Skip to main content

Na czym polega biodegradacja?

Sprawdź, na czym polega ten proces i dlaczego jest tak ważny dla środowiska.

1. Biodegradacja – co to jest i jak działa

Kopostownik

Zacznijmy od prostej definicji – czym jest biodegradacja. To proces rozkładu materiałów organicznych przez mikroorganizmy. Naturalnie występuje on w przyrodzie i jest niezbędny do utrzymania w niej równowagi.
Biodegradacja polega na usuwaniu martwych organizmów i odpadów z otoczenia oraz uwalnianiu z nich składników odżywczych, które mogą zostać potem wykorzystane przez inne organizmy. Prowadzi to do zachowania obiegu materii w systemie i zapobiega zanieczyszczaniu środowiska. Biodegradacja może również być wykorzystywana w celach przemysłowych, takich jak usuwanie ścieków i zanieczyszczeń, oraz w procesach produkcji biopaliw.

Formą biodegradacji jest też kompostowanie. To proces biodegradacji odpadów organicznych, który polega na rozkładaniu materiałów organicznych przez mikroorganizmy, a następnie uzyskiwaniu z nich kompostu. Kompost jest bogaty w składniki odżywcze, dlatego jest idealny do użycia jako nawóz.

2. Ile rozkładają się poszczególne materiały

Chłopiec wyjmujący plastikowy kubek z ziemi

Już wiemy, czym jest biodegradacja. Dlaczego jest ona dla nas taka ważna i z każdym rokiem staje tak naprawdę jeszcze ważniejsza? Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nasza planeta staje się coraz bardziej zanieczyszczona. Resztki plastiku czy sztucznych tkanin zanieczyszczają oceany, lasy, ulice. W dużym stopniu przyczynia się do tego masowy przemysł. Wiele materiałów, produkowanych w masowych ilościach, rozkłada się latami, przez co zanieczyszcza środowisko, bo nie ma możliwości ich łatwego rozłożenia na dużą skalę. Dlatego tak ważne jest ograniczenie produkcji takich materiałów na rzecz tych, które mogą być rozłożone szybciej i ponownie włączone do obiegu w środowisku. Poniżej znajdziesz dokładne liczby pokazujące, ile rozkładają się poszczególne tworzywa.
*Papier – 2-6 tygodni
*Tkaniny naturalne – 1-5 miesięcy
*Tworzywa sztuczne, takie jak plastik – 450-1000 lat. Niektóre mogą rozkładać się nawet kilka tysięcy lat.
*Szkło – nie ulega biodegradacji
*Składniki organiczne – w tym jedzenie – rozkładają się kilka tygodni

Już widzisz więc, jak szkodliwy dla środowiska może być na przykład plastik. Mimo że jego użycie trudno jest całkowicie wyeliminować na chwilę obecną, są sposoby, aby używać go w bezpieczniejszy dla środowiska sposób. Poniżej dowiesz się, jak to osiągnąć.

3. Biodegradacja vs recykling

To dwie zupełnie różne metody radzenia sobie z opadami.
Biodegradacja, jak już wspomnieliśmy wcześniej, polega na rozkładaniu przez żywe organizmy materiałów organicznych na proste składniki, które mogą być potem wykorzystywane, takie jak woda czy dwutlenek węgla.
Biodegradacji może więc podlegać tylko, co ma w sobie składniki organiczne, takie jak węglowodany, białka i tłuszcze. Do tej grupy należą resztki jedzenia, odpady roślinne, takie jak liście czy gałęzie, odpady zwierzęce, a także papier oraz tekstylia, ale tylko te, które w większości składają się z celulozy.

Recykling to proces radzenia sobie z odpadami, które naturalnie nie rozkładają się w środowisku albo ich naturalny rozkład trwa zbyt długo. Recykling polega na takim przetworzeniu odpadów, że mogą być one następnie ponownie wykorzystane. Recyklingowi podlega wiele materiałów, takich jak plastik, szkło, papier czy metal. W procesie recyklingu możemy więc przetworzyć wiele materiałów nieorganicznych.

