Skip to main content

Dzień Obniżania Kosztów Energii – TOP 10 sposobów na oszczędzanie energii w domu

 

Czy wiesz, że dzisiaj jest Światowy Dzień Obniżania Kosztów Energii? W dobie zmian klimatycznych to szczególnie ważne święto, które przypomina o konieczności rozsądnego podejścia do zagadnienia eksploatacji ziemskich zasobów. W jaki sposób możesz przyłączyć się do działań mających na celu obniżenie kosztów energii – zarówno tych finansowych, jak i środowiskowych? Poznaj proste sposoby na oszczędzanie jej w domu.

Jak oszczędzać prąd? Dzień Obniżania Kosztów Energii

1. Gaszenie światła przy opuszczaniu pomieszczenia

Oszczędzanie energii elektrycznej to proces składający się z wielu elementów. Bardzo często są to naprawdę niewielkie działania, które warto wdrożyć jako nawyki. Gaszenie światła w pustych pomieszczeniach to jedno z ważniejszych, a jednocześnie najprostszych – wystarczy jeden „pstryk”, a energia przestaje się marnować. Wyjątek stanowią niektóre żarówki energooszczędne – jeśli często przemieszczasz się między pokojami i wiesz, że za moment światło znów będzie Ci potrzebne, nie marnuj energii potrzebnej do ponownego rozpalenia żarówki.

2. Wyłączanie urządzeń elektrycznych po ich użyciu

Koszty energii elektrycznej bardzo często są podniesione przez pracę urządzeń, z których w danej chwili nie korzystasz. Jak często zdarza Ci się usnąć przy włączonym telewizorze lub zatrzasnąć wieko laptopa bez uprzedniego wyłączenia go? Nawet sporadyczne przypadki tego typu mogą znacząco wpłynąć na rachunki. Co zatem zrobić, aby wyeliminować złe nawyki? Przyda się praktyka skrupulatności oraz rozsądne planowanie czasu.

Jak oszczędzać energię?

3. Wyciąganie ładowarek z gniazd

Pamiętanie o wyciąganiu z gniazdek elektrycznych ładowarek i zasilaczy okazuje się kolejnym prostym nawykiem, który wpływa na oszczędzanie prądu. Urządzenie zyskuje przedłużoną żywotność (ewentualne przepięcia elektryczne mogą doprowadzić do zwarcia oraz zniszczenia przewodów), a Ty ograniczysz opłaty. Dobrym pomysłem jest wybór włączanej listwy elektrycznej – dzięki temu kable pozostaną w gotowości do użycia.

4. Oszczędzanie energii w kuchni

W jaki sposób przede wszystkim jest użytkowana energia elektryczna w Polsce? W warunkach domowych sporo prądu potrzebują sprzęty kuchenne. Pamiętaj, by nigdy nie umieszczać gorących produktów w lodówce, gdyż pochłonie to ogromną ilość energii. Zadbaj o dopasowanie rozmiarów garnków do wydzielonych obszarów na płycie, a z kuchenki mikrofalowej korzystaj jedynie, gdy jest to naprawdę niezbędne.

5. Korzystanie z energooszczędnych sprzętów

Oszczędzanie energii w domu warto rozpocząć już na etapie urządzania mieszkania. Sprzęty AGD klasy A+++ często mają nieco wyższą cenę początkową, lecz koszty ich eksploatacji sprawiają, że inwestycja się opłaca. Pralka, zmywarka, kuchenka, lodówka, odkurzacz, okap kuchenny… Może ich być naprawdę sporo, a wtedy każdorazowe użycie czyni niebagatelną różnicę. Pomyśl, ile zaoszczędzisz na użytkowaniu sprzętu, który włączasz codziennie.

Sposoby na oszczędzanie prądu

6. Wybieranie trybów oszczędzania baterii

W dobie urządzeń bezprzewodowych energia elektryczna czasami jest bagatelizowana. Jak to możliwe? Przez to, że Twój telefon nie musi być w nieustannym kontakcie z gniazdkiem elektrycznym, gdy go używasz, korzystanie z niego nie musi w oczywisty sposób kojarzyć się z marnowaniem prądu. Tymczasem im mocniej eksploatujesz smartfon czy tablet, tym częściej musisz podpinać go do zewnętrznego zasilania.

Zadbaj o właściwe użytkowanie baterii – wybieraj specjalne tryby jej oszczędzania, wyłączaj energochłonne narzędzia, takie jak Bluetooth czy geolokalizację, gdy z nich nie korzystasz, i zapoznaj się z optymalizacją korzystania z baterii.

7. Rezygnacja z niepotrzebnych urządzeń

Koszty energii możesz obniżyć także w najbardziej oczywisty sposób – realizując ideę zdrowego minimalizmu. Jeśli masz w domu sprzęty, które są regularnie podłączone do gniazdka, ale korzystasz z nich naprawdę rzadko, warto rozważyć pozbycie się ich. Być może znajdą nowego właściciela i zarazem drugie życie? Rozważ, czy naprawdę jest Ci potrzebna elektryczna suszarka na pranie oraz kolejny duży telewizor.

8. Wybieranie ekologicznych rozwiązań

Oszczędzanie energii można zacząć od… sfery analogowej i to już od najmłodszych lat. Zanim dziecko opanuje cały alfabet, prawdopodobnie nie będzie mu potrzebny tablet z rysikiem – kartka papieru oraz kredki na wczesnym etapie rozwoju przynoszą znacznie więcej frajdy. Przyjrzyj się także swojemu ekwipunkowi elektronicznych urządzeń do stylizacji – marzysz o prostych włosach? Przetestuj metody prostowania włosów bez prądu – są tańsze, a do tego nie niszczą włosów. Przydadzą się indywidualnie dobrane zestawy kosmetyków zawierających oleje i proteiny, szczotka jonizująca oraz uważna technika suszenia.

9. Gwarancja przepływu energii cieplnej

Energia cieplna i jej użytkowanie także są ważną częścią planowania domowego budżetu. Aby ograniczyć wydatki na nią, zadbaj o odpowiednią izolację – zarówno na etapie wykańczania domu, jak i później, za pomocą prostych dodatków. Pozostaw odsłonięte kaloryfery w ciągu dnia, a wieczorem zasuń roletę okienną, by ciepło nie uciekało oraz nie rozpraszało się. Nie wietrz pomieszczeń przy włączonym ogrzewaniu – automatycznie sprawiłoby to, że wydatek energetyczny stałby się większy.

10. Ekologiczne i ekonomiczne podejście

Działania na domową skalę są bardzo ważne – im więcej pojedynczych komórek zaangażuje się
w propagowanie ekologicznego podejścia, tym lepiej dla wszystkich. Jako firma odpowiedzialna społecznie także dbamy o to, by koszty energii elektrycznej (oraz cieplnej) były minimalizowane. Oszczędzanie prądu gwarantuje między innymi nowoczesny sprzęt, w który wyposażona jest nasza fabryka. Działamy dziś z myślą o jutrze – przyłącz się do nas!

Przekonaj się, że oszczędzanie energii nie jest czasochłonne ani skomplikowane. Na tych kilku prostych metodach, które z łatwością wprowadzisz do swojej codzienności, skorzystają zarówno Twój portfel, jak i nasza planeta. Zatem od czego zaczniesz?