Skip to main content

Leave no trace – odpowiedzialna turystyka zimą

Wybierasz się na zimowy urlop w góry lub tropiki? Dowiedz się, jak podróżować odpowiedzialnie, dbając przy tym o środowisko. Przekonaj się, co oznacza filozofia „leave no trace”.

Czym jest świadome podróżowanie? To podróżowanie, które nie szkodzi środowisku. Nie zanieczyszcza go i nie zakłóca jego ekosystemu. Odpowiedzialne podróżowanie to takie, które jak najmniej odciska się na środowisku. Leave no trace oznacza „nie pozostawiaj śladu”. Podpowiemy Ci, jak to osiągnąć w trakcie Twojej następnej wyprawy.

1. Zabierz wszystko, co przyniesiesz

Leave no trace – co to jest?

Niezależnie od tego, czy wybierasz się w góry, do lasu czy zimą na plażę, zawsze obowiązuje ta sama zasada: zabieraj ze sobą wszystko, co przyniesiesz. Butelki po napojach, opakowania po jedzeniu, a jeśli biwakujesz i korzystasz z toalety na „świeżym powietrzu”, także wykorzystany papier toaletowy. Właśnie dlatego twój ekwipunek turysty powinien zawsze zawierać worek czy siatę, w którą możesz schować wykorzystane rzeczy.

2. Nie zabieraj nic, czego nie przyniesiesz

To równie ważna zasada, na której opiera się odpowiedzialna turystyka. Pamiętaj o tym, aby nie zabierać na pamiątkę niczego, co znajdziesz w lesie, parku czy górach. Nawet szyszka, kamień czy kawałek kory mogą być ważne dla lokalnego ekosystemu. I mimo że prawdopodobnie zabranie jednej sztuki specjalnie mu nie zagrozi, to jeśli wszyscy turyści zabraliby „tylko jedną rzecz” na pamiątkę, mogłoby to poważnie zagrozić środowisku.

3. Chroń dzikie zwierzęta zimą

Leave no trace – czyli odpowiedzialne biwakowanie
A najlepiej możesz je ochronić nie ingerując w ich życie. Nie podchodź do nich, nie podążaj ich śladem i co najważniejsze – nie dokarmiaj ich. Mimo że może wydawać się, że są one bardziej bezbronne zimą, nie należy dawać im jedzenia. Ludzkie jedzenie może sprzyjać chorobom zwierząt. Z tego samego powodu, jeśli biwakujesz w lesie, zabezpiecz odpowiednio jedzenie i resztki po posiłkach, które masz ze sobą. Nigdy nie wyrzucaj pozostałości po posiłku w lesie.

4. Rozpalaj ognisko tylko według określonych zasad

Leave no trace - Jak rozpalić ognisko w lesie?

Odpowiedzialna turystyka opiera się też na rozpalaniu ogniska na ściśle określonych warunkach.

  • Rozpalaj ogniska tylko w wyznaczonych do kempingowania miejscach.
  • Do rozpalania ogniska używaj tylko martwych gałęzi, które same spadły z drzew. Nigdy nie odcinaj ani nie łam gałęzi do rozpalenia ogniska.
  • Po zakończeniu ogniska, upewnij się, że jest dobrze wygaszone. Nie zostawiaj kopiastej kupki popiołu, tylko staraj się rozprowadzić ją równomiernie na ziemi.

5. Trzymaj się szlaków w lesie oraz górach

Leave no trace – jak poruszać się po górach?
Schodząc z nich możesz uszkodzić rosnące wokół nich rośliny czy żyjące w nich mikroorganizmy i stworzyć nowe szlaki dla kolejnych turystów, co zakłóci lokalny ekosystem. Na kemping wybieraj tylko twarde powierzchnie, takie jak skały, mineralna gleba czy twardy śnieg. Powierzchnia powinna być solidna, aby nie uszkodzić delikatnej roślinności, które znajdują się w parku czy lesie. Trzymaj się też zawsze w odległości co najmniej 60 m od źródeł wody, takich jak jeziora czy strumienie. Dzięki temu unikniesz ich zanieczyszczenia.

