Sprytne sposoby na pozbycie się sierści
Długie, krótkie, miękkie lub nieco bardziej szorstkie – uwielbiamy futro naszych zwierzaków! Trochę mniej, gdy zostaje na wszystkich tkaninach i meblach. Są jednak łatwe sposoby na jego wyczyszczenie. Specjalne ręczniki papierowe, szczotki do tkanin – poznaj te najskuteczniejsze.
Dlaczego należy regularnie usuwać sierść pupila
Być może mieszkając z psem lub kotem, zakładasz, że sierść pokrywająca każdy centymetr mieszkania, to rzecz nieunikniona. Mimo że usuwanie jej to nierówna walka, należy to robić regularnie. W przypadku alergika w domu jest to oczywiste. Jednak zalegająca sierść może szkodzić zdrowiu każdego z domowników. Z łatwością mogą rozwijać się w niej roztocza czy mikroorganizmy, które mogą sprzyjać infekcjom u ludzi, zwłaszcza skórnym czy oddechowym.
Dodatkowo na sierści niezwykle łatwo gromadzi się kurz, który też może wpływać na jakość oddychania. Właśnie dlatego pamiętaj o regularnym sprzątaniu sierści czworonoga. Poniżej znajdziesz łatwe sposoby na to, które nie zabierają zbyt wiele czasu.
Łatwe sposoby na pozbycie się sierści z domu
1. Samoprzylepne rolki
To dobry sposób, gdy masz w domu niewielkiego psa lub kota albo zwierzę o krótkiej sierści lub takie, które nie gubi jej zbyt dużo. Wtedy pojedyncze włoski możesz łatwo usunąć samoprzylepnymi rolkami. Łatwo z ich pomocą usuniesz sierść z ubrań czy kanapy. Równie szybko i skutecznie zrobią to również klasyczne ręczniki papierowe.
2. Szczotka do ubrań o gęstym włosiu
W przypadku kępek sierści przylegających do tkanin – na kanapie czy dywanie, to o wiele skuteczniejsze narzędzie. Takie szczotki posiadają gładkie wykończenie z weluru, które ściąga włoski z ubrań i tapicerki. Jeżeli nie masz jednak takiej szczotki w domu, możesz wypróbować coś, co masz pod ręką – np. silikonową szczotkę, której używa się do wyczesywania zwierząt. Spokojniemożna użyć jej też do czyszczenia tkanin z sierści. Dla lepszego efektu warto ją zwilżyć wodą, żeby sierść jeszcze lepiej do niej przylegała.
3. Gumowe rękawice w nietypowym zastosowaniu
Gumowe rękawice do sprzątania w domu ma prawie każdy z nas. Można używać ich jednak nie tylko do ochrony dłoni podczas sprzątania czy zmywania. Świetnie sprawdzą się one również w usuwaniu sierści po naszych czworonożnych przyjaciołach. Taka niepozorna rękawica może działać jak magnes na sierść – wystarczy, że odrobinę ją zwilżysz i przesuniesz dłonią po tkaninie, którą chcesz oczyścić. Czasami czynność tę trzeba kilkukrotnie powtórzyć, ale na koniec wystarczy opłukać rękawicę i porządki z głowy! Rękawice usuną sierść z materiałowych powierzchni szybciej niż na przykład szczotka.
4. Niezawodny odkurzacz do samochodu
Najłatwiej oczyścić jest oczywiście sierść małym odkurzaczem do samochodu. Masz wtedy pewność, że pozbędziesz się jej w co najmniej 90 procentach. Jeśli nie masz takiego specjalnego odkurzacza, możesz używać też małej i wąskiej końcówki, dołączonej do klasycznego odkurzacza.
Odkurzacz najlepiej służy do sprzątania dużych powierzchni i tkanin z sierści – podłogi, kanapy, dywanu. Najlepiej i bezwysiłkowo z Twojej strony ze sprzątaniem sierści z podłogi i dywanów radzi sobie robot do sprzątania. Wystarczy, że zaprogramujesz go na tryb usuwania sierści i w ogóle nie przejmujesz się sprzątaniem.
5. Myjka – nie tylko do szyb
Używasz myjek zakończonych gumowym paskiem, który ściąga zabrudzenia z szyb? To magiczne narzędzie nie tylko świetnie czyści wszystkie szklane powierzchnie, ale pozwala też w ekspresowy sposób pozbyć się sierści z różnych materiałów. Lekko zwilżona, bez dużego nacisku i wysiłku ściąga sierść z tkanin obiciowych i dywanów. Na pewno przyda się na większych powierzchniach, bo do czyszczenia ubrań niestety się nie nadaje.
6. Gąbka do zadań specjalnych
Najprostszym sposobem, z użyciem gadżetu, który na pewno masz w domu, jest usuwanie sierści zwilżoną gąbką do naczyń, a dokładniej jej bardziej szorstką stroną. Najskuteczniej sprawdza się ona w przypadku małego nagromadzenia sierści. Przy dużym zbiorowisku wymaga to niestety ciągłego obmywania gąbki z sierści i ponownego czyszczenia powierzchni, co może być dosyć czasochłonne.
7. Ręcznik papierowy – domowy niezbędnik
Delikatna sierść często unosi się w powietrzu i osadza także nieco wyżej – np. na stolikach i blatach. Najłatwiejszy sposób na wysprzątanie mebli to przetarcie ich wilgotnym ręcznikiem papierowym. Wytrzymałe ręczniczki papierowe Velvet zbierają wszystkie włókna oraz włoski czworonogów, nie zostawiając śladów rozwarstwionego papieru. Powierzchnia po przetarciu pozostaje idealnie czysta.
Ręczniki jednorazowe papierowe, zwłaszcza zwilżone, możesz stosować też do usuwania sierści z ubrań. Pamiętaj jednak, żeby wybierać wtedy ręczniki papierowe do rąk bezpyłowe, które nie pozostawiają kłaczków na ubraniach. Takie są na przykład ręczniki papierowe celulozowe Velvet.
Jeśli chcesz, aby sierść nie przylegała ponownie w miejscu, w którym sprzątasz, ręczniki papierowe białe nasącz płynem do sprzątania o właściwościach antystatycznych. Zaoszczędzisz sobie w ten sposób czasu przy kolejnym sprzątaniu.
A na koniec… pamiętaj, że lepiej zapobiegać takim porządkom. Dokładne wyczesywanie pupili, zwłaszcza w okresie linienia, może zaoszczędzić Ci wiele pracy! Dodatkowo zwierzaki uwielbiają ten delikatny masaż przy wyczesywaniu, a szczęśliwy pupil i szczęśliwy właściciel to najlepszy domowy duet!