Dlaczego warto jeść dużo warzyw i owoców
Co jest zdrowsze – warzywa czy owoce? Czy lepiej jeść surowe czy gotowane warzywa? Jak myć warzywa i owoce? Poznaj nasz przewodnik po zdrowym odżywianiu.
1. Warzywa i owoce – dlaczego są zdrowe
Warzywa i owoce warto jeść z kilku powodów:
- To świetne źródło witamin i minerałów
Zarówno warzywa, jak i owoce, mają mnóstwo witamin i minerałów, np. witaminy A, C, E oraz magnez, cynk, potas czy kwas foliowy. Witaminy i składniki mineralne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego Twojego organizmu.
- Najlepsze źródła błonnika
Błonnik jest niezwykle ważny, bo reguluje metabolizm, pozwala zadbać o florę jelitową, wpływa też pozytywnie na poziom cholesterolu i cukru we krwi. Większość warzyw i owoców zawiera bardzo duże ilości błonnika.
- Zawierają przeciwutleniacze
W warzywach i owocach znajdziesz przeciwutleniacze, które są niezwykle ważne dla organizmu. W naszym ciele pod wpływem zanieczyszczeń powietrza, niezdrowej diety oraz toksyn pochodzących ze środowiska, powstają stany zapalne, które mogą prowadzić do rozwoju chorób serca czy nowotworów. Przeciwutleniacze działają jak tarcza dla organizmu i chronią go przed pojawianiem się stanów zapalnych.
Ile warzyw i owoców należy jeść dziennie? Według ekspertów powinno się jeść pięć porcji dziennie. Co to dokładnie oznacza? Odpowiada to jednemu dużemu owocu, np. jabłku lub kilku małym, jak śliwki oraz ilości warzyw odpowiadającej sałatce.
2. Które owoce i warzywa są najzdrowsze
* Lista najzdrowszych warzyw i owoców
Nie wszystkie warzywa i owoce są tak samo zdrowe. Niektóre powinny znajdować się w Twojej diecie w mniejszej, a inne w większej ilości.
Których powinno być najwięcej? Przede wszystkim zielonych i liściastych warzyw. Zawierają one najwyższe ilości przeciwutleniaczy i witamin. Mogą one zbierać jednak najwięcej zanieczyszczeń, np. pestycydów, dlatego mycie warzyw i owoców, takich jak np. borówki, jest bardzo ważne. Równie zdrowe są też brokuły, cukinia, oliwki czy papryka.
Co warto ograniczyć w diecie? Na pewno należy uważać na warzywa skrobiowe, takie jak ziemniaki czy kukurydza. Mają one wysoki indeks glikemiczny, co oznacza, że gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi. Szybkie i częste skoki cukru mogą prowadzić do cukrzycy i wielu innych schorzeń, a także powodować nawracające uczucie głodu.
Z owoców najzdrowsze są owoce leśne, np. maliny, borówki, jagody, truskawki. Ostrożnie natomiast z bananami czy ananasem. Mają dużo kalorii, a także wysoki indeks glikemiczny.
*Warzywa surowe czy gotowane
Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista. Przeważnie surowe warzywa są zdrowsze, bo mają więcej witamin i minerałów. Jednak w przypadku niektórych warzyw, po ugotowaniu zwiększa się przyswajalność zawartych w nich składników. Należą do nich:
- pomidory
- szparagi
- grzyby
- brukselka
Niektóre warzywa zdecydowanie należy jeść jednak surowe, bo po ugotowaniu zwiększa się gwałtownie ich indeks glikemiczny. Należą do nich przede wszystkich marchewka i buraki.
3. Warzywa i owoce – na co zwracać uwagę
Sprawdź, na co jeszcze warto zwracać uwagę, zwiększając ilość warzyw i owoców w diecie.
- Warzywa i owoce organiczne lub z małych upraw – najzdrowsze są warzywa pochodzące z naturalnych upraw, przy których nie stosuje się pestycydów, lub z upraw organicznych. Dotyczy to zwłaszcza warzyw liściastych oraz owoców, których się nie obiera i które rosną blisko ziemi.
- Owoce a cukrzyca – w przypadku cukrzyków lub osób z insulinoopornością, należy ograniczyć ilość owoców w diecie. Warto wybierać te zawierające małe ilości węglowodanów i które nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru. Na tej liście znajdziesz owoce leśne, arbuza czy melona.
- Mycie warzyw i owoców – czym myć warzywa i owoce? Zazwyczaj wystarczy zwykła woda. Niektórzy lubią stosować też naturalne środki myjące do warzyw i owoców, które silniej są w stanie usunąć z nich zanieczyszczenia, takie jak pestycydy.
Mycie warzyw i owoców jest ważne, zwłaszcza, jeśli jesz je na surowo. W ten sposób usuwasz potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia zanieczyszczenia, pasożyty czy bakterie.
Do osuszania warzyw i owoców stosuj niezwykle chłonny ręcznik papierowy Turbo Velvet, który jest całkowicie bezpieczny do stosowania w kontakcie z żywnością. Jest też bardzo wytrzymały, a jego TURBO duża rolka wystarczy Ci naprawdę na długo.
- Jedz sezonowo – aby dostarczyć sobie jak najwięcej witamin i minerałów, jedz owoce i warzywa, które są w sezonie. Zimą nie wybieraj tych sprowadzanych z zagranicy, ale przeżuć się na kiszonki. Naturalnie kiszone warzywa świetnie wspierają florę bakteryjną jelit. Zimą możesz wybierać też mrożonki. Znajdujące się w nich warzywa i owoce są zbierane i mrożone w sezonie, dlatego zachowują wiele cennych witamin i minerałów.
- Weganie a suplementy – jeśli jesteś weganinem lub weganką, masz już w swojej diecie na pewno duże ilości warzyw i owoców. W przypadku takiej diety warto pamiętać o suplementacji, a przede wszystkim regularnym sprawdzaniu parametrów, takich jak poziom witaminy B12, żelaza oraz ferrytyny.
Już wiesz, które warzywa i owoce są najzdrowsze, w jakiej formie najzdrowiej je jeść i jak je myć. Wprowadź nowe zasady działania do swojej kuchni już dziś, dla lepszego zdrowia i samopoczucia!
Wiesz jaki powinien być dobry ręcznik papierowy? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy: https://velvet.pl/reczniki-papierowe-jak-wybrac-najlepsze-2/