Skip to main content

Jak ograniczyć odpady w codziennym życiu?

Zmniejsz zużycie plastiku i papieru oraz ogranicz kupowanie elektroniki, nowych ubrań już teraz. Sprawdź, jak zrobić to łatwo i bez większych wyrzeczeń!

Dlaczego należy ograniczać odpady?

Z pewnością już wiesz, jak ważne jest ograniczenie zużycia plastiku. Równie ważne dla Ciebie powinno być jednak zmniejszenie produkcji wszelkich innych odpadów – papierowych, szklanych, odpadów z ubrań, itd. Przy produkcji każdej z tych rzeczy zostaje zużyte mnóstwo energii oraz wytwarzanych jest dużo gazów oraz zanieczyszczeń, które zatruwają środowisko, w tym powietrze i wodę. Kupując ubrania czy np. akcesoria domowe, a potem szybko je wyrzucając, przyczyniasz się do ich większej produkcji. Całkiem niedawno Internet obiegło zdjęcie pokazujące tony zalegających ubrań u wybrzeży Ghany w Afryce, których nie można już zrecyklingować. Właśnie dlatego postaraj się ograniczyć produkowanie odpadów w codziennym życiu do minimum. Poniżej znajdziesz proste wskazówki, jak zacząć.

1. Sposoby na ograniczanie plastiku

Kobieta wyrzucająca do żółtego śmietnika plastikowe opakowanie – segregowanie śmieci – Jak ograniczyć odpady w codziennym życiu?
Zacznij od największego wroga natury – plastiku, bo najwolniej rozkłada się on w przyrodzie i najtrudniej go recyklingować. Oto kilka łatwych sposobów na jego ograniczenie:

  • Wybieraj pojemności XL – woda w większej butelce, środek do prania czy kosmetyk w opakowaniu XL to bardzo prosty i skuteczny sposób na mniejsze zużycie plastiku.
  • Stosuj zasadę „zero” – kosmetyki w kostce lub szklanych opakowaniach. „Luźne” orzechy, niepakowane w folie owoce. Staraj się kupować jak najmniej produktów pakowanych w plastik. Może ta liczba nie będzie równa zeru, ale staraj się, aby była mu jak najbliższa.
  • Jak plastik, to z recyklingu – przy kupnie pewnych rzeczy trudno uniknąć plastiku, bo najlepiej chroni on produkty podczas transportu. Możesz jednak wybierać produkty, takie jak papier toaletowy czy ręczniki papierowe, pakowane w plastik pochodzący przynajmniej częściowo z recyklingu. Tak jak w przypadku papieru toaletowego Velvet ecoROLL, którego opakowanie pochodzi w 30% z recyklatu. Dzięki temu przyczyniasz się do mniejszego zużycia odpadów, bo korzystasz z plastiku z drugiego obiegu, a nie świeżo wyprodukowanego.

 

Dwa opakowania papieru toaletowego Velvet ecoRoll na drewnianym stole – ekologiczne rozwiązanie do Twojej łazienki – Jak ograniczyć odpady w codziennym życiu?

  • Ostrożnie z wersjami podróżnymi – wersje podróżne produktów do kabinówki, na przykład kosmetyków, są na pewno wygodną opcją, ale niezbyt ekologiczną. Opakowania kosmetyków szybko wylądują potem w koszu. Zamiast inwestować w produkty mini, kup opakowania wielorazowe do podróży i przelewaj w nie kosmetyki z dużych opakowań, które stosujesz na co dzień.

2. Sposoby na ograniczanie papieru

Kobieta trzymająca w rękach pojemnik z makulaturą – Jak ograniczyć odpady w codziennym życiu?

