Światowy Dzień Oszczędzania – jak łatwo oszczędzać
Światowy Dzień Oszczędzania przypada na koniec października i ma skłonić nas do większej oszczędności. Poznaj nasze sposoby na to, jak zacząć wydawać mniej już dziś!
Światowy Dzień Oszczędzania ma już blisko 100 lat i został ustanowiony podczas Międzynarodowej Konferencji Kas Oszczędnościowych w Mediolanie. Jej uczestnicy uznali, że społeczeństwo może rozwijać się stabilnie tylko wtedy, gdy wszyscy oszczędzamy. A to może być dużo prostsze niż myślisz. Poniżej znajdziesz kilka prostych patentów na to, jak zacząć oszczędzać w codziennym życiu, bez większych wyrzeczeń!
1. Rób listy zakupów
To bardzo prosty i jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, jak wydawać mniej. Spisując dokładnie wszystkie rzeczy, których potrzebujesz, unikasz kupowania impulsywnie tego, co akurat Ci się spodoba, a niekoniecznie jest Ci potrzebne.
2. Zapisuj się do klubów danych marek i newsletterów
Dzięki temu możesz kupować o wiele taniej. Wiele marek daje swoim „klubowiczom” bardzo duże zniżki na produkty. Robiąc zakupy w danym sklepie po raz pierwszy, warto zapisać się też do newslettera. Zazwyczaj dostajesz za to nawet kilkudziesięcioprocentową zniżkę na pierwsze zakupy!
3. Nie daj się zwieść rozmiarom
W sklepach zazwyczaj kupujemy „oczami” i wybieramy produkt, który wydaje się większy. Często jednak wcale taki nie jest! Dlatego zawsze sprawdzaj opakowania. Szampon, który wydaje się o 50 % większy, może mieć dokładnie taką samą albo i mniejszą pojemność. Nadrabia jedynie opakowaniem. Tak samo bywa z chusteczkami, papierem toaletowym czy ręcznikami papierowymi.
Więcej rolek w opakowaniu nie oznacza więcej produktu. Liczy się ilość listków czy ich grubość, tak jak w przypadku ręcznika papierowego Velvet Boost. Ma mocno nawiniętą rolkę, w której znajduje się aż 150 ekstra dużych listków. Do tego każdy z listków ma aż trzy warstwy super chłonnej i wytrzymałej bibułki. Dzięki temu ręcznik Velvet Boost jest bardzo wydajny i wystarcza na dłużej!
4. Sprawdzaj promocje online
Kupując online, zawsze porównuj ceny produktów w kilku sklepach. Ten sam produkt może być akurat na promocji w innym sklepie i kosztować dużo taniej. Niektóre drogerie podają też na swoich stronach nadchodzące promocje na dane produkty.
5. Ściągnij aplikację do oszczędzania
Wiesz, że za dużo wydajesz, ale nie masz pojęcia, jak zabrać się za oszczędzanie? Zacznij od ściągnięcia aplikacji do oszczędzania. Zapisujesz w niej wszystkie swoje wydatki, dodając je do poszczególnych kategorii. Pod koniec miesiąca sprawdzasz bilans. Może okazać się, że niewinne kawy na mieście czy wizyty w restauracji robią ogromną dziurę w Twoim budżecie.
6. Zamów kartę bankową z opcją cashback
W ten sposób możesz zarabiać, wydając. A tak naprawdę po prostu wydawać mniej. Z każdego swojego wydatku dostajesz bowiem zwrot w wysokości, na przykład 1% procenta. Podsumowując wszystkie miesięczne wydatki, może z tego uzbierać się niezła suma!
7. Oszczędzaj wodę i prąd
Oto kilka najprostszych sposobów:
- Pamiętaj, aby zakręcać wodę, gdy myjesz zęby czy naczynia.
- Wybieraj opcje „eko” podczas prania ubrań czy uruchamiania zmywarki.
- Uszczelnij wszystkie cieknące krany czy spłuczki w toalecie.
- Aby najskuteczniej oszczędzać prąd, upewnij się, że duże urządzenia w Twoim domu, takie jak lodówka, są energooszczędne.
- Zainwestuj w energooszczędne żarówki.
8. Porównuj ceny produktów online
Często ten sam produkt w sklepie stacjonarnym kosztuje więcej, niż w jego wersji online. Tak może być w przypadku sprzętu RTV, butów, książek. Nawet niektóre produkty w aptekach kosztują mniej, gdy zamawiasz je online!
9. Korzystaj z zasady 24 godzin
Często zdarza Ci się impulsywnie kupić coś, czego nie potrzebujesz?
Nie możesz powstrzymać się jednak od kupowania? Stosuj zasadę 24 godzin. Po zakupie produktu nie odrywaj metki i nie rozpakowuj go. Prześpij się z zakupem i jak stwierdzisz, że go jednak nie potrzebujesz, po prostu oddaj go lub odeślij.
10. Ustaw opcję automatycznych przelewów
Na rachunki oraz wszelkie subskrypcje. I to najlepiej na moment tuż po wypłacie. Po uregulowaniu wszystkich niezbędnych wydatków będziesz dokładnie wiedzieć, ile zostało Ci do końca miesiąca.
11. Przeglądaj lodówkę w połowie tygodnia
Marnowanie jedzenia to duży problem naszych czasów. Aby go uniknąć, jak wspomnieliśmy już wcześniej, warto robić dokładne listy zakupów. Dobrze zastosować jednak jeszcze jeden skuteczny sposób. W połowie tygodnia sprawdź, co zostało Ci w lodówce i kolejne posiłki zaplanuj dokładnie z wykorzystaniem tych produktów. Będziesz wiedzieć, ile razy możesz sobie pozwolić jeszcze na restaurację czy zamówienie z dostawą, bo zmarnowania tego, co masz już w domu.
12. Korzystaj z happy hour i promocji
Jeśli dużo wydajesz na restauracje czy kawiarnie, to świetny sposób na oszczędność. Zamawiając jedzenie przez aplikacje, sprawdzaj promocje danego dnia. Wiele restauracji w poszczególne dni ma promocje typu 2 w 1 czy duże zniżki na konkretne dania. Sprawdzaj też kiedy restauracje mają happy hour stacjonarnie.
13. Eliminuj proste wydatki
Zamiast kupować kawę na mieście, weź ją z domu w podgrzewanym kubku. Zamiast kupować wodę butelkowaną, zainwestuj w filtr w domu i pij wodę z kranu. Nawet takie proste zmiany mogą przynieść duże oszczędności.
14. Sprawdzaj swoje umowy i subskrypcje
Po skończeniu umowy, sprawdź od razu nowe oferty. Warunki dla nowych klientów mogą być nawet o 50 procent korzystniejsze i możesz też takie wynegocjować przy przedłużaniu umowy. Kontroluj też swoje subskrypcje. Upewniaj się, że regularnie korzystasz z tego, co subskrybujesz. Pomyśl też o dzieleniu subskrypcji z kimś ze znajomych.
15. Inwestuj w jakość
Produkty dobrej jakości, nawet jeśli są z pozoru droższe, tak naprawdę wychodzą taniej. Starczają Ci bowiem na bardzo długo, przez co nie musisz ich regularnie wymieniać na nowe.
Wprowadzać zasady oszczędzania do swojego życia już w tym miesiącu.
Z naszymi poradami możesz zrobić to łatwo i bez większych wyrzeczeń.