Na czym polega koncepcja slow life i jak wdrożyć ją w codzienne życie
Dowiedz się, jak zwolnić w życiu i zacząć czerpać z niego pełnymi garściami.
Zastanawiasz się, co tak naprawdę oznacza „slow life”? To filozofia, która nakłania do zwolnienia w życiu. Do cieszenia się drobnymi przyjemnościami, świadomego przeżywania każdej chwili, a jednocześnie nie narzucania sobie co chwilę nowych wyzwań i wymagań. „Slow life” to też dbanie o siebie, swoje potrzeby i odnalezienie harmonii w życiu.
Zgodnie z filozofią „slow life” nie musisz wyglądać idealnie, mieć multum pieniędzy i prestiżowej pracy, aby osiągnąć szczęście. Naucz się, jak cieszyć się tym, co jest tu i teraz. Poniżej znajdziesz kilka pomocnych wskazówek.
1. Znajdź sposób na wyciszenie
Zacznij medytować, choć 5-10 minut dziennie, albo rozpocznij ćwiczenia oddechowe. Trenując w ten sposób codziennie, nauczysz się szybko wyciszać w stresujących momentach dnia, ale też pełniej odczuwać swoje emocje.
Dzięki takim ćwiczeniom, możesz zyskać lepszą kontrolę nad swoją psychiką i lepiej kontrolować gniew czy strach.
2. Jedz jak nasi przodkowie
Na to, jak czujesz się każdego dnia, także psychicznie, ogromny wpływ ma to, co jesz. Nie musisz być na specjalnej diecie, aby dostarczać to, co najlepsze swojemu organizmowi. Unikaj przetworzonych rzeczy, jak słodycze, przekąski czy gotowe sosy. Staraj się jak najwięcej gotować „od zera”, stosując lokalne, proste i sezonowe produkty.
3. „Odłącz się”
Od telewizji, internetu, telefonu. Możesz zacząć od 30 minut do godziny dziennie i starać wydłużać ten czas. W weekendy możesz zafundować sobie całkowity cyfrowy detoks i odłączyć się na całą sobotę lub niedzielę. Dzięki temu nauczysz się lepiej „być tu i teraz”, zwłaszcza z bliskimi.
4. Spędzaj czas na świeżym powietrzu
To niezwykle ważne. Świeże powietrze, ruch i witamina D, która powstaje pod wpływem słońca w Twojej skórze, poprawiają dotlenienie każdej komórki Twojego ciała i wpływają na lepszą odporność. Do tego działają świetnie na psychikę i pobudzają wydzielanie hormonów szczęścia.
5. Spędzaj czas tylko ze sobą
Poznaj siebie lepiej i polub spędzać czas tylko ze sobą. Dzięki temu lepiej wsłuchasz się w swoje emocje i potrzeby. Jeśli masz problem ze znalezieniem czasu, rezerwuj „spotkania ze sobą” w kalendarzu w telefonie.
6. Ogranicz multitasking
Narzucenie sobie zbyt wielu zadań do wykonania w krótkim czasie może pobudzać wydzielanie hormonów stresu, w tym kortyzolu. W nadmiarze wpływają destruktywnie na cały Twój organizm. Planuj mniej i nie na raz. Robiąc kilka rzeczy równocześnie, często żadnej nie robisz tak naprawdę dobrze.
7. Żyj w zgodzie z naturą
Nie tylko staraj się spędzać w niej jak najwięcej czasu, ale wybieraj też produkty, które pozwalają lepiej zadbać o środowisko. Zarówno ekologiczne jedzenie, kosmetyki, jak i biodegradowalne produkty codziennej potrzeby, jak na przykład papiery toaletowe Velvet w opakowaniach pochodzących z 30 % recyklatu. Przy tworzeniu takich produktów emitowanych jest dodatkowo mniej szkodliwych dla środowiska gazów i nie powodują one degradacji lasów. Są bowiem tworzone na bazie celulozy, która pochodzi tylko z lasów prowadzących zrównoważoną gospodarkę leśną.