  • Zrezygnuj z produktów jednorazowych – kawa w papierowych kubkach na wynos, papierowe słomki czy talerzyki są na pewno lepszą alternatywą od plastiku, ale nie są obojętne dla środowiska. Wprawdzie łatwiej się je przetwarza, ale nadal są odpadami, na których produkcję i recykling trzeba zużyć energię. Dlatego staraj się ograniczać ich zużycie do minimum. Kup własny aluminiowy kubek na kawę, metalową słomkę czy wielorazowe, podróżne sztućce.
  • Wybieraj produkty bez opakowań – marki, które naprawdę dbają o środowisko, ograniczają zużycie nie tylko plastiku, ale też papieru. Wiele kremów, past do zębów czy produktów do makijażu nie jest już pakowanych w kartonowe opakowania, ale są sprzedawane „luźno”.
  • Zrezygnuj z drukowania – rachunki, bilety lotnicze, potwierdzenia rezerwacji, miej zawsze w formie elektronicznej na mailu czy w telefonie, a nie w wersji papierowej.
  • Wybieraj papier dobrej jakości – kupując ręczniki papierowe czy papier toaletowy, zwracaj uwagę na jego jakość. Wytrzymałe trójwarstwowe ręczniki, takie jak ręczniki Velvet TURBO, będą bardziej chłonne i wydajne od klasycznych. Dzięki temu nawet jednym listkiem posprzątasz o wiele większą powierzchnię i zużyjesz o wiele mniej ręcznika!

 

3. Ograniczenie innych odpadów

Myśląc o ograniczeniu odpadów, wiele osób skupia się głównie na papierze, plastiku czy szkle. Tak naprawdę to jednak pozostałe odpady, takie jak ubrania czy elektronika, są najtrudniejsze do przetworzenia i zanieczyszczają środowisko.

W środowisku jest obecnie za dużo ubrań. Wiele używanych ubrań trafia do potrzebujących osób, ale większość jest wysyłana do Afryki, gdzie zalega na ulicach czy nawet plażach.

Uśmiechnięta dziewczyna trzymająca w rękach drewnianą skrzynkę z odzieżą używaną – Jak ograniczyć odpady w codziennym życiu?

Właśnie dlatego warto ograniczyć zużywanie i wyrzucanie ubrań. Jak najlepiej to zrobić? Inwestując w ubrania klasyczne, ponadczasowe, dobrej jakości oraz te, których naprawdę potrzebujesz. Przed kupnem kolejnych butów czy bluzki zastanów się, czy naprawdę jest Ci niezbędna. Weź pod uwagę, że produkcja każdego ubrania odbija się na środowisku.

Zmieniasz co roku telefon, smartwatch czy laptop? Pamiętaj o tym, że recykling elektroniki jest niezwykle trudny i energochłonny, bo większość takich sprzętów nie jest zaprojektowana w sposób, który przewiduje recykling. Co możesz zrobić w tym przypadku? Dbać o swój sprzęt, a gdy się zepsuje, napraw go, zamiast wymieniać na nowy.

Odpady z jedzenia w porównaniu ze wszystkimi pozostałymi odpadami wydają się niegroźne. Nie są jednak obojętne dla środowiska. Aż 1/3 całego produkowanego jedzenia jest obecnie marnowana. Tak naprawdę zostaje też wtedy marnowana cała energia oraz woda, które zostały użyte do wyprodukowana czy transportu jedzenia. Rozkładające się resztki jedzenia w naturze produkują też metan, gaz, który w negatywny sposób sprzyja zmianom środowiska.

Kobieta segregująca odpady biodegradowalne: resztki warzyw i owoców, a także skorupki jaj – Jak ograniczyć odpady w codziennym życiu?

Jak ograniczyć odpady z jedzenia?

  • Przed każdymi zakupami rób listę rzeczy, które chcesz kupić. Najlepiej zaplanuj wcześniej wszystkie posiłki na najbliższy czas, z wypisanymi składnikami, które chcesz użyć.
  • Przechowuj właściwie jedzenie – sprawdź w jakich warunkach najlepiej przechowywać dane produkty spożywcze – jak długo, na której półce w lodówce, w papierze, czy może szczelnym pojemniku. W ten sposób wydłużysz ich żywotność.
  • Zwiększ kreatywność – i twórz oryginalne, nowe potrawy z resztek, które masz w lodówce. Warzywa czy owoce zawsze możesz zblendować i zrobić z nich smoothie.
  • Nie bój się zamrażać – jeśli boisz się, że czegoś nie zjesz na czas, zamróź to na przyszłość.
  • Poszukaj banku żywności – do którego możesz oddać nadmiarowe jedzenie. W wielu miejscach stoją szafki – jadłodajnie, do których możesz włożyć jedzenie i każda potrzebująca osoba może je stamtąd odebrać.

Dzięki prostym zmianom możesz drastycznie ograniczyć produkcję odpadów w codziennym życiu i jeszcze lepiej zadbać o Planetę.
Dowiedz się również czym są ekoprojekty.