Skip to main content

Homemade — jak oryginalnie zapakować prezenty?

Jak zapakować prezenty?

Tradycyjne opakowania na prezenty, czyli klasyczne kolorowe torebki lub papier pakowy we wzory kojarzące się z Bożym Narodzeniem, często od razu po świętach lądują w śmietniku, co przyczynia się do narastającego problemu z przechowywaniem odpadów. Tymczasem istnieją domowe i ekologiczne sposoby na efektowne pakowanie prezentów. Jakie? Podpowiadamy w artykule.

Kreatywne metody pakowania prezentów dla bliskich

Boże Narodzenie to szczególny czas w ciągu roku, kiedy tradycyjnie obdarowujemy najbliższych prezentami. Prawdopodobnie spędzasz sporo czasu nad wymyślaniem ciekawych podarunków dla rodziny lub przyjaciół, dlatego tym bardziej szkoda, aby prezenty od serca trafiały do zupełnie przypadkowych opakowań — i ten element może mówić obdarowanej osobie, jaka jest dla Ciebie ważna.

Czasami wersje eko różnych produktów niesłusznie kojarzą się z wysokimi cenami — chcemy obalić ten mit! Pamiętaj, że najbardziej przyjazne dla środowiska przedmioty to te, które masz już w domu. Możesz z nich wyczarować prawdziwe cuda. W internecie znajdziesz proste sposoby na opakowania DIY (ang. do it yourself, czyli „zrób to sam”): zależnie od poziomu Twoich zdolności manualnych, możesz wybrać wersje podstawowe lub zrealizować się twórczo w produkcji artystycznych opakowań.

Upcykling – co to takiego? Najciekawsze pomysły zero waste

Enigmatycznie brzmiący termin „upcykling” to jedna z form przetwarzania odpadów, czyli znanego wszystkim recyklingu. Czym się wyróżnia na tle innych metod? Efektem tego typu działań są produkty wyższej wartości i jakości niż wyjściowy materiał. Działaj dziś z myślą o jutrze – zorganizuj sobie pudełko, szufladę lub teczkę, gdzie w ciągu roku będziesz odkładać potencjalnie przydatne rzeczy, które następnie przetworzysz na coś lepszego. Co warto zbierać i w jaki sposób możesz później wykorzystać te przedmioty podczas pakowania prezentów? Poznaj sprytne wskazówki:

 • Klasyczny szary papier pakowy oraz celofan
  Oto prawdziwy klasyk, czyli papier, w który często pakuje się paczki czy przesyłki, a także zakupy. Zamawiasz jedzenie z dostawą do domu? Prawdopodobnie masz także sporo papierowych toreb z uchwytami. Same w sobie raczej nie będą prezentować się zbyt atrakcyjnie, ale wystarczy umiejętnie je porozcinać, a następnie posklejać i pomalować, aby móc stworzyć niewielkie paczuszki.
 • Opakowania po chusteczkach Velvet
  Owijanie nieregularnych kształtów w papier nie należy do prostych zadań, więc warto wspomóc się prostopadłościennym pudełkiem. Wykorzystaj kartoniki po naszych chusteczkach higienicznych, a zadanie stanie się znacznie łatwiejsze. W zależności od rozmiaru prezentu możesz wybrać wersję klasyczną, sześcienną lub nieco większe pudełko podróżne. Boki kartoników mogą także przydać się podczas tworzenia zdobień na innych opakowaniach.
 • Rolka po ręcznikach papierowych
  Jeśli próbujesz opakować miękkie drobiazgi, takie jak szal czy skarpety, dobrym pomysłem będzie ciasne zwinięcie ich i umieszczenie w rolce po ręcznikach papierowych Velvet. Są solidnie wykonane — nie rozpadną się podczas transportu. Dzięki temu szybko nałożysz na całość dowolny papier lub folię, zwiążesz po obu stronach i stworzysz urocze opakowanie w kształcie cukierka, wyglądające niczym tradycyjny brytyjski „cracker” świąteczny.
 • Pudełka po butach
  Zdobione świątecznymi symbolami pudełka mogą sporo kosztować, ale stanowią duże ułatwienie podczas pakowania. Oczywiście wcale nie potrzebujesz tak zwanych „gotowców” – w tej roli wyśmienicie sprawdzą się zwykłe pudełka po butach. Wystarczy odrobina wyobraźni i zapału, aby ciekawie je ozdobić.
 • Kartki z nieaktualnych numerów gazet i kalendarzy
  Kartki z gazet i kalendarzy także mogą się przydać. Dzienniki wydawane na szarym papierze w dużych arkuszach to strzał w dziesiątkę. Same w sobie ciekawie się prezentują, ale wystarczy drobne nawiązanie do świątecznego klimatu (na przykład w postaci czerwonej wstążeczki) i mamy piękne opakowanie na prezent bożonarodzeniowy. Duże kalendarze ścienne to także dobry pomysł na materiał pakowy.

Robótki ręczne – prezent w prezencie

Umiesz szydełkować albo robić na drutach? Wykorzystaj swój talent, by jeszcze bardziej uatrakcyjnić podarunki dla bliskich osób. Dzianinowe woreczki lub torby jako opakowania na niewielkie prezenty to genialny pomysł. Z kolei jeśli masz dryg do sprawnego posługiwania się cięższymi narzędziami, strzałem w dziesiątkę mogą się okazać skrzynki lub drewniane pudełka na prezenty własnej produkcji. To sposoby na atrakcyjne podarunki 2 w 1.

Najpiękniejsze ozdoby Twoich opakowań

Oryginalnie zapakowany prezent

Gotowe paczuszki z materiałów ekologicznych nie muszą wyglądać szaro. Wykorzystaj kolorowe elementy, aby ciekawie je przyozdobić. W jaki sposób możesz to zrobić?

 • Wstążki i włóczki
  Czerwone, butelkowozielone, pasiaste i srebrne – satynowe wstążeczki bardzo kojarzą się ze świętami! Zawiń je w estetyczne kokardki tak, aby łatwo dało się je odwiązać i później ponownie wykorzystać. To samo możesz zrobić z grubą włóczką, kilkakrotnie owiniętą wokół paczki.
 • Ręczne malowanie i zdobienie papieru oraz pudełek
  To moment, w którym możesz zrealizować się twórczo. Użyj farb, pasteli lub kolorowych sprejów, aby pięknie ozdobić papier. Jeśli obawiasz się efektu, posłuż się szablonami wyciętymi z kartonu po chusteczkach Velvet! Może gwiazdki albo choinki?
 • Dary natury jako piękne dekoracje
  Aby dodatkowo uatrakcyjnić opakowanie, za pomocą wstążeczki, sznurka lub agrafki możesz przymocować do niego gałązkę z igliwiem (np. kawałek jodły lub świerku), suszone plastry pomarańczy i laskę cynamonu. Powstanie jedyny w swoim rodzaju, ministroik gwiazdkowy.

Wystarczy odrobina twórczego wysiłku i nieco czasu, aby stworzyć wspaniałe, oryginalne opakowania na prezenty. Zanim udasz się na zakupy po folię, sprawdź, czy gotowego zestawu nie masz już w domu. To świetny sposób na wtórne wykorzystanie materiałów, który w dodatku przynosi wiele satysfakcji i radości.