Wiosenne porządki w ogrodzie – jak się do nich zabrać?
Kiedy po długiej i ponurej zimie słońce zaczyna coraz śmielej przyświecać i przyjemnie ogrzewać, podobnie jak cała przyroda budzimy się do życia. Mamy więcej energii i coraz chętniej aktywnie spędzamy czas na zewnątrz. To doskonały moment na porządki w ogrodzie, dzięki którym uczynimy go wyjątkowym miejscem, w którym z przyjemnością będziemy oddawać się relaksowi przez kolejne ciepłe miesiące. Jak wykonać prace porządkowe w ogrodzie krok po kroku? Oto garść podpowiedzi!
Wiosenne porządki w ogrodzie – czy są konieczne?
Sprzątanie raczej dość jednoznacznie kojarzy się nam z obowiązkiem, a co za tym idzie, jeśli tylko możemy go uniknąć, jeśli nie jest niezbędne, najchętniej zaniechalibyśmy go. Porządki w ogrodzie na wiosnę są jednak konieczne – i to co najmniej z kilku powodów.
Przebywanie w ogrodzie nie sprawi nam przyjemności, jeśli będzie to miejsce zaniedbane. Jeżeli nie przeprowadzimy stosownych prac, może się też okazać, że ogród będzie niebezpieczny. Zyskuje to szczególne znaczenie w chwili, gdy mamy małe dzieci lub często odwiedzają nas dzieci rodziny bądź znajomych. Ponadto, jeśli nie zadbamy o drzewa, krzewy, trawnik i grządki, nie spodziewajmy się, że wszystko pięknie zakwitnie i zazieleni się, a my będziemy niebawem zbierać okazałe plony.
Wiosenne prace w ogrodzie krok po kroku
Od czego zacząć? Zdecydowanie od… pozytywnego nastawienia do porządków w ogrodzie! Może to bowiem być naprawdę miło i aktywnie spędzony czas na zewnątrz. Pomyślmy o efektach, jakie czekają nas na koniec. Jeśli dobrze przygotujemy się do sprzątania, zanim się obejrzymy, nasz ogród będzie zachwycał!
W pierwszej kolejności musimy ustalić, kiedy sprzątać. To ważne, bo nie ma nic gorszego niż stres i ciągłe spoglądanie na zegarek. Jeśli nie zostawimy sobie porządków na ostatnią chwilę, będziemy mogli spokojnie wybrać słoneczny dzień – sprzątanie w deszczu i wietrze nie jest przyjemne.
Zacznijmy od tego, co najłatwiejsze, czyli od uprzątnięcia i wyniesienia śmieci (m.in. połamanych gałęzi, liści etc.), dzięki czemu łatwiej będzie nam poruszać się po ogrodzie. Usuńmy zabezpieczenia z roślin, przytnijmy suche, obmarznięte gałązki, przygotujmy glebę pod nowe sadzonki. Bardzo ważne jest pozbycie się chwastów, a także roślin, które nadmiernie się rozrosły. Teraz jest na to przysłowiowy ostatni dzwonek, gdyż później, kiedy zakwitną i rozrosną się jeszcze bardziej, zadanie to będzie szczególnie trudne i uciążliwe. Uprzątnijmy trawnik.
Teraz czas na sprzątanie tzw. małej architektury ogrodowej, czyli m.in. altanki, oczka wodnego i innych obiektów, o ile oczywiście je posiadamy. Nie zapomnijmy o dokładnym czyszczeniu mebli ogrodowych, tarasu, ścieżek i chodników. Bardzo ważne jest usunięcie chwastów, które rosną pomiędzy płytkami.
Co będzie potrzebne do prac ogrodowych?
Zacznijmy od prawidłowego przygotowania siebie. Koniecznie ubierzmy się adekwatnie do pogody i obowiązków, które zamierzamy wykonać. Solidne buty i rękawice ogrodowe to podstawa. Skompletujmy narzędzia ogrodowe: grabie, wertykulator, motykę, sekator. Możemy wyposażyć się w specjalne narzędzie do usuwania chwastów, które przyspieszy i ułatwi pracę, a także w myjkę ciśnieniową. Dzięki niej szybko i sprawnie usuniemy nawet największe zabrudzenia.
Przyda się również ręcznik papierowy, np. Velvet Jumbo Duo – niezwykle wytrzymały i chłonny. Nie rozrywa się i doskonale wchłania wodę. Jest niezastąpiony w sprzątaniu w każdych warunkach. Przyda się podczas wycierania umytych elementów małej architektury, do oczyszczania sprzętów ogrodowych i wycierania rąk. Jeżeli zamierzamy myć ręcznie, koniecznie przygotujmy odpowiednie detergenty – dobierzmy środek właściwie do czyszczonej powierzchni.
Sprzątanie w ogrodzie może być doprawdy przyjemną, wręcz relaksującą czynnością. I z pewnością takie będzie, jeśli dobrze je zorganizujemy!