15 sposobów na bardziej ekologiczne zakupy
Wystarczą drobne zmiany w codziennym życiu, aby lepiej zadbać o planetę. Dowiedz się, jak być bardziej ekologicznym podczas robienia zakupów.
1. Wybieraj jak największe pojemności
Kupując kosmetyki, preparaty do sprzątania czy produkty spożywcze, wybieraj jak największe opakowania. Zamiast kilku 1,5 litrowych butelek wody, wybierz jeden, większy baniak. Zamiast szamponu 250 ml, kup 500 ml. W ten sposób łatwo ograniczysz zużycie plastiku.
2. Zwracaj uwagę na opakowania
Staraj się wybierać produkty w opakowaniach biodegradowalnych albo nadających się do recyklingu. Takie jak np. chusteczki Velvet w opakowaniach kartonikowych nadających się w 100 % do recyklingu. Opakowania są pokryte specjalnym, przyjaznym dla środowiska lakierem i nie mają typowej dla chusteczek, foliowej wkładki w okienku.
3. Kupuj lokalnie i sezonowo
To świetny sposób na eko zakupy. Kupując od lokalnych sprzedawców, unikasz transportu produktów z odległych zakątków świata. W ten sposób ograniczasz też emisję szkodliwych dla planety gazów. Dokładnie tak samo chronisz środowisko kupując sezonowe produkty.
4. Wybieraj produkty pochodzące ze zrównoważonych źródeł
Kupuj produkty firm i marek, które dbają o środowisko i wytwarzają swoje produkty z dobrych surowców. Co to dokładnie oznacza? Wybieraj takie produkty, których twórcy informują o źródłach pochodzenia swoich surowców, takich jak ekologiczne plantacje, zrównoważone zasoby leśne, itd.
4. Kupuj bez opakowań
Kupuj orzechy na wagę, zamiast w plastikowym opakowaniu. Wybieraj warzywa niepakowane w folię i do ważenia także nie pakuj ich w foliowe, ani nawet papierowe torebki. No i eko torba na zakupy to oczywiście podstawa. Jeśli jednak jej zapomnisz, siatkę plastikową na zakupy użyj potem jako worek do segregacji albo na opady zmieszane.
5. Idź do sklepu z listą
Planowanie zakupów to podstawa. Dzięki temu nie kupisz zbyt wielu produktów, które potem się zmarnują. Robiąc listę możesz też zapisać sobie rzeczy, których nie masz w nawyku, np, aby wybierać większe pojemności podczas zakupów. Z listą łatwiej jest Ci zrobić eko zakupy.
7. Wybieraj rzeczy uniwersalne
Nie wszystko, co znajdziesz na półce w sklepie jest Ci potrzebne. Dotyczy to na przykład produktów do sprzątania czy kosmetyków. Nie potrzebujesz miliona preparatów do sprzątania domu. Często kafelki, podłogę czy szafki możesz umyć jednym produktem, jeśli nie mają specyficznych zabrudzeń.
Podobnie jest z kosmetykami. Jeśli używasz ekologicznego lub naturalnego płynu do mycia ciała, możesz spokojnie myć nim też twarz. Jeśli nie masz wrażliwych oczu, krem do twarzy możesz stosować też na okolicę wokół oczu.
8. Nie patrz wyłącznie na ceny
Jeśli kupując papier czy ręczniki papierowe patrzysz wyłącznie na to, ile kosztują, nie przysłużysz się środowisku, a do tego wcale nie oszczędzasz. Często bowiem 4 rolki tańszego papieru toaletowego mogą starczyć Ci na o wiele krócej, niż dwie rolki teoretycznie droższego papieru. Dobrym przykładem jest papier toaletowy ecoROLL Velvet. Cztery rolki tego papieru odpowiadają długością 8 rolkom klasycznego papieru. Do tego cały proces jego produkcji jest bardzo przyjazny środowisku.
