Co to jest ekologia?
Pojęcie „ekologia” w obecnych czasach potrafi budzić wiele różnorakich skojarzeń. Mity związane z tym słowem powstają często za sprawą mediów – telewizji, prasy i Internetu. Tak naprawdę istnieje wiele definicji ekologii, co ma związek, z tym że zalicza się ją do nauk interdyscyplinarnych. Odpowiedź na pytanie „czym jest ekologia?” będzie różnić się w zależności od omawianego jej działu, ponieważ w zależności od rodzaju, nauka ta może zajmować się różnoraką problematyką. Dla niektórych termin „ekologia” ma pozytywne konotacje, a dla innych wręcz przeciwnie. Ekologia – co to znaczy? Najprościej ujmując, ekologia to nauka o zależnościach występujących pomiędzy żywymi organizmami a ich środowiskiem.
Ekologia to nauka o funkcjonowaniu przyrody
Odpowiadając na ogólne pytanie „co to ekologia”, można rzec, że nauka ta wykorzystuje wiedzę z zakresu zoologii, botaniki, ewolucjonizmu, biogeografii i wielu innych dziedzin. Tak naprawdę nie ma jednej ekologii – dzieli się ona na działy, które rozróżnia się na podstawie badanej problematyki czy metodyki badań. Główne dziedziny ekologii to:
- ekologia populacyjna – bada wpływ czynników środowiska na zagęszczenie i strukturę populacji;
- ekologia biocenoz – bada wpływ interakcji międzygatunkowych na strukturę ich populacji;
- ekologia ekosystemów – bada przepływ materii pomiędzy składnikami ekosystemu;
- ekologia fizjologiczna – bada reakcje organizmów na zmienne czynniki środowiskowe;
- ekologia behawioralna – bada zachowania zwierząt;
- ekologia ewolucyjna – bada mechanizmy doboru naturalnego i adaptację populacji;
- ekologia środowisk wodnych i lądowych.
Życie w zgodzie z ekologią
Co to znaczy ekologia w praktyce? Jeszcze niedawno mówiło się, że ekologia to tylko pewnego rodzaju moda, ale coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że świadome korzystanie z zasobów planety jest obowiązkiem. Mimo to dla niektórych życie zgodne z zasadami wprowadzonymi przez tę naukę wydaje się trudne i pełne wyrzeczeń. Czy rzeczywiście tak jest? Czy codziennie podejmowane wybory pojedynczych jednostek mogą mieć pozytywny wpływ na środowisko?
Nie da się ukryć, że jedna lub dwie osoby nie zmienią planety, jeżeli do aktywnych działań proekologicznych nie dołączą przede wszystkim duże korporacje. Mimo to każdy człowiek może dołożyć swoją „cegiełkę” na rzecz ochrony środowiska. Wbrew pozorom ekologiczne życie nie oznacza ascetyzmu i mnóstwa wyrzeczeń. Codzienna ekologia – co to jest i w jaki sposób Ty również możesz działać proekologicznie?
- Daj drugie życie nienoszonym ubraniom – wyrzucanie odzieży przyczynia się do zwiększenia ilości odpadów tekstylnych, a przecież można tego bardzo łatwo uniknąć. Sprzedawanie bądź oddawanie potrzebującym używanych ubrań jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne.
- Ogranicz kupowanie drobnych artykułów plastikowych – wielu ludziom wydaje się, że użycie na przykład plastikowej słomki do picia nie ma wpływu na środowisko. Rzeczywiście, jedna słomka stanowi maleńką kropelkę w oceanie odpadów. Wystarczy jednak wyobrazić sobie, ile takich słomek dziennie opuszcza fabryki. Każda z nich zostanie sprzedana, zużyta i wyrzucona. Podobnie jest ze wszystkimi innymi jednorazowymi produktami wykonanymi z plastiku. Na szczęście na rynku można znaleźć coraz więcej ich wielorazowych zamienników – na przykład ze stali czy szkła.
- Nie marnuj jedzenia – staraj się robić zakupy z listą potrzebnych produktów i planować posiłki tak, by nie musieć wyrzucać zepsutego jedzenia do kosza. Nadwyżki żywności można zakonserwować lub zamrozić.
- Kupuj artykuły producentów, którzy zwracają uwagę na ekologię – coraz więcej firm stawia na rozwiązania bardziej przyjazne środowisku. Nasza marka wprowadziła do obiegu nowe opakowania produktów, dzięki czemu zmniejszyliśmy ilość zużytego do ich wytworzenia plastiku oraz sprawiliśmy, że są w 100% zdatne do recyklingu.
Pojęcie „ekologia” – mity
Na przestrzeni lat powstało wiele nieprawdziwych informacji związanych z nauką, którą jest ekologia. Co to za mity? Jeden z popularnych stereotypów dotyczy ekologów, czyli ludzi zajmujących się ekologią. W mediach popularne stało się pojęcie „ekoterrorysta”, jednakże w rzeczywistości ludzie agresywnie walczący w obronie środowiska stanowią tylko ułamek procenta wśród wszystkich ekologów. Samo pojęcie „ekolog” oznacza człowieka, który ukończył studia na kierunku ekologia – nie mniej, nie więcej. Ludzie aktywnie uprawiający ten zawód starają się znaleźć złoty środek między rozwojem cywilizacji a dbaniem o planetę.
Jak działamy na rzecz ekologii?
Co oznacza termin „ekologia” dla naszej marki? W ostatnich latach wprowadziliśmy szereg rozwiązań przyczyniających się do dbania o środowisko oraz szerzenia świadomości na temat działań proekologicznych. Co uległo zmianom? Artykuły oznaczone jako „eko” zyskały unowocześnione opakowania. Pudełka chusteczek mają teraz zmniejszoną wysokość, dzięki czemu większa ich liczba mieści się w kartonie przeznaczonym do transportu. Więcej opakowań przewożonych na raz oznacza mniejsze zużycie dwutlenku węgla.
Staramy się również zmniejszyć zużycie plastiku. Zrezygnowaliśmy z foliowych wkładek w opakowaniach chusteczek – nie są one niezbędne, a negatywnie wpływają na zdolność pudełek do rozkładu. Obecnie produkujemy kartoniki z tektury makulaturowej, która jak najbardziej nadaje się do recyklingu. Zastąpiliśmy lakier UV, którymi wcześniej je pokrywaliśmy, dyspersyjnym lakierem rozpuszczalnym w wodzie.
Nowe opakowania chusteczek posiadają certyfikat FSC® (C119667). Co to znaczy? FSC® (Forest Stewardship Council) jest organizacją non-profit wyznaczającą standardy produkcji wyrobów z drewna i papieru. Postępowanie w zgodzie z wytycznymi FSC® oznacza, że drewno i papier pozyskane do produkcji danego artykułu zostały pozyskane bez naruszenia bogactwa i struktury lasów. Zasady FSC® wymagają tego, by każdy element łańcucha dostaw posiadał etykietę FSC® – to znaczy, że wszystkie etapy produkcji danego przedmiotu są zgodne z normami. Dotyczy to nie tylko procesu wytwarzania finalnego artykułu, ale również jego dystrybucji czy obróbki.