Skip to main content

3 pomysły na idealne rośliny do salonu

Rośliny nie tylko potrafią odmienić charakter Twojego salonu, ale też pomogą Ci lepiej zadbać o zdrowie. Sprawdź, jak dopasować je do swojego wnętrza.

Dlaczego warto mieć rośliny w salonie?

Najbardziej oczywisty powód jest taki, że są świetnym elementem ozdobnym. Dobrze dobrane rośliny potrafią całkowicie odmienić wnętrze i nadać mu charakteru. Dlatego ważne jest odpowiednie dopasowanie ich do stylu Twojego mieszkania. W Twoim salonie wszystko powinno być w pełnej harmonii i do siebie pasować – meble, obrazy, plakaty, rośliny. Nawet chusteczki w pudełku, które stoją na wierzchu, powinny dobrze komponować się z resztą wnętrza.

Są jednak jeszcze inne powody, dla których warto, aby rośliny ozdobne pojawiły się w Twoim salonie. Oto, dlaczego warto mieć rośliny w domu:

 – oczyszczają powietrze – ponieważ rośliny pochłaniają dwutlenek węgla, a wypuszczają tlen, poprawiają jakość powietrza. Wiele roślin ma jednak też zdolność silnego pochłaniania zanieczyszczeń. To bardzo ważne zwłaszcza zimą, gdy do domu dostają się cząsteczki smogu, ale także na przykład, gdy mieszkasz przy ruchliwej ulicy. Rośliny mogą wtedy częściowo pochłaniać zanieczyszczenia ze spalin.

 – relaksują umysł – wszystkie najważniejsze badania naukowe dowodzą, że obecność roślin, niezależnie czy w parku czy w mieszkaniu, ekstremalnie relaksuje. Właśnie dlatego, aby lepiej zadbać o swój umysł, w pomieszczeniach, w których przebywasz najczęściej, warto umieścić rośliny. We wszystkich pomieszczeniach w domu warto mieć przynajmniej zielone motywy, takie jak nawet chusteczki higieniczne w kartoniku z elementami roślinnymi. Taka sprytna sztuczka skutecznie zadziała na Twój umysł.

 – nawilżają powietrze – dzięki temu pomagają lepiej zadbać o nawilżenie skóry, ale także nawilżają błony śluzowe gardła czy nosa. Dobrze nawilżone śluzówki są za to bardziej odporne na ataki wirusów, na przykład wywołujących przeziębienie.

Jakie rośliny ozdobne pasują do salonu?

Najlepsze są oczywiście takie, które dbają o Twoje powietrze, ale wyglądają też niezwykle stylowo. Do tego mają proste formy, co oznacza, że są łatwe w pielęgnacji. Poznaj trzy najmodniejsze teraz rośliny ozdobne, które najlepiej sprawdzą się w Twoim salonie:

1. Zamiokulkas zamiolistny
To roślina doniczkowa o zgrubiałych liściach. Mimo że jej nazwa może wydać Ci się tajemnicza, gdy ją zobaczysz, na pewno stwierdzisz, że widzisz ją nie po raz pierwszy. To bardzo popularna roślina, którą można spotkać w wielu domach. Mimo skomplikowanej i trudnej do wymówienia nazwy, ta roślina ma bardzo minimalistyczny wygląd.

Do jakich wnętrz pasuje najlepiej?

Zamiolkulas zamiolistny do idealna roślina do prostych, minimalistycznych, ale też bardzo nowoczesnych wnętrz. Tak naprawdę możesz umieścić ją jednak w każdym rodzaju salonu. Przez swój uniwersalny wygląd oraz łatwość w pielęgnacji, często możesz spotkać ją też w w biurach i budynkach użyteczności publicznej. To też idealna roślina dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w pielęgnacji roślin albo nie chcą poświęcać jej zbyt dużo czasu. Zamiokulkas ma wysoką odporność na przesuszenia, a żeby rósł zdrowo, podłoże powinno być przepuszczalne i próchniczne, o kwaśnym odczynie (pH 5.5 – 6.5).

Jasna kanapa z dużą ilością kolorowych poduszek i kocem – prezentacja chusteczek higienicznych Velvet w kolorowym pudełku

2. Monstera dziurawa – roślina doniczkowa do dużych wnętrz

To najbardziej modna i instagramowa roślina ostatnich lat. Okazała monstera znajduje się na profilach najbardziej znanych influencerek, a do tego znajdziesz ją w większości magazynów o dekoracji wnętrz. To też popularny motyw na opakowaniach wielu produktów. Mają ją np. chusteczki w kartoniku, takie jak chusteczki higieniczne w pudełku Velvet.

Naturalne środowisko monstery to lasy tropikalne, gdzie występuje w postaci płożącej lub pnącej. Gdy rośnie w doniczce, sprawia wrażenie nieco wyjętej spod kontroli, a to ze względu na pokaźne rozmiary, jakie osiąga. Ta roślina ozdobna powinna stać w półcieniu, w miejscu, które nie narazi jej na przeciągi. Monstera rośnie dosyć wolno i wypuszcza zewnętrzne korzenie, których nie należy odcinać.

Do jakich wnętrz pasuje najlepiej?

Jeśli lubisz być na czasie i mieszkać w modnym wnętrzu, to idealna roślina dla Ciebie. Przez swój egzotyczny wygląd, nadaje wnętrzu też delikatnie tropikalnego stylu. Jeśli zależy Ci więc, aby poczuć się w swoim domu bliżej natury, to idealny wybór dla Ciebie.

Pokój z dwoma fotelami różowym i zielonym na tle tapety z roślinami - prezentacja chusteczek higienicznych Velvet w pudełku z motywem roślinnym

3. Palma Areka, czyli Areca lutescens – ozdobna palma doniczkowa

Jeżeli uwielbiasz tropikalne klimaty i chcesz przenieść je do swojego wnętrza, zdecyduj się na palmę. Najbardziej tropikalne przeżycie we własnym domu zafunduje Ci areka, która może dorównać wysokością domownikom. Trzon rośliny budują wygięte w łuki łodygi, które unoszą podłużne liście.

Areka rośnie raczej ku górze i rzadko rozrasta się na boki, dlatego nie potrzebuje tyle miejsca, co np. monstera. Za to równie dobrze wnosi do mieszkania powiew egzotycznej dżungli.  Areka pochodzi z Madagaskaru i wymaga wilgotnego podłoża oraz powietrza.

Do jakich wnętrz pasuje najbardziej?

Zarówno tych retro, jak i nowoczesnych. Wszystkich, w których chcesz poczuć tropikalny klimat. To jednak dość wymagająca roślina. W otoczeniu zbyt suchym może chorować, więc warto często zwilżać jej liście.

Nowoczesna, szara kanapa, fotel oraz roślina doniczkowa - prezentacja chusteczek higienicznych Velvet w biało-czarnym pudełku

Warto pamiętać, że chusteczki mogą być nie tylko elementem funkcjonalnym w Twoim domu, ale mogą również stanowić idealny element dekoracyjny każdego pomieszczenia.