Skip to main content

Czysty dom w dobie pandemii

Naturalne środki czystości stają się coraz bardziej popularne w polskich domach. Chociaż dla wielu osób ekologiczne detergenty stanowią tylko przejściową modę, to trend ten jest pożyteczny ze względu na ochronę środowiska i zdrowia domowników, co jest bardzo ważne zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Naturalne środki czystości bywają też dużo tańsze od tych spotykanych na sklepowych półkach. Jak utrzymać naturalnie czysty dom? Wbrew pozorom nie jest to wcale trudne.

Wiele osób docenia ekologiczne detergenty ze względu na ich przyjazne dla środowiska właściwości. Po pierwsze, środki piorące i myjące produkowane własnoręcznie z nietoksycznych składników nie zanieczyszczają środowiska ani nie powodują tylu podrażnień i alergii, co powszechnie dostępne chemikalia. Po drugie, domowe detergenty nie emitują szkodliwych oparów, jak ma to miejsce w przypadku niektórych substancji (wybielacze, środki z amoniakiem). Ekologiczne, samodzielnie zrobione produkty do mycia i czyszczenia powierzchni są także pozbawione barwników i konserwantów powodujących różnego rodzaju podrażnienia. Można bez obaw ich używać, stosując do przecierania powierzchni ręczniki papierowe Velvet, nawet w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci.

Naturalnie czysty dom

Dezynfekowanie powierzchni ręcznikiem Turbo Velvet – Czysty dom w dobie pandemii

Półki sklepowe nie zawsze były pełne detergentów o przeróżnych kolorach i zapachach. Dawniej do sprzątania wykorzystywano wiele produktów pochodzenia naturalnego. Higiena w domu może być utrzymana przy użyciu kilku powszechnie dostępnych artykułów. Co warto mieć, gdy chce się utrzymać czysty dom bez chemikaliów?

Ocet

Zwyczajny ocet spirytusowy nie ma zbyt wielu zwolenników ze względu na swój charakterystyczny, gryzący zapach – a szkoda! Warto raz na jakiś czas znieść aromat na rzecz utrzymania naturalnie czystego domu. Roztwór wody z octem w stosunku 1:1 nada się do usunięcia uporczywego zapachu z pojemnika, w którym przechowywano czosnek albo inny aromatyczny produkt. Ocet funkcjonuje także jako doskonały odkamieniacz. Zagotowanie octu w czajniku, a następnie dwukrotne uruchomienie sprzętu z samą wodą sprawi, że urządzenie oczyści się z zalegającego kamienia. Ocet świetnie nadaję się też do usuwania kamienia z baterii umywalkowych – wystarczy obłożyć armaturę chłonnymi ręcznikami papierowymi Velvet Turbo, spryskać octem i pozostawić na pół godziny.

Soda oczyszczona

Żaden ekologiczny czysty dom nie obejdzie się bez sody oczyszczonej – inaczej wodorowęglanu sodu. Produkt można bez problemu kupić w każdym sklepie spożywczym – najczęściej występuje na półce wraz z artykułami do pieczenia. Substancja doskonale sprosta tłustemu osadowi w kuchence mikrofalowej – wystarczy wytrzeć urządzenie wilgotną gąbką z naniesioną odrobiną sody, a następnie powtórzyć czynność ręcznikiem Velvet Turbo na wilgotno i na sucho. Wodorowęglan umyje też płytki i fugi w łazience. Łyżkę sody należy rozrobić z wodą i dodać trochę płatków mydlanych. Takim roztworem można skutecznie wyczyścić glazurę, przecierając ją ręcznikiem papierowym Turbo Velvet.

Ręczniki papierowe na każdą okazję

https://www.youtube.com/watch?v=GgDBJAnIw_o

Chłonne ręczniki papierowe Turbo Velvet znajdą zastosowanie w każdym domu – dzięki swojej chłonności i wytrzymałości sprawdzą się podczas codziennych porządków. Meble spryskane wodą z płynem do mycia naczyń i kilkoma kroplami olejku rycynowego oraz przetarte bibułą będą lśniące, a kurz nie będzie osiadał na nich zbyt szybko. Wyjątkowo mocne ręczniki Turbo Velvet usuną też brud z różnych powierzchni, wchłoną nadmiar tłuszczu z potraw i na wiele innych sposobów pomogą w utrzymaniu domu w czystości.

