Skip to main content

Jak nauczyć dzieci segregowania śmieci?

Segregacja śmieci dla dzieci - Jak nauczyć dzieci segregowania śmieci?

To dużo prostsze niż myślisz. Segregacja śmieci dla dzieci może być niezwykle interesującą zabawą. Poznaj najlepsze gry i sposoby, które nauczą dziecko większej troski o środowisko.

Zastanawiasz się, kiedy pojawia się najlepszy moment, aby nauczyć dziecko recyklingu? Tak naprawdę im szybciej zaczniesz, tym lepiej. Segregowanie śmieci dla dzieci może być tym, czym mycie zębów – nawykiem, który automatycznie wykonują każdego dnia. Aby tak się stało, warto nauczyć dziecko, czym jest recykling i wdrożyć jego zasady jak najwcześniej w jego życiu. Możesz to zrobić w formie zabawy. Jeśli w ten sposób będzie nauczana segregacja śmieci, dzieci będą chętnie w niej uczestniczyły. Sprawdź, jak je do tego skłonić.

1. Bądź wzorem – skuteczny recykling w domu

Zacznij od siebie. Dzieci najszybciej uczą się przez obserwację. Jeśli więc zauważą, że regularnie i dokładnie segregujesz śmieci, zaczną brać z Ciebie przykład. Aby segregacja odpadów dla dzieci była czymś ważnym, muszą zobaczyć, że jest też czymś ważnym dla Ciebie. Inaczej żadne gry i zabawy nie okażą się skuteczne. 

W domu powinny więc znajdować się specjalne kosze na poszczególne odpady, a recykling powinny być przeprowadzany starannie. Nie idź nigdy na skróty i nie wrzucaj do worka „zmieszane” wszystkiego, bo akurat nie masz czasu na segregację. Pamiętaj o tym, że dziecko widzi te skróty i może je w przyszłości naśladować.

2. Ucz recyklingu książkami i filmami

Tak jak przekazujesz dziecku wiedzę o świecie z pomocą edukacyjnych książek czy bajek, z ich pomocą możesz nauczyć je też recyklingu.

Poniższe książki sprawią, że segregacja śmieci dla dzieci może stać się czymś naprawdę istotnym:

  • „Plastik Fantastik”
  • „Śmiecio Gród”
  • „Sprężynek na tropie tajemnic”
  • „Wielka księga zabaw. Ratujmy Ziemię”
  • „Nie wszystko na wysypisko”

Widząc ulubionych lub ciekawych bohaterów, którzy dbają o środowisko, dzieci chętniej będą uczyć się recyklingu. Młodsze dzieci segregacji śmieci warto uczyć przy pomocy edukacyjnych bajek. Z łatwością znajdziesz je na popularnych platformach streamingowych, takich jak na przykład Youtube. Puszczaj je dziecku regularnie, aby nauczyło się łatwo zasad segregowania śmieci.

3. Wspólna zabawa w Zero Waste w domu – tworzenie nowych rzeczy ze starych

Jeśli Twoje dziecko rozpiera energia i nie lubi spędzać czasu przy książce lub telewizorze, zabawa to najlepszy sposób, aby nauczyć je dbania o środowisko. Rozpocznij wielką akcję „Zero Waste” w domu. Ogłoś, że od teraz przestajecie kupować multum nowych rzeczy, ale staracie się wykorzystywać te, które już macie i tworzycie z nich coś nowego. 

Oto lista tego, co możesz dokładnie zrobić:

 – Drugie życie foliowych torebek. Jeśli już znajdą się w Twoim domu, staraj się wykorzystywać je wielokrotnie. Używaj woreczków do przechowywania rzeczy po kilka razy. Siatki po zakupach wykorzystuj jako worki na śmieci. Resztki po opakowaniach papierów toaletowych czy ręczników papierowych Velvet wykorzystaj do tworzenia zabawek z dzieckiem.

 – Kartony i inne papierowe opakowania możesz wykorzystać do zbudowania dowolnie wszystkiego. Od zabawki dla dziecka, np. wycięcia robota z kartonu, po zbudowanie zamku czy nawet małego namiotu. Możesz użyć do tego też gazet czy zużytych wydrukowanych kartek.

 – Ponowne wykorzystanie ubrań – jeśli nie masz komu oddać starych ubrań, wykorzystaj je w innych sposób. Możesz poprzerabiać ubrania i na przykład z sukienki zrobić koszulkę do chodzenia po domu, a zniszczone ubrania pociąć na szmatki, którymi będziesz sprzątać w domu przez kolejne miesiące. Z dzieckiem możesz wspólnie uszyć też z nich ubrania dla lalek czy maskotek.

4. Konkurs w domu – kto zużyje najmniej niepotrzebnych rzeczy 

Już wiesz, jak wykorzystać kreatywnie rzeczy, które masz w domu, aby ich nie wyrzucać. Środowisko możesz chronić jednak w jeszcze inny sposób – zużywając mniej rzeczy. Aby zachęcić do tego dziecko, ogłoś w domu konkurs na jak najmniejsze zużycie „wszystkiego”. Nagrodę możecie ustalić wspólnie – może być nią zarówno wymarzona przez dziecko zabawka, gdy wygra konkurs, jak też zwolnienie go na przykład ze zmywania naczyń na kilka tygodni. Rzeczy, które warto ograniczyć i przyznawać za nie punkty w konkursie to:

 – Mniejsze zużycie wody – osoba, która najkrócej bierze prysznic i najczęściej wyłącza podczas niego wodę, dostaje specjalne punkty.

 – Ograniczenie butelek – butelki po wodzie, sokach, słodkich napojach, potrafią wygenerować naprawdę dużo odpadów. Niech ich jak najmniejsze zużycie będzie kolejnym punktem w konkursie. Nauczy to dziecko, że zamiast kupować kilka półlitrowych butelek wody, lepiej kupić dużą butelkę czy baniak i ograniczyć zużycie plastiku.

 – Własny worek na śmieci – niech każda osoba w rodzinie ma oddzielne worki podczas trwania konkursu. W ten sposób łatwo będzie można podliczyć, kto zużył najmniej śmieci. Segregacja śmieci dla dzieci wyda się wtedy niezwykle ważna.

5. Cykliczne sprzątanie okolicy lub lasu z dzieckiem

To bardzo ważny element edukacji, bo pokazuje dziecku, dlaczego w ogóle warto segregować odpady. Umów się z dzieckiem, że w sobotę sprzątacie na przykład okolicę domu, a w niedzielę jedziecie sprzątać las.

Dasz w ten sposób dziecku bardzo ważną lekcję – Ziemia nie ma nieograniczonych zasobów, a śmieci nie lądują w powietrzu. Nadmiar odpadów, zwłaszcza tych niepodawanych recyklingowi, odkłada się w naturze i zanieczyszcza środowisko. Segregowanie śmieci dla dzieci nabierze zupełnie innej rangi ważności.

6. Stwórz dziecku jego przestrzeń do recyklingu

Żeby dziecko jeszcze silniej poczuło, jak ważna jest jego rola w segregowaniu śmieci, na początek warto, aby posiadało własną przestrzeń do recyklingu. Dlatego znajdź dla niego kąt, w który umieścisz dla niego pojemniki do recyklingu, na przykład oklejone naklejkami z misiami. Dzięki temu będzie czuło, że odpowiedzialność spoczywa też na nim, a rodzice nie będą segregować śmieci za nie. Segregacja dla dzieci powinna stać się równie ważnym zadaniem.