8. Polub ciszę
„Noise pollution” to poważny problem zwłaszcza w miastach. Na to, co dzieje się na ulicy nie masz wpływu, ale na to, co dzieje się w Twoim domu i wolnym czasie, już tak. Nie zakładaj słuchawek na spacer po parku. Zamiast muzyki, słuchaj odgłosów natury. Zasypiając, nie oglądaj telewizji ani nie słuchaj podcastu. Pozwól sobie na odpoczynek w idealnej ciszy.
9. Rób rzeczy z przyjemnością
Jesz w końcu wyczekiwaną od tygodnia pizzę, a myślisz tylko o problemie w pracy i nawet nie czujesz jej smaku? Po zakupie wymarzonej sukienki, nie odpinasz od niej nawet metki i kompletnie o niej zapominasz? Naucz się czerpać pełną przyjemność z tego, co robisz, celebrować małe sukcesy i starannie skupiać na doznaniach.
10. Spędzaj świadomy czas z bliskimi
Bez zerkania w telefon czy przeglądania w głowie to-do listy na kolejny dzień. I tak macie pewnie ograniczony czas w ciągu dnia. Spędźcie go skupiając się na rozmowie, opowiadaniu sobie o ciekawych rzeczach, których się dowiedzieliście, wspólnym rozwiązywaniu problemów. W weekend zaplanujcie rowerowy wypad za miasto, piknik w parku, gdy pogoda na to pozwala, czy wspólne gotowanie zimą.
11. Wykreśl coś ze swojej codziennej to-do listy
Czy na pewno wszystkie rzeczy, które planujesz, są niezbędne w Twoim życiu? Czy musisz zrobić już nowy manicure, kupić nowe ubranie, dzisiaj zapłacić rachunki? Staraj się planować tylko niezbędne rzeczy, a nie wypełniać listę po brzegi. Twoje życie stanie się o wiele mniej stresujące.
12. Ustal właściwe priorytety
Ustal ze sobą, co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu. Jeśli czas z bliskimi, może nie musisz mieć idealnego porządku w domu lub zawsze idealnie wyglądać? Jeśli lubisz spędzać czas w domu, nie musisz odwiedzać ze znajomymi w każdy weekend nowego klubu. Wolisz dużo pracować, bo to Twoja pasja? Rób to, na co masz ochotę i nie kieruj się stereotypami ani tym, co się „powinno”.
13. Żyj z rytmem dnia i dziennego światła
Rano odsłoń wszystkie rolety, pij kawę blisko okna, w pracy wyjdź co jakiś czas na zewnątrz. Wieczorem włącz opcję trybu nocnego na telefonie i komputerze i zmień żarówki w domu na takie z żółtym światłem. Rytm Twojego dnia powinno wyznaczać niebieskie światło. Rano potrzebujesz go dużo, bo Cię rozbudza i dodaje energii. Jest wydzielane przez słońce. Wieczorem należy go unikać, bo może utrudniać zasypianie. Emitują je wtedy białe żarówki i ekrany urządzeń.
14. Naucz się wypoczywać
Pozwól sobie na nicnierobienie i pełen relaks co jakiś czas. Wydaje Ci się, że nie potrafisz? To prostsze, niż myślisz. Masz plan przeczytać kolejny rozdział książki? Zrezygnuj z tego i zamiast tego spędź pół godziny na trawie, patrząc się w niebo, pijąc herbatę w fotelu albo na spacerze.
15. Wypracuj codzienne rytuały
Codzienne sprzątanie czy zakupy doprowadzają Cię do szału? Jeśli i tak musisz je robić, staraj się stworzyć z nich przyjemny rytuał, a nie smutny obowiązek. Chodź na zakupy do sklepu, który lubisz. Skup się na wybraniu jak najlepszych, najzdrowszych produktów dla siebie lub swojej rodziny. Sprzątając wyobraź sobie po co to robisz – aby żyć w miłym i ładnym otoczeniu. Możesz też podczas sprzątania rozpalić świeczki albo puścić ulubiony podcast.
Dzięki tym kilku prostym zmianom, możesz żyć bardziej świadomie, w harmonii ze swoim ciałem i umysłem. Życie w rytmie slow sprawi też, że nauczysz się cieszyć drobnymi rzeczami i uświadomisz sobie, że do pełni szczęścia nie potrzeba Ci tak wiele, jak myślisz.