Jak uczcić Światowy dzień Lasu?
Środowisko naturalne jest naszym wspólnym dobrem, o które jesteśmy zobowiązani dbać. Dlatego tak niezmiernie ważne są różnego rodzaju inicjatywy, w tym inicjatywy międzynarodowe, jak m.in. Światowy Dzień Lasu. Czym jest i w jaki sposób można go obchodzić? Przy tej okazji warto też zastanowić się, dlaczego lasy są ważne i jak dbać o nie na co dzień. Zaczynamy!
Czym jest Światowy Dzień Lasu?
Światowy Dzień Lasu, inaczej Międzynarodowy Dzień Lasów, jest świętem obchodzonym 21 marca. Czy wiecie, że data ta stanowi początek kalendarzowej wiosny? Jest zatem podwójny powód do świętowania! Święto to stanowi stosunkowo nową inicjatywę, gdyż zostało ustanowione 28 listopada 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ZO ONZ).
Najważniejszym celem ustanowienia Światowego Dnia Lasu jest podnoszenie świadomości ludzi dotyczącej tego, jak ogromną rolę lasy odgrywają w naszym życiu i w jaki sposób możemy o nie zadbać, aby służyły nie tylko nam, ale i przyszłym pokoleniom.
Dlaczego trzeba dbać o lasy?
Śmiało można powiedzieć, że lasy są „zielonymi płucami” naszej planety. Produkują niezbędny nam do życia tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i inne zanieczyszczenia. Mają korzystny wpływ na kształtowanie klimatu – zarówno tego lokalnego, jak i globalnego. Lasy regulują obieg wody w przyrodzie, chronią glebę, a rosnące w newralgicznych miejscach lasy przyczyniają się do ochrony przed osuwiskami czy powodziami. Stanowią miejsce życia i schronienie dla licznych gatunków zwierząt.
Nie sposób nie wspomnieć o funkcjach społecznych, jakie pełnią. Przede wszystkim są niezastąpionym miejscem rekreacji i relaksu, mają działanie wręcz terapeutyczne. Dają nam tak wiele i jednocześnie tak niewiele oczekują w zamian. Naszym jedynym zadaniem jest ich nie niszczyć!
Jak uczcić Światowy Dzień Lasu?
Pomysłów na uczczenie Światowego Dnia Lasu jest oczywiście bardzo wiele. Oto trzy wybrane, które zasługują na szczególną uwagę. A Wy jak dbacie o las na co dzień i jakie macie pomysły na świętowanie Światowego Dnia Lasu?
- Sprzątanie lasu. To działanie, które warto podejmować nie tylko w tym jednym konkretnym dniu. Jest to świetny sposób na aktywne spędzenie rodzinnego dnia na łonie natury i uczenie dzieci poprzez zabawę odpowiedzialności za przyrodę już od małego. Naturalnie trzeba zadbać o środki bezpieczeństwa – przede wszystkim o rękawiczki.
- Sadzenie drzew. Można wziąć udział w jednej z bardzo wielu akcji organizowanych na terenie całego kraju. To również świetna zabawa dla najmłodszych, która daje ogromne poczucie satysfakcji z tego, że czyni się coś dobrego dla natury.
- Zabawy terenowe. Nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. W zabawie takiej nie tylko można wziąć udział, ale można ją też samodzielnie zorganizować. Może to być aktywność połączona z wcześniej wspomnianym sprzątaniem i oczywiście atrakcyjnymi nagrodami dla zwycięzców. Pomysły na zabawy? Oczywiście podchody (z różnymi śladami, zadaniami i łamigłówkami dostosowanymi do wieku i umiejętności uczestników), poszukiwanie ukrytego skarbu, zawody sprawnościowe.
Podstawowe zasady zachowania w lesie
Każdy dorosły i każde dziecko – absolutnie wszyscy powinniśmy wiedzieć, jak zachować się w lesie, aby w bezpieczny i przyjazny sposób korzystać z tego wspólnego dobra. Jedna z podstawowych zasad brzmi „nie hałasuj w lesie”. To ważne, bowiem w lesie jesteśmy wyłącznie gośćmi. Swoim niestosownym, głośnym zachowaniem nie powinniśmy niepokoić jego mieszkańców. W lesie nie należy palić ognisk, robić grilla i biwakować poza wyznaczonymi do tego celu miejscami, oczywiście nie wolno śmiecić, płoszyć zwierząt, niszczyć roślin, zbaczać z wyznaczonych ścieżek.
Jak dbać o lasy na co dzień?
Branie udziału w różnego rodzaju akcjach ekologicznych oraz przestrzeganie zasad zachowania w lesie to nie wszystko, co możemy zrobić. Dbać o las i całe środowisko naturalne możemy też na co dzień, chociażby robiąc zakupy i dokonując przy tym świadomych, odpowiedzialnych wyborów.
Warto sięgać po produkty Velvet oznaczone certyfikatami FSC CoC oraz PEFC CoC. Co kryje się pod tymi oznaczeniami? Certyfikaty te są potwierdzeniem tego, że surowce do produkcji pochodzą z certyfikowanych lasów. Cały proces jest kontrolowany od początku do końca i spełnia najwyższe wymagania.