Dezynfekowanie powierzchni

https://www.youtube.com/watch?v=KlnzpgqYQ0M

Alt: Dezynfekowanie powierzchni ręcznikiem Turbo Velvet – Czysty dom w dobie pandemii

W dobie pandemii pozbywanie się mikroorganizmów i wirusów z dłoni oraz często dotykanych przedmiotów to konieczność. Dezynfekowanie powierzchni naturalnymi sposobami nie jest ani drogie, ani skomplikowane. Można oczywiście zaopatrzyć się w odpowiednią substancję w sklepie, ale ze sterylizacją równie dobrze poradzi sobie własnoręcznie zrobiony roztwór. Jak dezynfekować dom naturalnymi sposobami? Najprościej zaopatrzyć się w wysoko stężony spirytus – w sklepach można znaleźć produkty zawierające 95% czystego alkoholu etylowego. To świetny środek do pozbycia się z domowych powierzchni bakterii i wirusów.

Aby etanol skutecznie zabijał bakterie i wirusy, trzeba go jednak odpowiednio rozcieńczyć – zbyt wysoko stężony odparuje za szybko, a do tego tylko wysuszy otoczki mikroorganizmów i wirusów, zamiast wniknąć do ich wnętrza. By własnoręcznie zrobić środek dezynfekujący, należy do 200 ml spirytusu dolać 70 ml wody (około ćwierć szklanki). Pozostałe składniki można dobrać wedle uznania – nieco gliceryny zapobiegnie efektowi wysuszania skóry dłoni, a kilka kropli olejku eterycznego nada płynowi przyjemny aromat. Roztwór przelewamy do butelki z atomizerem i spryskujemy nim często dotykane powierzchnie takie jak klamki, uchwyty i poręcze. Wystarczy przetrzeć je następnie ręcznikiem Velvet Turbo – i gotowe. Dom jest czysty i zdezynfekowany.

Higiena w domu

Czysty dom to nie tylko powierzchnie umyte octem czy sodą oczyszczoną. Nikt nie jest w stanie obejść się bez proszku do prania. Odpowiednio sporządzony detergent poradzi sobie z uporczywymi plamami tak samo dobrze, jak środki dostępne w sklepach. By zrobić sobie proszek piorący, należy zaopatrzyć się w szklankę boraksu (soli kwasu borowego o właściwościach antybakteryjnych), szklankę sody kalcynowanej oraz dwie szklanki szarego mydła startego na wiórki (na przykład na tarce). Wszystkie składniki wystarczy wymieszać i przesypać do pojemnika. Do prania używa się od jednej do dwóch łyżek mieszaniny.

Domowa maseczka ochronna

https://www.youtube.com/watch?v=vMoF0dqnNzE

Wiadomo już, jak dezynfekować dom za pomocą roztworu alkoholu etylowego. Co z ochroną zdrowia w przestrzeni publicznej? Maseczka chroni przed częścią mikroorganizmów i cząstek wirusów, które są w stanie dostać się do organizmu drogą wziewną. Jednorazowe akcesoria należy regularnie wymieniać, a materiałowe często prać. Czy domowa maseczka ochronna jest trudna do zrobienia? Absolutnie nie. Może ją wykonać każdy.

Jak zrobić domowe maseczki ochronne? Wystarczy ręcznik papierowy Velvet Turbo, tasiemka lub gumka i zwykły zszywacz. Ręcznik Velvet Turbo (jeden kawałek) składamy w harmonijkę, a następnie do jego boków zszywaczem przyczepiamy odpowiedniej długości gumki lub tasiemki. Rozkładamy maseczkę tak jak robimy to z maską ochronną kupioną w aptece i gotowe – możemy w ten sposób poratować się w każdej sytuacji. W dobie pandemii ręczniki papierowe Velvet Turbo przydadzą się nam także, gdy myjemy ręce, a o tym zawsze należy pamiętać. W miejscach publicznych czy nawet po przyjściu do własnego domu o wiele bezpieczniej jest wytrzeć umyte ręce w jednorazowy ręcznik papierowy.