środek wyłóż bibułą, włóż do środka pisanki i gotowe!

Pisanki wielkanocne

2. Pisanki z wosku

Z pomocą wosku możesz stworzyć niezwykłe i oryginalne wzory na jajkach. Potrzebujesz tylko ugotowanych, najlepiej jeszcze ciepłych jajek, igły, rozgrzanego wosku i barwnika. Na pisankach namaluj igłą zanurzoną w wosku wzór, jaki chcesz uzyskać. Następnie zanurz jajka w roztworze barwnika i trzymaj około 10 minut, aż barwnik „chwyci”.

Wielkanocny wianek na stół - diy

3. Wielkanocny wianek na stół

Daj upust kreatywności i stwórz niepowtarzalny wianek. Możesz użyć do niego kwiatów, zielonych gałązek, wikliny czy skorupek po jajkach. Nie bój się eksperymentować!

4. Wycięte kurczaczki z papieru w formie łańcucha

Aby nadać swojemu mieszkaniu jeszcze bardziej świąteczną atmosferę, stwórz łańcuchy z wielkanocnymi motywami, na przykład kurczakami, jajkami czy królikami i podwieś nad stołem, w kuchni czy przy wejściu. Bardzo łatwo zrobisz je z papieru. Pomaluj je w dowolne wzory czy kolory i podklej na górze sznurkiem.

Ciasteczka na Wielkanoc w kształcie pisanek i kurczaczków

5. Pierniki w wielkanocnych kształtach

Może pierniki są bardziej domeną Bożego Narodzenia, ale idealnie sprawdzają się też na Wielkanoc! Zwłaszcza, jeśli chcesz przygotować jakieś ozdoby wspólnie z dzieckiem. Masę na pierniczki wytnij w formę baranków, jajek, marchewek i jeśli chcesz, dodatkowo pomaluj jadalnymi barwnikami. Takie pierniczki, ustawione jako dekoracja na stole, zdecydowanie będą przykuwać uwagę!

6. Ozdoby wielkanocne z masy solnej

To wprawdzie nie najprostsza w przygotowaniu dekoracja, ale daje mnóstwo satysfakcji. Do ozdób z masy solnej potrzebujesz około szklanki mąki oraz po pół szklanki soli i wody. Wymieszaj wszystkie składniki, uformuj z nich ciasto, rozwałkuj i wytnij pożądany kształt, np. jajek. Następnie umieść w piekarniku na papierze, na około 2 godziny. Tak przygotowane ozdoby pomaluj w dowolny sposób i gotowe!

7. Świąteczne poduszki

Lubisz przygotowywać dekoracje z dużym rozmachem? A do tego potrafisz szydełkować? Idealną dekoracją, którą możesz przygotować na Wielkanoc, będą poduszki wyszywane w króliki czy baranki. To bardzo przyjazna środowisku ozdoba, bo poduszki mogą posłużyć Ci jeszcze na wiele kolejnych sezonów!

8. Wielkanocna ozdoba z opakowania po jajkach

To kolejna, niezwykle przyjazna planecie ozdoba. Po przygotowaniu pisanek, nie wyrzucaj opakowania po jajkach. Odetnij jego spodnią część, wyłóż je słomą albo gałązkami, włóż mikro pisanki i masz świetną wielkanocną dekorację na stół!

9. Kolorowanki z wielkanocnym motywem

Jeśli chcesz dać upust kreatywności albo szukasz dekoracji do przygotowania z dzieckiem, stwórz kolorowanki na Wielkanoc. Przygotuj jakichś wzór ze świątecznymi motywami, następnie wspólnie go pokolorujcie i umieśćcie w strategicznych punktach domu na święta.

Małe wazoniki diy

10. Wazoniki ze skorupek

Ze skorupek bardzo łatwo jest stworzyć dekorację. Muszą być jednak nietknięte i mieć tylko odciętą górę. Wystarczy wtedy, że ułożysz je na opakowaniu po jajkach albo w kieliszkach na jajka i włożysz w nie ozdobne gałązki. Możesz użyć ich też jako mikro doniczek i wysiać w nich rzeżuchę!

Pisanki wielkanocne

11. Jajka w oryginalne wzory

Jeśli chcesz, aby Twojej jajka w koszyczku czy na stole były niepowtarzalne, nie bój się eksperymentów. Możesz udekorować je w dowolny sposób: obkleić cekinami, pomalować na złoto, czy nawet pomalować z dzieckiem w motywy superbohaterów, jeśli nie macie tradycyjnego podejścia do świąt.

12. Króliczki z rolek po papierze toaletowym

To bardzo łatwa w wykonaniu ozdoba z recyklingu. Wykorzystaj do niej rolkę lub dwie po papierze toaletowym, na przykład Velvet. Najłatwiejszy sposób na stworzenie królika to pomalowanie rolki na wybrany kolor, namalowanie twarzy królika i przyklejenie na górze, od spodu, dwóch uszu, przygotowanych z innej rolki albo z papieru. Możesz stworzyć też bardziej zaawansowanego królika i skleić ze sobą dwie rolki, ułożyć je poziomo i do dolnej części przykleić przygotowane wcześniej z papieru łapki, a do górnej uszy. Na górnej rolce namaluj też twarz królika.

Serwetki na stół w kształcie króliczych uszu

13. Serwetki na stół w kształcie króliczych uszu

Króliczy motyw jest niezwykle popularny na Wielkanoc, a dekoracje z nim związane tak naprawdę najprostsze w wykonaniu. Kolejną, niezwykle popularną i dość zaskakującą, są serwetki materiałowe, złożone w kształt króliczych uszu.
Oto jak się je robi:

  1. Serwetkę składasz na pół, a jej rogi zawijasz do środka.
  2. Następnie całą serwetkę zawijasz jeszcze raz do środka.

Teraz zwijasz ją jak rulon, zostawiając otwartą przestrzeń w środku i „uszy” związujesz sznurkiem. Voila!

14. Świąteczne nakrycie

Aby zaskoczyć swoich gości, możesz położyć sztućce nie na gołym talerzu, ale na wyciętym z papieru i pomalowanym motywie wielkanocnym. Może to być kurczak, królik czy baranek. Taki pomysł na pewno im się spodoba!

15. Wielkanocne napisy

Nie masz czasu lub ochoty na finezyjne dekoracje? Mamy idealne rozwiązanie! Stwórz napisy w świątecznym stylu, typu „Happy Easter” czy „Wielkanoc” i umieść w widocznych miejscach w domu czy na drzwiach.

Rodzinne malowanie pisanek

Oto 15 naszych pomysłów na proste, szybkie i przyjazne środowisku ozdoby. Nie czekaj i zacznij je przygotowywać już teraz!