Skip to main content

Międzynarodowy Dzień Lasów 2023

To święto jest idealną okazją, aby dowiedzieć się dlaczego lasy są dla nas tak ważne i jak możesz o nie lepiej zadbać, nie ruszając się nawet z domu.

Międzynarodowy dzień Lasów

21 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lasów. To idealny dzień, aby uświadomić sobie niezwykle istotną rolę lasów w naszym życiu. Poniżej znajdziesz kilka ciekawostek i faktów dotyczących naszych polskich oraz zagranicznych lasów.

1. W polskich lasach żyje ponad 1,5 miliona zwierząt! Należą do nich między innymi jelenie, sarny czy dziki.

Międzynarodowy dzień Lasów 2023
2. W Polsce każdego roku sadzi się w lasach aż 500 milionów drzew. Dzięki temu powierzchnia lasów, mimo ścinania drzew na pozyskiwanie drewna, niewiele się zmniejsza.

3. Lasy zajmują około 30 procent naszego kraju!

Kiedy jest Międzynarodowy Dzień Lasów?
4. Dobrze przemyślane zasadzanie lasów w pobliżu terenów zabudowanych pozwala obniżyć temperaturę w mieście nawet o 8 stopni Celsjusza.

5. To właśnie w okresie, w którym wypada Międzynarodowy Dzień Lasów leśnicy zaczynają zasadzać pierwsze drzewa w roku.

Międzynarodowy Dzień Lasów – kiedy?
6. Gdyby miasta i budynki były budowane z drewna, zamiast z betonu czy stali, można by obniżyć emisję dwutlenku węgla aż o ponad 30 %.

Dlaczego lasy są nam potrzebne?

Istnieje wiele powodów, dla których powinniśmy troszczyć się o lasy. Oto kilka z nich:

  • Lasy zapobiegają katastrofom naturalnym. Dzięki temu, że zmniejszają erozję gleby i ją użyźniają, zapobiegają osuwiskom ziemi. Dzięki pochłanianiu opadów i produkowaniu pary, zapobiegają też powodziom. Dodatkowo stanowią barierę dla wiatru. Są więc w stanie ocalić życie bardzo wielu ludziom.
  • Pochłaniają dwutlenek węgla. Wylesianie lasów prowadzi więc do bardzo ważnych konsekwencji, bo w jego wyniku dochodzi do uwalniania ogromnych ilości dwutlenku węgla do atmosfery. Sprzyja to kryzysowi klimatycznemu. Dwutlenek węgla jest przekształcany przez drzewa w tlen. Jedno drzewo liściaste jest w stanie wyprodukować dziennie zapotrzebowanie tlenu aż dla dziesięciu osób!
  • Zapewniają bioróżnorodność. Lasy są domem dla wielu gatunków zwierząt, ptaków i owadów. Dodatkowo są też bardzo ważne dla człowieka. Szacuje się, że życie aż 1,6 miliarda ludzi na całej ziemi jest uzależnione od lasów.

     

     Międzynarodowy dzień Lasów – młody lis

  • Oczyszczają powietrze. Nie tylko z dwutlenku węgla, ale też z innych zanieczyszczeń, jak tlenek węgla, dwutlenek siarki czy dwutlenek azotu. Naukowcy wyliczyli, że tylko w samych Stanach Zjednoczonych drzewa ocalają rocznie życie aż 850 osobom poprzez samo usuwanie zanieczyszczeń z powietrza.

     

    Międzynarodowy dzień Lasów

Jak możemy zadbać o lasy?

Pojawia się więc bardzo ważne pytanie: w jaki sposób każde z nas może zadbać o lasy. Zacznij od tego, jak zachowujesz się będąc w lesie. Poniżej znajdziesz ściągawkę z tego co robić, a czego nie robić w lesie.

Jak dbać o las:

  • Sprzątaj po sobie. Nie pozostawiaj niczego w lesie. Zabierz ze sobą wszystkie przyniesione śmieci czy też resztki jedzenia. Pozostawienie resztek jedzenia może wyrobić w dzikich zwierzętach złe nawyki albo po prostu im zaszkodzić.

