Skip to main content

Co zabrać ze sobą na kemping?

Wybierasz się pod namiot albo w podróż kamperem? Sprawdź, co warto ze sobą zabrać, aby spędzić niezapomniane i bezpieczne wakacje.

Kobieta i mężczyzna spędzający czas na kempingu – Co zabrać ze sobą na kemping?1. Niezbędne podstawy – od czego zacząć?

Jeśli wybierasz się pod namiot, na pewno potrzebujesz następującego wyposażenia:

  • dmuchany materac lub mata, najlepiej samopompujące
  • śpiwór
  • ręczniki szybkoschnące
  • lampki turystyczne
  • kuchenka turystyczna oraz wyposażenie kuchni
  • komplet ubrań na każdą pogodę – zimne i deszczowe dni czy upały
  • przenośny prysznic, jeśli spędzasz wakacje w miejscu, gdzie nie ma zorganizowanego pola kempingowego
  • filtr do wody, jeśli planujesz mieszkać w naprawdę dzikich miejscach
  • ręcznik papierowy, taki jak ręcznik papierowy Velvet Extra Long. Zwłaszcza w namiotach klasyczne szmatki się nie sprawdzają, bo ciężko o ich osuszenie. Ręcznik Velvet jest bardzo chłonny, dlatego bardzo mała ilość pozwoli Ci szybko uprzątnąć najbliższe otoczenie po biwakowaniu czy nawet osuszyć namiot po deszczu. Do tego nie rozwarstwia się i nie pozostawia kłaczków. To pozwali Ci lepiej zadbać o środowisko, w którym wypoczywasz, według zasady „Leave no trace”.

Jeśli nocujesz w przyczepie lub domku kempingowym, może nie będziesz potrzebować tych wszystkich elementów. Gdy wynajmujesz od kogoś przyczepę lub domek, dowiedz się od właściciela, co znajduje się na wyposażeniu.

2. Środki higieniczne

To ważny element każdej podróży, niezależnie od tego, w jakich warunkach będziesz kempingować. Potrzebne Ci będą:

 – Kosmetyki na kemping – najlepiej wybierać te wielofunkcyjne, typu szampon i żel w jednym, albo szampon z odżywką. Warto pamiętać również o kremie z filtrem, najlepiej z SPF minimum 30.

 – Spray na komary – to niezwykle istotny preparat, zwłaszcza jeśli planujesz zainstalować się w lesie czy nad rzeką. Warto mieć ze sobą też łagodzący preparat na ugryzienia. 

 – Apteczka – jeśli do najbliższego miasta będziecie mieć kawałek, weź koniecznie zestaw plastrów, bandaży, preparat do odkażania skóry, leki na zatrucie pokarmowe, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.

Nawilżany  papier toaletowy – na przykład Velvet. To idealne wyjście, jeśli kempingujecie na dziko i nie zawsze macie dostęp do bieżącej wody. Taki papier jest bardzo delikatny i przywraca naturalne pH skórze. Możesz odświeżać nim też ręce. Mokry papier toaletowy Velvet kupisz też w wersji Junior dla dziecka na przedłużony weekend za miastem. Pamiętaj też o wzięciu zapasu klasycznego, suchego papieru toaletowego Velvet.

3. Kempingowa elektronika

To bardzo ważny punkt Twojego wyjazdu, jeśli wybierasz się pod namiot w bardziej odizolowane miejsce. Wtedy musisz pomyśleć przede wszystkim o agregacie prądotwórczym, na przykład jednofazowym oraz przedłużaczach. Pomyśl o routerze wifi, jeśli musisz mieć stały dostęp do internetu. Jeśli nie planujecie jeść tylko suchego prowiantu lub stołować się w restauracjach, potrzebna będzie też kuchenka gazowa lub elektryczna. Podobnie ważnym elementem jest lodówka – większych rozmiarów lub turystyczna. Warto rozważyć też zabranie grilla. Aby wieczorem móc komfortowo spędzać czas również na zewnątrz, dobrze jest pomyśleć o lampkach lub innej formie oświetlenia.

4. Spędzanie wolnego czasu

Mężczyzna leżący na hamaku - Co zabrać ze sobą na kemping? Aby miło spędzać czas podczas wyjazdu nie zapomnij o krzesełkach turystycznych i stoliku. Przydadzą Wam się również:

Hamak – jeśli planujecie spędzać czas w mocno zadrzewionych miejscach.

Gry i zabawy – idealnie sprawdzą się podczas gorszej pogody oraz gdy podróżujecie z dziećmi.

Sportowe akcesoria – zawsze dobrym pomysłem jest zabranie zestawu do badmintona czy do sportów wodnych, jeśli urlop spędzacie nad morzem.

Zapas książek – w klasycznej papierowej formie lub ebooków.

5. Kemping z dzieckiem – o czym należy jeszcze pamiętać

Jeśli spędzasz wakacje z małym dzieckiem, na pewno Twoja apteczka musi być wyposażona na każdą okazję. Dzieci mają słabszą, budującą się odporność i łatwiej chorują. Niezwykle ważnym elementem jest krem z bardzo wysokim filtrem, bo poparzenia u dzieci są bardziej niebezpieczne, niż u dorosłych. W przypadku wakacji nad morzem, lepiej wybierać kremy z filtrami mineralnymi, które nie zagrażają życiu morskiemu. Jeśli wybierasz się na wakacje z niemowlakiem, pomyśl o zastąpieniu wózka chustą lub nosidełkiem. Będzie Ci się łatwiej poruszać po nierównym terenie.

Co dodatkowo zabrać na kemping z psem?

Potrzebujesz naturalnie zapasu karmy, odpowiedniego legowiska oraz misek. Bardzo ważne, zwłaszcza w lasach, są spreje na owady oraz szczypce do wyciągania kleszczy. Dobrze jest też pomyśleć o założeniu psu obróżki przeciw kleszczowej przed wyjazdem.

Jak najlepiej rozstawić się na kempingu?

Gdzie najlepiej rozstawić namiot lub przyczepę? Zawsze warto kierować się tymi zasadami:

 – Szukaj cienia – zarówno przyczepa, jak i namiot, mają tendencję do szybkiego nagrzewania się w słońcu. Jeśli lubisz dłużej pospać albo zależy Ci na wysokim komforcie, szukaj zawsze cienia. Unikaj jednak stawiania namiotu bezpośrednio pod drzewami w deszczowe czy burzowe dni.

 – Na płaskim terenie – najlepiej ustaw namiot na płaskim terenie. Wcześniej usuń z niego wszystkie kamienie czy ostre przedmioty, które mogłyby przebić jego dno.

– W odstępie od wody – jeśli biwakujesz bardziej na dziko, pamiętaj, aby trzymać się zasady rozstawiania kempingu w odległości minimum 50 m od wody. W przypadku ulewnych deszczy to bezpieczny odstęp, gdy rzeka czy potok niespodziewanie wyleją.