Skip to main content

Naturalne środki czyszczące domowej roboty.

Czy dla uzyskania czystego efektu w domu musimy stosować silne środki chemiczne? To pytanie powinni postawić sobie nie tylko alergicy. Warto zaczerpnąć z wiedzy naszych babć, bo ich sposoby na porządki były naturalne i skuteczne. Naturalne środki czyszczące możemy z łatwością przygotować wykorzystując składniki, które z pewnością każdy z nas ma w swojej kuchni.

Choć soda oczyszczona, cytryna, ocet czy kwasek cytrynowy jako środki chemii domowej na chwilę odeszły w niepamięć, właśnie powracają do naszych łask. Nowe pokolenie, zachęcone ekologią, zaczyna eksperymentować z tymi składnikami kuchni i przeciera oczy ze zdumienia – okazuje się, że działają doskonale. Zobacz, jak własnoręcznie stworzyć preparaty, które wesprą Cię w codziennych porządkach.

Multifunkcyjna soda oczyszczona

Podstawowym wyposażeniem ekologicznego laboratorium detergentów jest z pewnością soda. Oprócz tego, że jest to produkt tani, łatwo dostępny i ekologiczny, to świetnie radzi sobie w walce z brudem i plamami. Stosując ją w kuchni, widzimy jak mocno reaguje nawet z wodą. Dlatego doskonale sprawdzi się, jako czynny składnik środka do czyszczenia powierzchni. Sody można użyć jako proszku do szorowania, a z dodatkiem wody powstanie pasta, która wyczyści mocno zabrudzone fugi czy kuchenkę mikrofalową. W mieszance z wodą stanowi także najprostszy płyn do mycia podłóg.

 width=

A do walki z kamieniem? Ocet!

Dostępny w każdym sklepie spożywczym – produkt może niewyszukany, ale jaki skuteczny! Ocet to naturalny konserwant, który służy nam do przygotowania smacznych przetworów warzywnych. Rozcieńczony z wodą i przelany do dozownika ze sprayem pomoże w wyczyszczeniu każdej powierzchni – od lodówki po toaletę. Jest to środek dezynfekujący i odkamieniający, dlatego w wielu domach wciąż służy do odświeżania wnętrza czajnika. Jego działanie wzmaga temperatura, dlatego przy zadaniach specjalnych stosuj go w połączeniu z ciepłą lub gorącą wodą. Zapach octu dość szybko się ulatnia, ale jeżeli chcesz go bardziej zneutralizować użyj soku z cytryny lub olejków eterycznych.

 width=

Cytryna nie tylko do herbatki

Kto nie ma cytryny w domu? W końcu posiada ona walory zarówno smakowe, jak i wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Jej właściwości możecie wykorzystać także podczas sprzątania! Zapach cytryny jest orzeźwiający i świeży, dlatego np. przetarcie wnętrza kosza na śmieci połówką cytryny zneutralizuje jego woń. Dodatkowo ma właściwości wybielające i antybakteryjne. Z dodatkiem soli stworzy się pasta, którą można wykorzystać w walce z powstającą na silikonie wokół wanny pleśnią. A skórka od cytryny w zmywarce sprawi, że naczynia będą pięknie błyszczeć.

 width=

Kwasek cytrynowy – do pieczenia, do sprzątania i do pielęgnacji!

Kwas cytrynowy w formie granulatu to środek, który może zastąpić cytrynę. Ma on właściwości bakteriobójcze, antypleśniowe i grzybobójcze, a dodatkowo dezynfekuje i nabłyszcza. Rozcieńcz go z wodą i użyj do odkamieniania czajnika lub dodaj do proszku do prania, co wzmocni działanie rozjaśniające i odświeżające. Z pomocą takiego roztworu wyczyścisz większość powierzchni w domu.

 width=

Jak zrobić płyn uniwersalny?

Prosty płyn uniwersalny, który przyda się do codziennego sprzątania można wykonać samemu. Czego potrzebujemy?

  • sok z 3 cytryn
  • 1 szklanka zagotowanej wody
  • 4 łyżki octu
  •  ⅓ szklanki sody oczyszczonej

Składniki mieszamy ze sobą i przelewamy do butelki z atomizerem. Gotowe! Ta niepozorna mikstura może być przechowywana przez kilka miesięcy. Jeżeli chcesz uzyskać przyjemny zapach, dodaj ulubiony olejek eteryczny.

 width=

Ekologiczny i błyszczący dom? Czas start! 🙂 Wypróbujcie nowe – stare środki czyszczące z Waszej kuchni. Podczas porządków wykorzystajcie ręczniki papierowe Velvet, które nie pozostawiają włókien i dobrze czyszczą powierzchnię. Efektywnie i bez problemów, sprzątanie w domu nagle stało się przyjemniejsze!