     

    Międzynarodowy dzień Lasów

  • Podążaj wyznaczonymi ścieżkami. Spaceruj, wspinaj się oraz jeździj na rowerze tylko po wyznaczonych ścieżkach, aby nie naruszać delikatnego lokalnego ekosystemu. Jeśli spędzasz noc w lesie, rób to tylko w wyznaczonych do tego miejscach.
  • Zachowaj ciszę. Lasy to nie miejsce na muzykę czy głośne rozmowy, bo mogą płoszyć zwierzęta.

Tego nie rób w lesie:

  • Zero ognia. Nie pal w lesie ani nie korzystaj z ognia (chyba, że w wyznaczonych do tego miejscach).
  • Zwierzęta na nie. Jeśli w danym lesie jest zakaz wchodzenia z psami, nie łam reguł. Trzymaj psa też na smyczy, jeśli jest to nakazane, bo może płoszyć dziką zwierzynę.

     

    Międzynarodowy dzień Lasów – pies w lesie

  • Nie zabieraj nic z lasu. W większości lasów możesz zbierać grzyby czy jagody na własny użytek, ale nie ścinaj drzew ani nie zrywaj liści.

Zadbaj o lasy w swoim domu

Chronić lasy możesz też w swoim domu. Twoje codzienne nawyki mają ogromny wpływ na ich bezpieczeństwo i zachowanie ich zdrowego ekosystemu. Mądrze korzystaj z rzeczy stworzonych z drewna czy z papieru. Oto najważniejsze działania.

1. Ogranicz zużycie papieru
Nie musisz z niego rezygnować, ale warto zmniejszyć jego zużycie. Zwłaszcza w sytuacjach, w których tak naprawdę nie jest on niezbędny. Dlatego zrezygnuj z jednorazówek papierowych. Zamiast na przykład słomek z papieru używaj metalowej, którą warto mieć zawsze przy sobie.

2. Segreguj odpady
Staraj się jak najsolidniej segregować odpady, w tym papier. Dzięki temu będzie mógł on zostać przetworzony i ponownie wykorzystany, a to zmniejszy konieczność pozyskiwania go z drzew. Staraj się wybierać też produkty z czystego papieru. Wiele produktów, na przykład papierowe kubki na kawę w kawiarniach, mają dodatek plastiku, dlatego nie nadają się do segregacji.

 

 Międzynarodowy dzień Lasów

3. Używaj papieru ze zrównoważonych i odpowiedzialnych źródeł
Kupuj ręczniki papierowe, papier czy chusteczki tych marek, które pozyskują jego główny surowiec, czyli celulozę, ze źródeł zarządzanych w sposób odpowiedzialny i zrównoważony. Tak jest w przypadku marki Velvet, która do produkcji papierowych produktów wykorzystuje wyłącznie celulozę pochodzącą z drzew z lasów odnawialnych i certyfikowanych FSC® (license number C119667) i PEFC (license number PEFC/32-31-086).

 

Znak Velvet – Save Nature
www.savenature.info

Taka bezpieczna dla środowiska celuloza została użyta między innymi w papierze toaletowym Velvet ecoROLL. Wybierając go dodatkowo dbasz o środowisko, bo jego opakowanie pochodzi w 30% z recyklatu, a przy jego produkcji ograniczono emisję dwutlenku węgla o 36%, a wykorzystanie plastiku o 28%.
Papier toaletowy Velvet ecoROLL
4. Włącz więcej technologii. Do swojego życia. Zamiast notować coś w zeszycie lub kalendarzu, rób to w notatkach w telefonie. Jeśli masz taką możliwość, korzystaj z e-booków, zamiast papierowych książek. Do stworzenia wszystkich papierowych rzeczy czy dodatków potrzebna jest celuloza, który jest produkowana ze ścinanych drzew.

5. Używaj mądrze drewna. Wybieraj meble czy produkty drewniane z recyklingu. Mają je już w swojej ofercie nawet duże sieciówki. Szukaj też mebli czy akcesoriów z drewna z drugiej ręki albo daj tym, które już masz nowe życie poprzez upcykling. Jeżeli nie wiesz czym jest upcykling, to zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

 

 Międzynarodowy dzień Lasów 2023

Już wiesz dlaczego lasy są tak ważne dla nas i dobra całej Planety i w jaki sposób możesz je łatwo chronić, dokonując mądrych wyborów w codziennym życiu!