Skip to main content

Czy wiesz, co to jest celuloza?

To materiał, który na co dzień znajdziesz w swojej łazience i kuchni. Przekonaj się, co warto o nim wiedzieć i co to jest celuloza.

Nie masz pojęcia, czym jest celuloza i dlaczego warto wiedzieć o niej coś więcej? Odpowiedź na pytanie – celuloza, co to jest, jest bardzo prosta. Jest to naturalne, biodegradowalne włókno pozyskiwane m.in. z drzew. Do czego służy celuloza? Jest ona wykorzystywana do produkcji wielu artykułów farmaceutycznych czy higieny osobistej, między innymi:

  • jest składnikiem kapsułek i pastylek
  • używa się jej do produkcji lakierów i klejów
  • produkuje się z niej jedwab sztuczny
  • jest używana do produkcji papieru

Najpowszechniej celuloza jest używana do tego ostatniego celu, czyli do produkcji papieru, w tym papieru toaletowego, ręczników kuchennych oraz chusteczek higienicznych. W dalszej części artykułu dowiesz się, dlaczego w sklepach warto szukać papieru czy chusteczek wykonanych właśnie z celulozy.

W czym występuje celuloza?

Celuloza – co to jest, już wiesz. Gdzie jednak najpowszechniej się znajduje? Mimo że naturalnie występuje też w bawełnie, najczęściej jest pozyskiwana z drzew. Z celulozy pochodzącej z bawełny wykonuje się natomiast banknoty! W zależności od rodzaju drzewa, z jakiego pochodzi, może mieć ona inne właściwości. Celuloza pochodząca z drzew liściastych (np. z buku, eukaliptusa) ma krótsze włókna i zapewnia miękkość finalnemu produktowi. Celuloza z drzew iglastych, posiadająca dłuższe włókna, zapewnia natomiast bardzo wysoką wytrzymałość.

Do produkcji papieru toaletowego czy chusteczek najczęściej wykorzystuje się celulozę z

  • jodły
  • topoli
  • buku
  • świerku
  • konopi
  • trzciny
  • zbóż

Bardzo często do produkcji artykułów higienicznych wykorzystuje się kilka gatunków celulozy, zmieszanych ze sobą w różnych proporcjach, dla zapewnienia produktom jak najlepszych właściwości. Dzięki temu papier czy chusteczki mogą być na przykład jednocześnie wytrzymałe oraz delikatne, czy bardzo wydajne, ale jednocześnie niezwykle miłe w dotyku.

Celuloza – jak powstaje z niej papier toaletowy?

Produkcja papieru toaletowego z celulozy odbywa się w pięciu prostych etapach:

 1. Z celulozy powstaje masa papiernicza, z której następnie jest tworzona jednolita zbita masa.

 2. Następnie z powstałej masy jest odciągana woda i jest ona porządnie osuszana.

 3. Wysuszona masa jest nawijana na rolki, a następnie poddawana licznym testom, w tym wytrzymałościowym oraz testom grubości.

4. W kolejnym etapie gotowym już rolkom papieru jest nadawany kolor oraz zapach. To właśnie w tym momencie Twój ulubiony papier nabiera na przykład rumiankowego zapachu albo są na nim wytłaczane Twoje ulubione kolorowe nadruki czy wzorki.

5. W ostatnim etapie papier toaletowy jest pakowany w wielopaki oraz dostarczany na półki sklepowe.

Zalety celulozy

Celuloza ma bardzo wiele zalet, zwłaszcza w przypadku jej zastosowania przy produkcji papieru czy chusteczek. Poniżej możesz sprawdzić, dlaczego warto wybierać te produkty właśnie z celulozy:

  • zapewnia miękkość stworzonym z niej produktom, takim jak papier czy chusteczki.
  • umożliwia stworzenie wielowarstwowych, a więc bardziej wytrzymałych i komfortowych w stosowaniu produktów.
  • to naturalny materiał, a więc nie podrażnia skóry, może być stosowany do pielęgnacji nawet wrażliwej skóry oraz bezpiecznie używany również w kuchni.
  • chłonność –papier czy ręczniki z celulozy charakteryzują się bardzo dużą chłonnością oraz wydajnością. Dlatego możesz używać ich pojedynczo, zamiast kilku warstw na raz.
  • mniejszy stopień pylenia –który przekłada się na to, że ręcznik czy chusteczki wykonane z celulozy nie pozostawiają „kłaczków” ani się nie rozwarstwiają.
  • rozpuszczalność w wodziepapier toaletowy wykonany z celulozy jest rozpuszczalny w wodzie, dlatego tak łatwo można go spuścić w toalecie.

Celuloza czy materiał z recyklingu – co jest lepsze?

Do produkcji papieru czy chusteczek coraz częściej wykorzystuje się też materiały pochodzące z recyklingu. Są one alternatywą dla celulozy, uznawaną za bardziej przyjazną środowisku. Wykonane z nich produkty na pewno są dobrym wyborem dla miłośników ekologii. Nie są one jednak pozbawione wad. Produkty pochodzące z recyklingu często są sztywne oraz szorstkie w dotyku, w przeciwieństwie do tych wykonanych z miękkiej celulozy. Coraz częściej można też już spotkać artykuły higieniczne, które powstają z celulozy pochodzącej z recyklingu. Łączą one zalety obu typów produktów.

 class=