Skip to main content

Najlepsze gry i zabawy andrzejkowe dla dzieci i dorosłych

Halloween to całkiem przyjemne święto – ale w porównaniu z naszymi rodzimymi andrzejkami wypada naprawdę blado! Wyjątkowe zabawy andrzejkowe i wróżby, które pozwalają nam – choćby z przymrużeniem oka – spojrzeć w przyszłość, czynią z tego listopadowego wieczoru jeden z najbardziej magicznych momentów w roku. Planujesz imprezę i zastanawiasz się, jakie zabawy andrzejkowe dla dzieci i dorosłych przygotować? Mamy dla Ciebie kilka ciekawych propozycji, które z pewnością oczarują wszystkich Twoich gości!

Tradycyjne zabawy andrzejkowe

Noc z 29 na 30 listopada, która poprzedza dzień świętego Andrzeja, jest dziś dla większości z nas po prostu świetną okazją do spotkania z przyjaciółmi i do dobrej zabawy – na parkiecie czy przy stole. Warto jednak wiedzieć, że dla naszych przodków ta data miała dużo większe znaczenie. Wierzono bowiem, że tej niezwykłej nocy można dowiedzieć się czegoś o swojej przyszłości, zwłaszcza w kontekście spraw matrymonialnych. Niezamężne kobiety wróżyły wyłącznie we własnym gronie, traktując otrzymane odpowiedzi i wskazówki bardzo poważnie. 

Dziś typowa zabawa andrzejkowa wygląda zupełnie inaczej – mężczyźni, kobiety, chłopcy i dziewczynki bawią się razem, zaś chęć poznania przyszłości schodzi na dalszy plan. Wiele dawnych rytuałów przetrwało jednak w zbiorowej pamięci jako zabawy i gry andrzejkowe, które urozmaicają imprezę i nadają jej jedyny w swoim rodzaju charakter. Jakie zabawy andrzejkowe cieszą się największą popularnością?

Lanie wosku

To bez wątpienia ta „magiczna” czynność, z którą andrzejki kojarzą się najbardziej. Każda osoba przelewa niewielką ilość roztopionego w garnku gorącego wosku (możesz tu wykorzystać np. resztki z niedopalonych świeczek) przez otwór w uchwycie dużego klucza wprost do miski wypełnionej zimną wodą. Różnica temperatur sprawi, że wosk szybko się zetnie, tworząc jakiś kształt. 

Jak poznać swoją przyszłość? Trzeba dokładnie przyjrzeć się cieniowi, który nasz woskowy wytwór rzuca na ścianę, a następnie postarać się odczytać wiadomość od losu. Twój wosk przypomina samolot? Być może czeka Cię wiele podróży albo… kariera pilota! Razem z gośćmi puśćcie wodze fantazji – takie kreatywne interpretacje przyniosą Wam wiele radości. Uwaga! Pilnujcie, aby nie poparzyć się gorącym woskiem – zwłaszcza, jeśli w zabawie biorą udział dzieci.

Przestawianie butów

Kolejna klasyczna zabawa andrzejkowa, która nie wymaga żadnych dodatkowych rekwizytów – wystarczy po jednym bucie od każdej z uczestniczek i każdego z uczestników tej gry. Zacznijcie od ustawienia swoich kozaków, botków czy klapków pod najbardziej oddalonym od drzwi wejściowych oknem. Wasze obuwie musi stać w linii, jeden but za drugim – tak, by czubek jednego stykał się z końcem drugiego. Następnie przestawcie ostatni z butów na początek tej kolejki, kierując się w stronę wyjścia, i powtarzajcie tę czynność, aż dojdziecie do progu domu. Właściciel lub właścicielka buta, który jako pierwszy tam dotrze, będzie pierwszą osobą, która ożeni się lub wyjdzie za mąż!

