Parapetowy ogródek – TOP 5 roślin, bez których ani rusz!
Czy wiesz, jak przygotować parapetowy ogródek? Czego potrzebujesz do tego zadania i jakie zioła uprawiać w domu? Poznaj też najprostszy sposób na kiełkownicę z ręczniczków papierowych!
Jak zaaranżować parapetowy ogródek?
Dawniej nasi rodzice czy dziadkowie nierzadko uprawiali warzywa i zioła w swoim przydomowym ogrodzie. Z pewnością pamiętasz ten wyjątkowy smak samodzielnie wyhodowanych roślin i tak naprawdę niewiele brakuje do tego, aby rozpoczęła się Twoja domowa hodowla – potrzebujesz jedynie doniczek, ziemi, nasion oraz odrobiny słońca, wody i własnej uwagi. Zanim jednak sadzonki zaczną rosnąć z dnia na dzień, najpierw musisz przygotować odpowiednie miejsce. Na szczęście nie musisz mieć dużego ogrodu, wystarczy jedynie wolne miejsce na parapecie w nasłonecznionym miejscu lub balkon, który nie znajduje się od północnej strony.
Skoro już wiesz, gdzie możesz posadzić zioła, warto zastanowić się, jak przygotować właściwe podłoże. W przypadku ziół początkowo doskonale sprawdzają się małe doniczki, możesz je też zrobić samodzielnie z pojemników po jogurcie – to w zgodzie z duchem zero waste. Pamiętaj, aby zrobić otwory w dnie, aby woda mogła z doniczki wypływać. Dobrą praktyką może być podpisanie doniczek, gdyż z czasem możesz po prostu zapomnieć, które zioła są w danych pojemnikach. Przez kilka tygodni utrzymuj sadzonki w domu w nasłonecznionym i ciepłym miejscu, a gdy podrosną, możesz przesadzić je do innych doniczek, np. długich donic podłogowych lub pojemników naściennych, które ustawisz na balkonie lub pozostawisz na parapecie.
Optymalne podłoże dla ziół powinno składać się z dwóch warstw. Spodnia to drenaż w postaci żwiru, keramzytu czy drobno potłuczonych doniczek, wierzchnią natomiast jest żyzna ziemia. Nie korzystaj z ziemi z ogrodu, gdyż zazwyczaj jest zbyt zwięzła, znacznie lepiej sprawdzi się ziemia ze sklepu ogrodniczego o odczynie lekko zasadowym lub kwaśnym. Zostaw też nieco miejsca do górnego brzegu doniczki, aby zapobiegać przelewaniu się wody podczas podlewania.
Jakie rośliny powinny znaleźć się w parapetowym ogródku?
Wybór roślin, które możesz posadzić w ogródku na parapecie lub balkonie, jest naprawdę szeroki. Warto jednak skupić się na tych, które są proste w hodowli i wymagają absolutnie minimum uwagi – a do tego mogą posłużyć jako składniki wielu dań czy przyprawy. Chodzi tu oczywiście o zioła, a wśród nich szczególnie polecamy nasze subiektywne TOP 5:
- Szczypior – charakterystyczny smak szczypiorku zna każdy. To zioło może być bardzo różnorodnie wykorzystane w kuchni, choć na pierwszy plan i tak wysuwa się przecież szczypiorek w jajecznicy lub z jajkami z majonezem. Oprócz tego znajduje szerokie zastosowanie w różnorodnych sałatkach, jako dodatek do zup kremów, sosu pieczeniowego czy klopsików z serem. Szczypior jest szczególnie bogaty w witaminy C, B2, B1 i K oraz karoten i kwas foliowy.
- Bazylia – to także znakomite w smaku i proste w hodowli zioło. Najczęściej wykorzystywana jest przy różnorodnych sałatkach warzywnych, stanowi też doskonałe połączenie z pomidorem i serem mozzarella. Bazylię dobrze też dodać do twarożku z białego sera, gotowanych jajek, a nawet dań mięsnych, ryb i owoców morza. Na koniec zostawiliśmy dania z makaronem i pizzę, bazylia przecież jest istotnym elementem włoskiej kuchni.
- Oregano – to znakomity dodatek do całej masy potraw. Na pierwszy plan wysuwają się z pewnością wędliny, sałatki, sosy oraz ryby. Wśród mięs oregano stosowane jest do doprawiania pieczeni, cielęciny, wieprzowiny czy jagnięciny, świetnie sprawdza się też na zapiekankach czy pizzy.
- Rozmaryn – ma bardzo charakterystyczny smak, dlatego też polecany jest przede wszystkim do podkreślenia walorów takich mięs jak wieprzowina, baranina i drób. Ponadto rozmaryn stosowany jest do ryb takich jak łosoś i tuńczyk oraz wielu warzyw, jak choćby papryka, cukinia i oczywiście ziemniaki. Czasem rozmaryn dodaje się również do sałatek, zup, a nawet deserów.
- Mięta – doskonale komponuje się z licznymi deserami, gdzie przełamuje słodycz. Świeże liście mięty możesz umieścić na lodach, ciastach czy tortach lub deserach owocowych. Poza tym mięta jest cennym dodatkiem do wielu napojów i drinków, a w letnie popołudnia przyda się do przyrządzenia zimnej i orzeźwiającej lemoniady.
A może kiełkownica, czyli parapetowy ogródek dla zabieganych?
Powyższe metody na parapetowy ogródek nie należą do najtrudniejszych, jeśli jednak wyjątkowo narzekasz na brak czasu, swoją domową hodowlę możesz w jeszcze większym stopniu uprościć. W tym celu służy kiełkownica – co to takiego? Jak słusznie wskazuje sama nazwa, jej zadaniem jest maksymalne ułatwienie kiełkowania nasion. Ujmując inaczej – kiełkownica to specjalne naczynie do kiełkowania nasion, gdzie panują optymalne warunki do tego celu. Gotowe kiełkownice mogą przybierać różne formy, a jedną z najpopularniejszych jest kiełkownica słoikowa. Woda i wilgoć skraplają się na ściankach i spływają na dno naczynia, a do tego może swobodnie parować, co zapewnia dobre warunki do kiełkowania. Innym typem kiełkownicy jest natomiast kiełkownica miseczkowa, która zwykle składa się z naczynia i sitka. Sprawdza się przy nasionach, które w czasie kiełkowania wydzielają substancje kleiste.
Nie musisz jednak kupować kiełkownicy w sklepie lub internecie, gdyż bez trudu przygotujesz ją we własnym domu. Do tego celu potrzebny Ci będzie Velvet Turbo ręcznik papierowy oraz miseczka lub szczelna torebka foliowa (np. woreczek strunowy). Złóż Velvet Turbo ręcznik papierowy na pół lub na cztery i włóż do torebeczki lub połóż na talerzyku – na ręczniczku oczywiście umieść nasiona. W ten sposób zapewnisz odpowiednie warunki do kiełkowania nasion, kiełkownicę należy ustawić w pobliżu źródła ciepła. Codziennie obserwuj nasiona, a gdy pojawią się kiełki, możesz całość przenieść do ziemi.
Zioła i kiełki z domowej uprawy to nic trudnego – potrzeba jedynie odrobiny chęci i kilku łatwo dostępnych akcesoriów. Rozpocznij swoją przygodę jako domowy ogrodnik i korzystaj w kuchni z samodzielnie wyhodowanych ziół!