Jeśli więc korzystasz z produktów plastikowych, warto wybierać takie, które pochodzą w całości lub przynajmniej częściowo z recyklingu. Masz wtedy pewność, że przyczyniasz się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska i mądrego zarządzania odpadami przez firmy.

4. Biodegradowalne produkty – czy są lepsze

Jeśli jednak masz taką możliwość, korzystaj częściej z produktów biodegradowalnych niż tych pochodzących z recyklingu. Są one najlepsze dla środowiska, ponieważ po ich rozkładzie pozostaje minimalna ilość odpadów. Produkty biodegradowalne mają jeszcze jedną ogromną zaletę: nie zawierają szkodliwych dla środowiska i dla zdrowia ludzkiego substancji, takich jak na przykład ftalany czy bisfenol, które znajdują się w wielu tworzywach sztucznych.

Produkty biodegradowalne często są też produkowane z surowców odnawialnych, takich jak rośliny. Oznacza to, że ich produkcja nie pochłania zasobów naturalnych, ani też nie przyczynia się do dużej emisji gazów cieplarnianych.

5. Biodegradowalne produkty Velvet

 Nawilżany papier toaletowy Moist: Velvet Junior, Velvet Pure, Velvet Camomile & Aloe Vera, Velvet Intima

Coraz więcej firm zwraca uwagę na to, jak ważnym i przydatnym procesem jest biodegradacja i umieszcza w swojej ofercie produkty, komunikując ich biodegradowalność. Biodegradowalność to również ważna cecha związana z nawilżanym papierem toaletowym Velvet. Papier nawilżany Velvet jest wykonany z miękkiej, biodegradowalnej włókniny, wytwarzanej w 100% z certyfikowanych włókien celulozowych. Dodatkowo formuła kosmetyczna w każdym wariancie papieru nawilżanego Velvet ma ponad 98% składu pochodzenia naturalnego, w 97% składa się z wody i nie zawiera mikroplastiku. Jako, że listki nawilżanego papieru toaletowego Velvet są naturalne i nie zawierają w sobie włókien sztucznych, można je bez obaw spłukiwać w toalecie. Pod wpływem wody struktura papieru po wrzuceniu go do toalety ulega rozluźnieniu, a na skutek dalszych, prawidłowo przebiegających procesów zachodzących w systemie kanalizacyjnym, dochodzi do dezintegracji, a więc rozwłóknienia i rozproszenia włókien w układzie. Włókna te, z biegiem czasu ulegną biodegradacji, czyli rozkładowi do prostych związków organicznych, przyswajalnych przez środowisko naturalne.

Nawilżany papier toaletowy Velvet dostępny jest w czterech wariantach do wyboru: hipoalergiczny i bezzapachowy Pure, klasyczny Rumianek i Aloes, stworzony z myślą o dzieciach i pachnący owocami Junior oraz kobieca Intima – papier nawilżany i chusteczki do higieny intymnej w jednym.

Velvet Moist nawilżany papier toaletowy: Velvet Junior, Velvet Pure, Velvet Camomile & Aloe Vera, Velvet Intima

Papier nawilżany Velvet teraz jeszcze bardziej zmienia się dla środowiska! Jego nowe opakowania nadają się do recyklingu i są jednorodne surowcowo, a więc każdy komponent opakowania (wieczko, lamiant, naklejka pod wieczkiem) produkowane są z tego samego rodzaju surowca. To z kolei sprzyja segregacji i recyklingowi. Nowe opakowania zostały również lepiej dopasowane do zawartości paczki. Co więcej, laminat i wieczko są lżejsze niż w poprzedniej wersji produktu – dzięki temu udało nam się znacznie zredukować ilość generowanego plastiku!

Już wiesz, czym jest biodegradacja, dlaczego jest tak ważna dla środowiska i dlaczego warto wybierać produkty biodegradowalne. Nie czekaj i włącz je do swojego codziennego życia już dziś i pomóż lepiej zadbać o planetę!