Wróżba ze skórki jabłka

Do wróżby można użyć także te produkty, które mamy pod ręką np. skórkę jabłka - Najlepsze gry i zabawy andrzejkowe dla dzieci i dorosłych

To prosta zabawa na andrzejki, którą lubiły już nasze prababcie. Każda osoba otrzymuje dorodne jabłko i mały nożyk lub obieraczkę. By wróżba się udała, trzeba obrać całe jabłko bez odrywania noża, tworząc jedną bardzo długą obierkę. Następnie należy lekkim ruchem ręki rzucić otrzymaną długą obierkę za siebie, a potem przyjrzeć się i zastanowić, jaką literę najbardziej przypomina kształt, w który się ułożyła. Według tradycji będzie to pierwsza litera imienia naszego przyszłego ukochanego lub ukochanej! 

Zabawy i gry andrzejkowe z nowoczesnym twistem

Warto szanować przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje, ale świat ciągle gna do przodu – a więc i zabawy andrzejkowe ulegają zmianom. Jeśli chcesz zaskoczyć swoich gości, zaproponuj im też kilka nowych wróżb, których pewnie wcześniej nie znali.

Rzut rolką w przyszłość

Do tej prostej wróżby potrzebne Ci będą rolki papieru toaletowego – możesz wykorzystać np. papier toaletowy Velvet Excellence. Niech każdy, kto bierze udział w zabawie, weźmie do ręki jedną rolkę papieru i ją rozpocznie. Ustawcie się w równym rzędzie i na wyraźny znak w tym samym momencie rzućcie rolką przed siebie. Sprawdźcie, czyja rolka rozwinęła się najdalej (możecie to zmierzyć przy pomocy miarki lub centymetra krawieckiego). Już niedługo będziecie się bawić na weselu osoby, która wygrała w tej grze!

Pudełko pełne odpowiedzi

Ta zabawa andrzejkowa pomoże Twoim gościom odkryć ich przyszły zawód! Na małych karteczkach wypisz jak najwięcej nazw zawodów (na każdej karteczce ma się znaleźć jeden zawód). Mogą być tradycyjne albo zupełnie fantazyjne – np. pilot kosmicznych wycieczek czy recepcjonistka w marsjańskim hotelu. Przygotowane karteczki wrzuć do papierowego pudełka po chusteczkach Velvet i dobrze nimi wstrząśnij. By poznać swoją przyszłość, wystarczy włożyć dłoń do pudełka i wylosować karteczkę dla siebie. Zamiast zawodów możesz też wypisać na karteczkach np. imiona przyszłych ukochanych czy miejsca najbliższych wakacji. 

Uniwersalne zabawy na andrzejki i nie tylko

Na Twojej andrzejkowej imprezie będzie sporo maluchów? A może to Twoje dziecko jest gospodarzem tego przyjęcia? W takim wypadku warto mieć w zanadrzu proste gry i zabawy andrzejkowe dla dzieci, które zawsze się sprawdzają i przynoszą mnóstwo radości. 

Zawody mumii

Zasady tej gry są bardzo proste. Podziel dzieci na drużyny (dwie lub więcej – w zależności od liczebności grupy) i wyznacz w każdej grupie jedną „mumię”. Zadaniem każdej drużyn będzie jak najszybsze owinięcie ich mumii od stóp do głów papierem toaletowym. Czas, start – śmiechu będzie co niemiara! 

Kalambury

To kreatywna zabawa, która wciąga zarówno dzieci, jak i dorosłych. Przystępując do gry, podziel zgromadzonych gości na dwie drużyny. Każdy będzie miał za zadanie pokazać swojej drużynie wylosowane hasło, nie używając ani jednego słowa. Przygotuj wcześniej sporą pulę prostych haseł – mogą się one tematycznie wiązać z andrzejkami, ale wcale nie muszą. Najlepiej zapisz je na małych karteczkach i  wykorzystaj do losowania papierowe pudełko po chusteczkach Velvet – tak, jak w jednej z opisanych wcześniej wróżb. Pamiętaj, aby dostosować ich stopień trudności do wieku uczestników zabawy. Taka pantomima to świetna rozrywka zarówno dla ciała, jak i dla umysłu!

Mamy nadzieję, że Twoja zabawa andrzejkowa uda się wyśmienicie!