6. Stosuj biodegradowalne kosmetyki i środki do czyszczenia

Jeśli potrzebujesz przemyć ręce na wycieczce w lesie albo biwakujesz w górach, staraj się używać kosmetyków oraz środków do czyszczenia powierzchni czy mycia naczyń przyjaznych naturze. Wybieraj jak najbardziej naturalne preparaty, które nie zanieczyszczają wód. W naturze używaj też wszelkich przyjaznych środowisku produktów, takich jak papier toaletowy czy chusteczki. Wszystkie odpady, jak wspomnieliśmy wcześniej, należy zabrać ze sobą. Jeśli jednak coś przypadkiem zwieje Ci wiatr lub nieopatrznie zgubisz po drodze, w wersji biodegradowalnej nie zaszkodzi tak bardzo środowisku.

Tak bezpieczne dla środowiska są na przykład chusteczki Velvet, w nowych opakowaniach nadających się w 100 % do recyklingu. Znajdujące się w nich okienka są pozbawione wkładki foliowej, dzięki czemu są całkowicie pozbawione plastiku. Opakowania chusteczek Velvet w całości nadają się do przetworzenia i ponownego wykorzystania. Zostały one pokryte m.in. specjalnym lakierem, który jest rozpuszczalny w wodzie i jej nie zanieczyszcza.

7. Zimowy wyjazd w tropiki

Czym jest filozofia leave no trace?

Na egzotycznych wakacjach także stosuj filozofię leave no trace – zasady są bardzo proste i znajdziesz je poniżej.

  • Używaj bezpiecznych kremów z filtrem – tradycyjne kosmetyki ochronne z filtrem UV mogą szkodzić życiu podwodnemu i zanieczyszczać morza oraz oceany. Dlatego upewnij się, że kremy, które stosujesz, są przyjazne rafie koralowej. Taka informacja powinna znaleźć się na opakowaniu produktu. Oznacza to, że dany krem posiada bezpieczne dla podwodnych organizmów filtry UV, zazwyczaj mineralne.
  • Nie zabieraj nic z plaży – zabieranie muszelek czy kamieni z plaży odbija się na ekosystemie wodnym. Często muszle są schronieniem dla wielu mikroorganizmów wodnych. Do tego spowalniają one erozję plaż. W wielu krajach za zbieranie muszli grożą duże kary pieniężne.
  • Nie rób zdjęć z rozgwiazdą – rozgwiazdy, z którymi zdjęcia możesz znaleźć w Internecie, to żywe stworzenia. Dotykanie ich, wyjmowanie z wody, może powodować u nich dyskomfort, nawet ból. Są one bardzo delikatne i dotykając je, możesz przenieść na nie ludzkie bakterie. Wyjęte na dłużej z wody, umierają.
  • Zabierz po sobie wszystko z plaży – pamiętaj, aby zabrać z plaży wszystko, co na nią przyniesiesz. W trakcie plażowania, zabezpiecz wszelkie jedzenie, aby nie zostało zabrane przez żyjące na plaży ptaki czy inne mikroorganizmy. Jedzenie może im szkodzić tak samo, jak zwierzętom żyjącym w lesie.
  • Chodź po wyznaczonych trasach – chodź w okolicach plaży tylko po wyznaczonych ścieżkach, zwłaszcza w lesie czy w okolicach wydm. W ten sposób najlepiej ochronisz znajdującą się wokół niej przyrodę.

Dzięki wprowadzeniu tych kilku prostych zmian w trakcie swoich podróży, staniesz się odpowiedzialnym turystą. Spędzając czas w lesie, w górach czy na plaży, nie zakłócisz lokalnego ekosystemu i przysłużysz się naturze.