9. Wybieraj jakość
Zwłaszcza w przypadku zakupu ubrań. Tańsze ubrania często są gorszej jakości i szybciej się zużywają. W rezultacie nie tylko płacisz więcej, bo musisz je częściej wymieniać, ale nie chronisz też środowiska. Przy produkcji każdego ubrania dochodzi do emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych dla atmosfery gazów, wymagany jest ich transport, itd. Ekologiczne zakupy to tak naprawdę jak najrzadsze zakupy.
10. Ograniczaj zakup plastiku
Oprócz ograniczenia kupowania produktów w plastikowych opakowaniach, w codziennym życiu możesz wprowadzić takie zmiany:
- zamiast wody w plastikowych opakowaniach, kupuj tę w szklanych.
- przeżuć się z plastikowych szczoteczek do zębów na bambusowe.
- kosmetyki staraj się kupować w szklanych opakowaniach, zwłaszcza kremy, podkłady, itd.
11. Kupuj eko także online
Jeśli zastanawiasz się, jak być bardziej ekologicznym podczas zakupów, weź pod uwagę także te internetowe. Aby robić bardziej ekologiczne zakupy w sieci:
- Kupuj jak najwięcej produktów w jednym sklepie. W ten sposób wszystko może uda się przesłać jednak przesyłką. W ten sposób ograniczysz zużycie materiałów do pakowania i transport.
- Ograniczaj ekspresowe przesyłki. Często wymagają one zużycia większej ilości paliwa.
- Ogranicz też zwroty. Wybieranie ubrań w kilku rozmiarach i potem odsyłanie nietrafionych jest super wygodne, ale niezbyt przyjazne dla środowiska. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, każda przesyłka wiąże się z emisją gazów do atmosfery.
12. Sprawdzaj składy
Ubrań, kosmetyków, produktów spożywczych. Są pewne grupy składników, które są nieetyczne albo niezbyt przyjazne dla środowiska. Pewnie wiesz już o oleju palmowym. Na plantację palm są wycinane duże połacie dżungli, co zagraża żyjącym w niej zwierzętom i zaburza ekosystem. Wiskoza, znany składnik ubrań, często jest pozyskiwana z nieetycznych źródeł. Poliester nie jest za to w ogóle biodegradowalny. Im mniej ubrań kupujesz, tym lepiej dla środowiska.
13. Kupuj produkty producentów dbających o środowisko
Takie firmy nie tylko dbają o pochodzenie materiałów do swoich produktów, ale także o cały proces ich wytwarzania. Dlatego właśnie wprowadzają ekologiczne rozwiązania podczas swoich procesów produkcyjnych. Starają się zmniejszać emisję gazów, ograniczać daleki transport, itd. Informację o tym znajdziesz na opakowaniu produktu albo na stronie danej marki. Jedną z takich firm jest Velvet, która dodatkowo wykorzystuje w swoich produktach wyłącznie celulozę z certyfikowanych źródeł. Więcej o jej proekologicznych działaniach przeczytasz tutaj: https://velvet.pl/dla-natury/save-nature/
14. Unikaj produktów jednorazowych
Plastikowe produkty jednorazowe wyszły już z obiegu, ale staraj się ograniczać także te papierowe. Nie mówimy oczywiście o produktach higienicznych, jak chusteczki, papier czy ręczniki, ale tych zbędnych w codziennym życiu. Unikaj jednorazowych kubków, słomek, talerzyków czy gadżetów, takich jak świeczki czy confetti.
15. Kupuj z drugiej ręki
Kupowanie mebli, ubrań czy jakichkolwiek innych produktów z drugiej ręki to najlepszy sposób na dbanie o środowisko i eko zakupy.
Jak widzisz dbanie o środowisko i ekologiczne zakupy nie muszą być ani drogie ani skomplikowane. Zacznij od tych drobnych zmian już dziś!
#chusteczki #ochrona środowiska #porady