Jak oszczędzić na zakupach?
Możesz płacić mniej na zakupach, nie odmawiając sobie zbyt wiele. Wystarczy, że wykorzystasz tych kilka prostych tricków.
1. Kupuj używane rzeczy
Przysłużysz się w ten sposób również środowisku. Nadmierna produkcja, spowodowana ciągłym kupowaniem i wymienianiem rzeczy na nowe silnie zanieczyszcza środowisko. Dlatego jeśli możesz, kupuj rzeczy z drugiej ręki. Dzięki temu wydasz też o wiele mniej niż wybierając coś całkiem nowego.
2. Porównuj ceny
Jeśli coś Ci się spodoba, przed zakupem sprawdź cenę w kilku sklepach. Koszt laptopa czy depilatora może różnić się między poszczególnymi sklepami nawet o 30 %. Porównuj też ceny produktów w sklepach stacjonarnych i online.
W internecie często jest taniej.
3. Kupuj 2 w 1, gdy się opłaca
Nie zawsze opcja dwa w cenie jednego lub kupowanie czegoś w dużych pojemnościach się opłaca. Kupowanie na przykład dużych pojemności sosów, jeśli regularnie z nich nie korzystasz, może okazać się bezsensowne. Szybciej się zepsują, niż zdążysz je zużyć. Pamiętaj też, że niektóre produkty mają krótki czas życia na półce albo muszą być przechowywane w specjalnych, np. chłodnych i suchych warunkach. Kupowanie zapasu oliwy, wina czy kosmetyków, jeśli nie masz gdzie ich dobrze przechować, może nie być najlepszych pomysłem.
Często kupowanie też np. 10 rolek papieru w cenie 8 również nie jest zbyt opłacalne. Liczy się bowiem ilość listków, ich grubość, a nie sama liczba rolek. Dlatego sprawdzaj te informacje na opakowaniach. W papierze toaletowym Velvet ecoROLL 4 rolki zastępują 8 standardowych rolek papieru. Rolki są podwójnie długie dzięki czemu do spakowania ecoROLL wykorzystano mniej plastiku, a to prowadzi do ograniczenia produkowanych odpadów. Ponadto produkt zajmuje mniej miejsca w transporcie, co wiążę się z mniejszą ilością ciężarówek do przewozu produktów i tym samym redukcją wytwarzanych spalin do powietrza.
4. Trzymaj się listy podczas zakupów
Kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz. Aby nie ulegać chwilowym zachciankom, rób dokładne listy zakupów. Ta zasada powinna dotyczyć zarówno jedzenia, jak i ubrań czy akcesoriów. Dzięki temu unikniesz spontanicznego kupowania rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz.
5. Korzystaj z opcji wyrównywania cen
Kupuj rzeczy w sklepach, które mają opcje wyrównywania cen. Oznacza to, że jeśli znajdziesz tę samą rzecz w innym miejscu taniej, sklep obniży też swoją cenę.
W taki sam sposób możesz często kupować bilety lotnicze czy bookować noclegi na znanych i zaufanych portalach, jeśli boisz się robić to taniej na tych, które mają mało opinii.
6. Płać gotówką
W ten sposób możesz bardziej kontrolować to, ile wydajesz. Jeśli nie chcesz przekroczyć ustalonego budżetu w ciągu tygodnia, po prostu wypłać konkretną kwotę i załóż, że musi Ci wystarczyć na wyliczony wcześniej czas.
7. Negocjuj przy większych zakupach
Jeśli kupujesz coś drogiego, jak samochód lub bookujesz nocleg na dłuższy czas, nie bój się negocjować zniżki. W przypadku wysokiej kwoty, sprzedawcy często idą na ustępstwa i oferują duże promocje.
8. Zostań subskrybentem
Zapisz się do klubów lojalnościowych, newsletterów danych marek czy sklepów, polub ich fanpage na Facebooku, Instagramie oraz innych mediach społecznościowych. Dzięki temu możesz nie tylko liczyć na generalne zniżki przy zakupach, ale szybciej wyłapać też wszelkie promocje.
9. Nie kupuj w emocjach lub „na głodniaka”
Masz zły dzień albo jesteś aktualnie w dużym stresie? Jeśli możesz, zrezygnuj wtedy z poważnych zakupów. Emocjonalne kupowanie to znany termin w psychologii i zazwyczaj kończy się jednym: kupowaniem zbyt wielu rzeczy lub takich, których nie potrzebujesz. Podobnie staraj się nie robić zakupów spożywczych, jeśli odczuwasz duży głód. Istnieje bardzo duża szansa, że kupisz wtedy o wiele za dużo.
10. Szukaj promocji
Jeśli nie potrzebujesz czegoś „na teraz”, postaraj się kupić to na promocji. W tym celu oprócz odwiedzania social mediów marek, możesz kliknąć alerty cenowe, które ma wiele stron. Wtedy otrzymasz powiadomienie, jeśli cena danego produktu spadnie. Wiele popularnych drogerii zaznacza też z wyprzedzeniem, kiedy zacznie się u nich promocja na produkty danej marki.
11. Unikaj opcji „limitowana oferta”
W ten sposób wiele firm próbuje zachęcić Cię do zakupu już teraz. Jednak często limitowana oferta wcale nie jest limitowana i nie zawsze musi być też atrakcyjna. Zwłaszcza jeśli planujesz kupić coś kosztownego, lepiej ochłonąć, zrobić krótki research i zastanowić się, czy oferta naprawdę jest atrakcyjna.
12. Ustal budżet
Masz problem z wydawaniem zbyt dużych kwot na zakupach? Ustal granice, ile możesz wydać na ubrania, sprzęt czy wakacje i ściśle się jej trzymaj. Dokładne notowanie i planowanie wszystkiego pozwoli Ci lepiej gospodarować budżetem.
13. Korzystaj z opcji zwrotu gotówki
Płać kartami z opcją cashback. Dzięki temu otrzymasz zwrot przynajmniej części gotówki, od 0,1 do nawet 1%. Przy dużych zakupach czy płaceniu za hotele lub bilety lotnicze, może Ci to zafundować naprawdę miły zwrot gotówki.
14. Wypożyczaj zamiast kupować
Jeśli rzadko korzystasz z samochodu w mieście, zamiast kupować i trzymać na parkingu własne auto, wypożycz od czasu do czasu samochód na godziny. Zamiast kupować narty, deskę snowboardową czy nawet namiot, których potrzebujesz tylko jednorazowo, po prostu je wypożycz lub pożycz od kogoś. Zaoszczędzisz bardzo dużo pieniędzy i nie będziesz inwestować w rzeczy, które przydają Ci się tylko „od święta”.
15. Analizuj swój budżet
Co jakiś czas rób podsumowanie wszystkich swoich wydatków. Sprawdzaj, ile i na co przeznaczasz i w których kategoriach możesz więcej zaoszczędzić. Ułatwi Ci to wpisywanie wszystkich wydatków do aplikacji, które monitorują Twoje wydatki. Może okazać się, że pieniądze uciekają Ci na coś, co wydawało Ci się błahym wydatkiem, jak np. codzienna kawa w kawiarni.
Nie musisz bardzo ograniczać wydatków, aby zaoszczędzić na zakupach.
Z naszymi sposobami możesz płacić mniej w sklepach już od dziś.
A po więcej pomysłów na oszczędzanie sięgnij do naszego artykułu z okazji Światowego Dnia Oszczędzania – „Światowy Dzień Oszczędzania – jak łatwo oszczędzać”